V Nepálu záchranáři našli trosky zmizelého letadla. Pátrání komplikovalo špatné počasí

Záchranáři v pondělí ráno našli trosky soukromého letadla, které v neděli havarovalo v Nepálu a v němž cestovalo 22 lidí. Na místě zatím našli těla 14 obětí, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Ty rovněž uvedly, že pátrání pokračuje.

Letadlo v neděli zmizelo z obrazovek radarů, když se nacházelo v horách asi 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú. Na palubě bylo podle letecké společnosti 22 lidí včetně dvou Němců. O dnešním nálezu trosek informoval mluvčí nepálské armády. Pátrání po stroji komplikovalo špatné počasí.

Šlo o pravidelný let, který využívají turisté a který běžně trvá asi 20 minut. Letadlo ztratilo kontakt s řídicí věží asi pět minut před přistáním, řekl již dříve činitel aerolinek Tara Air, která stroj provozovala. Letecká společnost uvedla, že na palubě byli čtyři Indové, dva Němci a 16 Nepálců. Tento výčet zahrnuje i tříčlennou posádku. Mezi cestujícími bylo sedm žen.

Havarovaný stroj Twin Otter kanadské výroby je uzpůsoben ke startům a přistáním na krátkých ranvejích. Letadla na této lince prolétávají mezi horami a pak přistávají v údolí. Na trase spoje, který pro výpravy do hor často využívají turisté, není podle úřadů žádné jiné letiště, kde by se dalo přistát.

Na území Nepálu leží osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Většina letišť se navíc nachází na místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Letiště v Jomsomu, kam havarovaný stroj mířil, je často označováno za jedno z nejnebezpečnějších na světě –⁠ leží ve výšce 2682 metrů nad mořem a má jedinou asfaltovou dráhu. Je výchozí branou jak pro zahraniční milovníky vysokohorské turistiky, kteří odtud vyrážejí do oblasti hory Annapurna, tak pro hinduistické poutníky, jejichž cílem je uctívaný chrám Muktinath.

Tagy: