Vláda rozhodla o stažení žaloby ČR na Evropskou komisi kvůli blokované 821tisícové dotaci pro holding Agrofert. Ve čtvrtek o tom informoval web iROZHLAS. Žalobu podal kabinet tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho možný střet zájmů byl důvodem, proč Brusel odmítl Česku peníze za poskytnutou dotaci koncernu proplatit.
„Česká republika již sdělila Soudnímu dvoru EU, že si nepřeje v dotčeném řízení pokračovat. V návaznosti na to by nyní mělo být řízení Soudním dvorem EU zastaveno,“ řekla pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová.
Státní zastupitelství: Policie pochybila při šetření reklamní větve kauzy Čapí hnízdo
Policejní usnesení o odložení reklamní větve kauzy Čapí hnízdo není pravomocné. Ve středu o tom informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které v případu vykonávalo dohled. Policie podle všeho udělala chybu při určení okruhu poškozených subjektů. Poškození si mohou podat stížnost. V případu čelí obžalobě expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), která aktuálně kandiduje za ANO do Senátu na Vysočině. Společnost Agrofert, které se kauza týká, trvá na tom, že zákon neporušila.
Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli auditnímu šetření možného Babišova střetu zájmu v oblasti evropských zemědělských dotací. Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za chyby v dotacích mu Evropská komise vyměřila sankci ve výši více než 3,2 milionu eur (zhruba 78,7 milionu korun).
Samotného střetu zájmů expremiéra se však týkala jen malá část celkové pokuty, zhruba 746 tisíc korun. Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů padly poslední důvody, které podle ministerstva zahraničí bránily stažení žaloby.
O spornou evropskou dotaci na modernizaci farmy kuřat žádala společnost Schrom Farms, která je dceřinou firmou holdingu Agrofert. Společnost peníze dostala ze státního rozpočtu, Evropská komise je ale posléze odmítla Česku proplatit.
Babiš střet zájmů od počátku odmítá. Stejně jako holding Agrofert trvá na tom, že postupoval podle práva. Současná vláda se naopak rozhodla výsledek auditu přijmout tím, že žalobu nakonec nepodala. Podle dřívějších vyjádření ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) bude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) chtít vymáhat neoprávněné dotace zpět.
Holding Agrofert sdružuje téměř 200 firem. Působí v chemickém průmyslu, zemědělství a potravinářství. Kromě toho vlastní také lesnické společnosti, podniká rovněž v segmentu pozemních technologií, logistice, dopravě či v médiích.
Do února 2017 vlastnil Agrofert Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů své akcie vložil do svěřenských fondů. Podle státní Evidence skutečných majitelů je však reálným vlastníkem holdingu, stále ho ovládá také podle auditu Evropské komise.