Tempo růstu cen se v Česku drží nad dvěma procenty už od září 2017. Po většinu loňského roku se dokonce držela výše než tři procenta, což je nejvíce za posledních devět let. Naproti tomu úrokové sazby u naprosté většiny běžných spořicích produktů rychlé zdražování nekompenzují. Inflace tak Čechům požírá úspory. Jak z toho ven?
Ačkoli Česká národní banka ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu z 0,25 na 0,5 procenta, na úrocích na bankovních účtech se to dosud neprojevilo. A podle odborníků ani hned tak neprojeví, protože repo sazba na úrovni půl procenta není dostatečný impuls pro růst úroků v bankách. „Centrální banka by musela sazby zvýšit mnohem razantněji, tak, aby to vedlo k dramatickému omezení likvidity na trhu a banky by musely motivovat drobné střadatele, aby jim poskytovali své úspory,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.
Podvodníci úspěšně kradou lidem peníze z účtů. Používají SMS zprávy jako od banky
Klienti českých bank se potýkají s další vlnou útoků internetových podvodníků, kteří během chvíle doslova vyluxují jejich účet. Přišli už i na způsob, jak obejít tzv. zabezpečené platby kartou přes internet. Nové metodě se říká smishing, podvodníci totiž komunikují prostřednictvím SMS zpráv, které chodí ze stejného čísla jako běžné zprávy z vaší banky.
Jinými slovy české domácnosti to při svém úsilí o nalezení vhodného způsobu ke zhodnocení svých úspor nemají v této době vůbec jednoduché. V první řadě si musí ujasnit, v jakém časovém horizontu chtějí na peníze, které si nyní dávají stranou, sáhnout. „To je vůbec základní kritérium, od kterého se odvíjí to ostatní. Tedy výnos, riziko a likvidita,“ zmiňuje Hedija trojici faktorů, které jdou proti sobě. Pokud totiž chcete realizovat vysoký výnos, musíte podstoupit vyšší riziko a smířit se s tím, že peníze budete postrádat delší dobu (investovat do méně likvidních aktiv).
Účet v bance je pojištěný
Pohotovostní rezervu, kterou můžete kdykoli použít, je výhodné odkládat na spořicím účtu. Ten bývá součástí klasického bankovního účtu, kam vám chodí výplata. Úrok na něm je zpravidla vyšší než na běžném účtu a peníze lze vybrat kdykoli bez výpovědní lhůty. Navíc je ze zákona pojištěný do výše 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu korun).
Pokud však míříte za hranice bankovního účtu, máte na výběr mnoho dalších možností, což ale situaci příliš neusnadňuje. „Pro zhodnocování úspor je vhodné zvolit více tříd aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti nebo zlato. Díky kombinaci různých tříd aktiv můžeme snižovat rizika při investování. Výsledný výnos přitom může být velice zajímavý. Určitě by měl porazit inflaci, která lidem postupně znehodnocuje úspory na bankovních účtech,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.
Vulkanické peníze. Salvador přijal bitcoin za zákonné platidlo, těžit ho chce pomocí sopek
Středoamerický stát Salvador, kde žije kolem 6,5 milionu lidí, je první zemí světa, ve kterém se nejznámější kryptoměna bitcoin stala zákonným platidlem. Návrh prezidenta Nayiba Bukeleho schválil parlament. Informovala o tom agentura Reuters. Prezident později napsal na Twitter, že jeho země zkoumá možnosti těžit bitcoin s využitím obnovitelné energie ze salvadorských sopek.
Akcie lze přitom považovat za reprezentanta rizikových aktiv. „Proto je u nich vhodné volit dlouhodobý investiční horizont, v němž lze očekávat průměrné roční zhodnocení na úrovni kolem sedmi procent,“ radí Křeček. A data mu dávají za pravdu. Akciové trhy (především ty významné jako newyorská, londýnské nebo frankfurtská burza) mají tendenci dlouhodobě růst. Investor by ale měl být připraven i na krátkodobé výkyvy směrem dolů, jakých jsme byli svědky třeba loni krátce po vypuknutí koronavirové pandemie.
Nemovitosti, nebo zlato?
Dá se říci, že pravým opakem akcií jsou nemovitosti. Vyznačují se poměrně přijatelnou mírou rizika i solidním výnosem, ovšem patří mezi nejméně likvidní aktiva (likvidita je schopnost přeměnit aktivum na peníze). „Nemovitosti je vhodné využít k zajištění na stáří,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček. Podle něho jsou jednak zdrojem pravidelného měsíčního příjmu, pokud lidé byt, dům nebo pozemek pronajímají, a navíc lze kalkulovat s růstem ceny nemovitost v čase.
Jako dlouhodobou investici doporučuje Štěpán Křeček také zlato. „Zlato brání naše úspory před inflací, lze jej uchovávat mimo finanční svět a má nezpochybnitelnou hodnotu již déle než 4 000 let. V případě, že se nedostaneme v průběhu života do finanční nouze, je zlato skvělým odkazem pro budoucí generace,“ dodal hlavní ekonom BH Securities.
Svět bez bank? Úvěry i spořicí účty vám zajistí decentralizované aplikace, říká expert
Decentralizovanou myšlenku kryptoměn přejímají mnohé aplikace, které například suplují služby bank, a to bez potřeby řídící instituce. Takové platformy se definují termínem DeFi (decentralizované finance) a díky popularitě kryptoměn se s nimi roztrhl pytel. Tuzemský expert na DeFi Pavel Přecechtěl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS objasnil principy nového fenoménu.
Samostatnou kategorií jsou pak dluhopisy. A to buď státní, nebo korporátní (firemní). „Korporátní dluhopisy zpravidla přináší vyšší výnosy než státní, přináší však i vyšší rizika, že nebudou splaceny,“ upozornil Křeček. Dluhopisy však mají výhodu, že jejich vydavatel (tedy dlužník) se investorovi předem zavazuje vyplácet úrok, který může být navíc splatný i častěji než jednou za rok. Z tohoto důvodu jsou podle Štěpána Křečka dluhopisy vhodné pro lidi krátce před odchodem do penze.
Není dluhopis jako dluhopis
A jak se k investicím do různých aktiv dostat? Zpravidla to nejde jinak než skrze služby některého ze zprostředkovatelů. Těch je v současné době celá řada, od on-line brokerů až po ty tradiční, se kterými lze nákup nebo prodej aktiva projednat osobně. „My zprostředkováváme nákup dluhopisů, kde klient investuje na předem sjednanou dobu, většinou na 2 až 5 let. Investor má možnost se podílet na zajímavých investičních projektech se zhodnocením v průměru 6 až 9 procent ročně,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Král, ředitel platformy Dluhopis.eu.
Podle něho je vhodné při emisích dluhopisů sledovat, o jakou společnost se jedná. Některé jsou totiž natolik atraktivní, že po jejich dluhopisech se na trhu doslova zapráší. „Nejzajímavější emisí tento rok byla zatím emise dluhopisů společnosti Rohlík.cz, kde se objem 1,7 miliardy naplnil za rekordní dva týdny. Podobně velké akce bych čekal až ve druhé polovině roku,“ dodal Král. Také on však zdůrazňuje, že investované peníze je třeba rozdělit, aby se minimalizovalo riziko. „Neexistuje ideální investice. Nejvhodnější je diverzifikace čili rozložení prostředků do více investičních produktů,“ uzavřel Jiří Král.