Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

Pavel Novotný patří mezi kontroverzní politiky.

Po volebním víkendu se nejvíce mluví o úspěších či pádech stran a jednotlivých hnutí, bylo to však i soupeření mezi jednotlivci. Zatímco některým přinesly senátní a komunální volby velkou radost, jiní se musí smířit s politickým debaklem. CNN Prima NEWS přináší přehled zajímavých vítězů a poražených.

Vítězové

Pavel Novotný (ODS)

Ne každému voní jeho způsoby a vyjadřování, jenže prostořeký syn slavného otce má nepochybné politické výsledky.

V pražských Řeporyjích vyhrála komunální volby kandidátka ODS, získala 37,13 procenta. V jedenáctičlenném zastupitelstvu obsadí pět křesel. A právě současný starosta na tom má obrovský podíl. Místní si vedle svých nekompromisních názorů na historické a mezinárodní otázky naklonil třeba i zrušením plánované třídírny odpadů nebo odstraněním spousty odstavených autovraků.

„Návrat do bulváru o čtyři roky odložen,“ glosoval své vítězství bývalý novinář.

Jiří Růžička (nestr. za TOP 09)

První místopředseda Senátu byl za Prahu 6 znovuzvolen do horní komory Parlamentu ČR již po úvodním kole. Získal totiž nadpoloviční počet hlasů, konkrétně 50,28 procenta.

Ke skvělému výsledku mu nechtěně pomohl i Tomio Okamura – šéf opoziční SPD chtěl hlas s Růžičkovým jménem demonstrativně vhodit do urny poškozený, zvolil však zřejmě poněkud nešikovný způsob, který se do finálního výsledku započítával. TOP 09 proto Okamurovi poděkovala, škodolibě jej na sociálních sítích označila za svého voliče.

Druhá na Praze 6 skončila Dana Balcarová (Piráti), která dostala 14,97 procenta hlasů. Třetí byl Petr Pavlík (ČSSD) s 9,77 procenta hlasů, čtvrtý Petr Vacek (PRO) s 9,56 procenta hlasů.

Tomáš Töpfer (ODS)

Oblíbený herec, který se za koalici Spolu uchází o křeslo senátora v obvodě Brno-město, jde se ziskem 29,19 procenta do druhého kola proti Bořku Semerádovi. Může to být hodně těsné, kandidát za hnutí ANO získal 26,60 procenta.

Představitel velitele Arazíma ze seriálu Četnické humoresky není v politice úplným nováčkem. V letech 2006–2012 byl senátorem bez politické příslušnosti za ODS ve volebním obvodu Praha 4. Následně tento post ve volbách do Senátu PČR neobhájil, v druhém kole byl poražen Evou Sykovou za ČSSD.

Jan Pirk (TOP 09)

Respektovaný kardiochirurg dosáhnul v senátních volbách na velmi slušný výsledek – v obvodě Praha 10 si vysloužil 44,47 procenta voličů. Do druhého kola postupuje s kandidátkou koalice Zelených, STAN, LES a SEN Renatou Chmelovou, která dostala 24,03 procenta.

Naopak poslanec SPD Jiří Kobza senátorem za Prahu 10 nebude. Skončil až na čtvrtém místě s pouhými 11 procenty.

Jan Birke (ČSSD)

Jednoznačný vítěz komunálních voleb v Náchodě. Sdružení Jan Birke pro Náchod získalo v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu dvanáct mandátů, současný starosta z ČSSD dostal jednoznačně největší počet preferenčních hlasů. Starostou se v rodišti spisovatele Josefa Škvoreckého chce stát i počtvrté.

„Koaliční potenciál mám široký. Jediný, s kým zřejmě nebudu jednat, je zastupitel za SPD, který ani není z Náchoda,“ prohlásil.

Jan Čižinský (Praha sobě)

Na magistrátu sice hnutí Praha sobě oslabilo, v jednotlivých městských částech však bodovalo. Třeba z výsledků v Praze 7 musí mít Jan Čižinský vyloženou radost – uskupení tu získalo 53 procent hlasů, má osmnáct zastupitelů z devětadvaceti. Úspěch však přišel třeba i na Praze 5, sedm mandátů získalo též na Praze 1, kde jí hlas dalo 21 procent obyvatel městské části.

„Před čtyřmi lety jsme měli 37 zastupitelů, nyní jich máme 91,“ hodnotil Čižinský posun v letošních komunálních volbách.

Tomáš Vandas (Čistá a bezpečná Bílina)

Jeho uskupení Čistá a bezpečná Bílina získalo ve starobylém městě na dohled od Krušných hor dva zastupitele. Teď je otázkou, co všechno ze svých předvolebních hesel opravdu splní. Jen pro představu: politik známý z působení v Dělnické straně sociální spravedlnosti na billboardech snil třeba o čisté a bezpečné Bílině, odstranění ghetta nebo o nulové toleranci s nepřizpůsobivými.

„Je potřeba ten zahnívající bílinský rybník rozčeřit. A my budeme tou dravou štikou, která se o to postará,“ uvedl mimo jiné.

Janis Sidovský (nestr. za Liberálně ekonomickou stranu a hnutí Senátor 21)

Hudební manažer a producent postupuje v Berouně do druhého kola senátních voleb, kde se proti němu postaví Jiří Oberfalzer (ODS). Dosavadní senátor bude pro Sidovského (29,92 procenta) silným protivníkem – o víkendu byl s 37,89 procenta první, členem horní komory je nepřetržitě od roku 2004.

Ani Sidovského však nelze podceňovat, už několik let je místostarostou Karlštejna. S oblíbeným hradem je známá tvář showbyznysu spjata i jinak – každoročně zde pořádá letní divadlo Noc na Karlštejně.

Ladislav Václavec (ANO)

Ředitel krnovské nemocnice má za sebou triumfální úspěch. V senátním obvodu Bruntál jednoznačně obhájil mandát, díky 58,85 procenta hlasů se mu to povedlo již po prvním kole (to zvládnul vedle již zmíněného Růžičky ještě Petr Fiala z KDU-ČSL v Ústí nad Orlicí, který měl 65,66 procenta hlasů).

Václavec bez milosti přejel i bývalého ministra kultury Antonína Staňka, který se s podporou Přísahy Roberta Šlachty umístil až na posledním šestém místě (4,37 procenta).

„Na rozdíl od svých protikandidátů jsem měl tu výhodu, že pro region ve funkci senátora pracuji šest let. Voliči viděli mé výsledky a ocenili je,“ mínil Václavec kandidující za ANO.

Jana Nagyová (ANO)

V jihlavském obvodu vyhrál senátní volby dosavadní šéf horní komory Miloš Vystrčil, měl velmi přesvědčivých 45,62 procenta hlasů. A třebaže druhá Nagyová získala o patnáct procentních bodů méně, i v jejím případě se dá hovořit o úspěchu. Minimálně proto, že aktuálně čelí obžalobě v kauze dotačního podvodu Čapí hnízdo. A proto, že voliče neodradila ani skandálním výrokem: „Pokud to vyjde, tak první, co udělám, bude, že vejdu do dveří a požádám o imunitu.“

Po svém postupu do druhého kola přiznala, že je z výsledku nadšená. I její nadřízený Andrej Babiš podotknul: „Je to skvělý úspěch, protože paní Nagyovou nikdo nezná.“

Andrea Brzobohatá (ANO)

Na Mělnicku zazářily ženy, vedle Jarmily Smotlachové postoupila do rozhodujícího druhého kola senátních voleb i Andrea Brzobohatá, bývalá poslankyně za ANO.

V životě se musela poprat s hodně bolavými chvílemi. Kvůli meningitidě přišla o obě nohy, čekalo ji i několik politických pádů – loni neobhájila poslanecký mandát, zvolena nebyla ani do Rady České televize a Rady Českého rozhlasu.

Brzobohatá v Mělníku porazila například dosavadního senátora Petra Holečka nebo dalšího favorita Zdeňka Šarapatku.

Vratislav Mynář (SPOZ)

Hradní kancléř v komunálních volbách opět uspěl v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Figuroval na druhé pozici vítězné kandidátky nazvané Osvětimany, která v městysu získala 27,06 procenta hlasů. Mynář od voličů dostal 189 preferenčních hlasů. Více jich získal pouze starosta Aleš Pfeffer (BEZPP), který byl lídrem kandidátky Osvětimany, a to 205.

Pro Mynáře jde přece jen o ústup od minulých voleb, kdy zde byl ohledně preferenčních hlasů jedničkou.

Robert Šlachta (Přísaha)

Šlachtovo hnutí Přísaha ovládlo volby v Pohořelicích na Brněnsku, kde získalo 41,29 procenta hlasů. O 20 procent tak přeskočilo ODS, lídr jeho kandidátky nyní ve své rodné obci pomýšlí na funkci starosty. Hnutí bývalého šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kandidovalo ve volbách do zastupitelstev poprvé.

„Nemyslel jsem si, že podpora bude tak výrazná. ODS i ANO mají polovinu hlasů. Je vidět, že lidé chtějí změnu. Tímto způsobem to řekli,“ prohlásil Šlachta.

Poražení

Josef Váňa (ANO)

Legendární žokej osmkrát vyhrál Velkou pardubickou, opanoval 270 dostihů. Jenže důležitý politický závod patřil tentokrát jiným, v senátních volbách znovu neuspěl. V plzeňském obvodu při zveřejňování dílčích výsledků dlouho vedl, s přibývajícími okrsky ale začal ztrácet, nakonec do nejlepší dvojice nepronikl.

Končil s 20,23 procenta, před něj se postupně dostali jak Karel Naxera (22,93 procenta), tak Daniela Kovářová (21,96 procenta). Ještě za Váňou se pak umístila další osobnost známá z televizní obrazovky – tvůrce pořadů pro děti Václav Chaloupek měl 12,03 procenta hlasů.

Alena Schillerová (ANO)

V pořadu partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS si toho jízlivě všiml i Miloš Vystrčil, do očí to však uhodí každého, kdo se na volební výsledky zaměří. Jejich velkou poraženou je i jedna z hlavních tváří ANO Schillerová.

V Brně ji ANO nasadilo na kandidátku coby číslo třicet, v městské části Komín jí patřilo poslední místo. A byť ji místní coby bývalou ministryni financí jistě dobře znali, nebyla ani v jednom případě zvolena.

„Šla jsem podpořit kandidátku, protože jsem tím chtěla z třicátého místa dát najevo, že je kvalitně sestavená a jsou tam lidé, kterým věřím,“ popisovala. „Osobní ambice jsem neměla vůbec žádné.“

Vladimír Špidla (ČSSD)

Bývalý premiér měl ve volebním obvodu Praha 11 jistě vyšší ambice, než je konečné páté místo. Špidla v boji o Senát přesvědčil pouze 3 221 voličů, to znamená 8,33 procenta hlasů.

Před ním se umístili Hana Kordová Marvanová (39,02 procenta) reprezentující koalici lidovců, ODS a TOP 09, Ladislav Kos (16,88 procenta) ze Zelených, exprimátor Tomáš Hudeček (14,63 procenta) a Milan Urban (13,34 procenta) z SPD.

Špidla se nedostal ani do zastupitelstva hlavního města.

Zuzana Majerová (Trikolora)

Předsedkyně Trikolory spadla ve volebním obvodě Olomouc na zem z velké výšky. Ještě nedávno burcovala demonstranty na zaplněném Václavském náměstí, po senátních volbách se oproti tomu musí vypořádat s obrovským zklamáním.

V Olomouci skončila s 9,93 procenta hlasů až čtvrtá, před ní se ocitli nejen postupující do druhého kola Milan Brázdil (ANO) a Lumír Kantor (nestr. Za KDU-ČSL), nýbrž i třetí Čestmír Neoral (ODS).

Majerové ve výsledku nepomohlo ani to, že je zdejší. „Nejsem žádný náhodný kolemjdoucí, jak to u některých senátorských adeptů bývá. Jsem tu doma,“ argumentovala před volbami svým bydlištěm v Bukovanech u Olomouce. Nestačilo to.

Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Pracovnice v oblasti sociální péče byla senátorkou od roku 2016, další funkční období však už v horní komoře nepřidá. Na Kroměřížsku skončila překvapivě až třetí, za Lucií Pluhařovou (ANO) a Janou Zwyrtek Hamplovou.

Jelínková se loučí kvůli zisku 18,31 procenta, druhé kolo jí uteklo o 230 hlasů. Pluhařová měla 20,95 procenta, Zwyrtek Hamplová 18,87 procenta.

Jan Horník (STAN)

V obvodu Karlovy Vary došlo k překvapivému výsledku. V senátních volbách jednoznačně neuspěl dosavadní místopředseda horní komory Jan Horník, který na svých šest let starých 66,17 procenta hlasů z druhého kola mohl jen nostalgicky vzpomínat – tentokrát mu v prvním kole připadlo pouhých 12,32 procenta hlasů.

„Nečekal bych, že se dožiju chvíle, kdy bude mít SPD v kraji takovou podporu,“ řekl Horník smutně v narážce na to, že do dalšího kola jde spolu s Věrou Procházkovou (25,86 procenta) i Eva Chromcová (14,12 procenta).

Zdeněk Šarapatka (nestr. za TOP 09)

Politický komentátor, který proslul svým úspěšným soudním sporem s prezidentem Milošem Zemanem, kandidoval do Senátu na Mělnicku coby nestraník za TOP 09. Nezadařilo se mu. Se ziskem 10,94 procenta hlasů se umístil až na čtvrtém místě, do druhého kola nepostoupil.

Bývalý Zemanův poradce byl šest let členem Rady České televize, kritizoval pokusy některých politiků o narušení její nezávislosti. Letos do Rady kandidoval znovu, ani napodruhé však neuspěl. A prohrál i nyní.

Tagy: