Máte drzost říkat, že si žijeme nad poměry? Švihlíková tepala Bartoše za Pekarovou

Ekonomka Ilona Švihlíková obvinila vládní koalici, že se podle ní v současné krizi s energiemi a rostoucí inflací chová arogantně. „Máte drzost říct, že si žijeme nad poměry,“ pronesla ve středečním speciálním vysílání na CNN Prima NEWS směrem k ministrovi pro místní rozvoj Ivanu Bartošovi (Piráti), čímž narážela na výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09).

„Máte možnosti, které můžete využít svižně. Nejdřív jste se stavěli tak, že jako nic moc nebudete dělat plošně a ono to vyšumí. Teď máte drzost říct, že si žijeme nad poměry,“ vmetla do tváře vicepremiérovi Bartošovi.

Ekonomka tím připomněla slova šéfky dolní komory Parlamentu Pekarové Adamové. Ta v rozhovoru pro Právo před nedávnem řekla, že si Češi dosud žili velmi dobře, ale to nyní končí. „Budeme si muset zvyknout na to, že jsme v nelehké, tíživé situaci a nemůžeme si dovolit žít nad poměry tak, jako se žilo dosud, kdy se zvedaly důchody a platy ve veřejné sféře rychleji, než se zvedaly v soukromé,“ pronesla šéfka TOP 09.

Švihlíková zkritizovala i tuzemský sociální systém, který podle ní v mezinárodním měřítku „není žádná hitparáda“. Problémy Čechů vidí v tom, že úspory většiny obyvatel nejsou podle jejího mínění nijak valné. „Významné v řádu tisíců je mělo jen horních 20 procent. Teď tu máme situaci, kdy u těch 80 procent jsou úspory velmi slabé,“ zmínila během vysílání CNN Prima NEWS ekonomka.

Kritiku současné vlády měla na srdci i exministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Střední třída začíná upadat do chudoby. Oni nechtějí slyšet: ‚V klidu si chudněte a až budete dostatečně chudí, pojďte si pro sociální dávku’,“ prohlásila. Dodala, že by jako aktuální rychlou pomoc viděla možnost snížení daní na určitou dobu.

Není čas na gesta

Bartoš na Švihlíkovou reagoval, že on sám se snaží působit více sociálněji. „Já vás pozvu k nám, ať vidíte, jak vypadá můj pracovní den,“ nabídl Švihlíkové. „Omdlím, až uvidím, jak pracujete,“ glosovala ekonomka.

Ministr pro místní rozvoj dodal, že aktuálně ministři usilovně pracují na tom, aby energetickou krizi vyřešili. „Doba je velmi citlivá, a proto by politici neměli dělat gesta, ale měli řešit, aby tomu lidé rozuměli,“ doplnil Bartoš.

Ve vysílání pak dodal, že se na celou věc nedívá pouze z ekonomického, ale i politického hlediska. „Politika je ekonomicko-behaviorální věc, kdy pracujete na tom, aby se obyvatelstvo nestavilo proti sobě,“ zmínil Bartoš.

Tagy:
krize Alena Schillerová TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Ivan Bartoš Česká pirátská strana Ilona Švihlíková vláda Česko Poslanecká sněmovna ČR Parlament České republiky