Ježíšek se letos tolik nenadře. Dárků bude kvůli drahotě méně, experti varují před půjčkami

Za dva měsíce bude Štědrý večer a mnozí už chystají dárky pod stromeček. I za ně si však letos připlatíme. Obchodníci hlásí, že například oblečení meziročně zdražilo o 20 procent. Ceny stouply i u knih nebo elektroniky. Ekonomové radí, aby si lidé kvůli vyšším nákladům na dárky nebrali zbytečné půjčky.

Jedna z nejoblíbenějších součástí Vánoc se letos výrazné prodraží. „Vidíme tady zdražení oblečení o patnáct, dvacet procent. Spousta oblečení se vozí z Asie. Ta přeprava je dneska dvakrát až třikrát dražší,“ vysvětluje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza důvody růstu cen „měkkých“ dárků.

Vyhněte se půjčkám

Zdražování se však netýká zdaleka jenom oblečení. Elektronika zdražila především minulý rok, kdy do spotřebičů chyběly čipy. Letos není nárůst cen tak vysoký, podle prodejců nejvíce zdražily televizory. Ceny v obchodech s elektronikou ale vzrostly i u prémiových mobilních telefonů nebo notebooků. Za více peněz budou i dárky pro vášnivé čtenáře. Knihy podražují zejména kvůli rostoucím nákladům tisku a dopravy u cizojazyčné literatury.

Vzhledem k růstu cen je důležité vyhnout se kvůli obdarovávání blízkých spotřebitelským půjčkám. „Pravidlo číslo jedna je, že na dárky se nepůjčuje. Myslím, že to každý z rodiny pochopí, že doba je zlá a dárků bude méně,“ varuje ekonom Dominik Stroukal před zadlužením kvůli svátkům. Letos lidé s nákupem vánočních dárků začali podle ekonomů už v srpnu, v minulých letech to bývalo až v září.

Celé Hlavní zprávy si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: