Vzpoura slovenských „odmítačů“ roušek. Obsazují obchody, zasahovat musí policie

Slovenské obchodní řetězce volají o pomoc. Organizované skupiny takzvaných „odmítačů“ roušek či očkování, kteří nedodržují pandemická opatření, jim totiž dělají nemalé problémy. Supermarketům kvůli nim hrozí vysoká pokuta, ale kromě výzvy k nasazení roušky a přivolání policie s tím nic jiného nezmůžou. Strážníci už museli ve středu uzavřít obchod v Prievidzi, skupiny se ale domlouvají prostřednictvím sociálních sítí i v dalších městech.

Průběh incidentu je většinou podobný. „Antirouškaři“ se sejdou u vchodu, vběhnou dovnitř a dojdou k pokladně. Personál je neobslouží, následuje ostrá hádka, zablokovaný obchod a příjezd policie. Provozní ale přitom nemají jak proti odpůrcům opatření zakročit, z obchodu je vykázat nesmí. Mohou jen přivolat policii, ale ani ta prý často nezakročí dostatečně.

„Takové cílené provokace jsou velmi psychicky náročné i pro náš personál,“ řekl webu Noviny.sk mluvčí Lidlu Tomáš Bezák. Obchody nemohou ustoupit, za nedodržení pravidel jim hrozí pokuta. „Můžeme dostat 20 tisíc eur (přes půl milionu korun, pozn. red.). Zároveň nemáme kompetenci vynucovat si dodržování opatření, protože nemůžeme nikoho omezit na osobní svobodě,“ konstatoval Bezák.

Pokud se provozovatel dostane do situace, kterou nedokáže kontrolovat, úřady doporučují ihned kontaktovat policii. „Takovými případy se zabýváme. Pokud je to možné, ukládáme sankci v blokovém řízení do výše tisíc eur,“ uvedla mluvčí slovenského policejního prezidia Denisa Bárdyová. „Antirouškaři“ zpravidla pokutu nezaplatí a odvolávají se na právní autority, nejčastějším terčem je bývalý šéf Nejvyššího soudu SR Štefan Harabin, který nasazení roušky opakovaně odmítal.

Odvolávali se na Kotlebu, dostali pochvalu

U některých akcí už mají odmítači roušek i politické krytí. V Prievidzi obsadili minulý týden hned dvakrát supermarket Lidl a odkazovali se na radikálně pravicového politika Mariana Kotlebu. Ten je na Facebooku dokonce podpořil. „Šikana a buzerace lidí jen proto, že neskloní hlavu před nesmyslnými nařízeními,“ chválil protest v Prievidzi. Zároveň vyzval k dalším podobným „přepadovým“ akcím.

Jak uvádí web SME, asi deset policistů se s lidmi v Lidlu dohadovalo více než hodinu a půl. Strážníci nakonec ustoupili a některým lidem dovolili nakoupit i bez roušky. Zatímco prodavačky začaly zboží markovat, situace se znovu vyostřila. Důvod? Policie chtěla po lidech občanský průkaz, což vyvolalo další slovní potyčky. Skupina protestujících nakonec odešla bez zaplacení a zboží nechala v obchodě.

„Vznikla nám několikatisícová škoda. Zároveň se znehodnotily mléčné výrobky, které zákazníci vyndali z ledniček a nezaplatili,“ popsal mluvčí Bezák. Obchodní řetězce zvažují možnosti, jak dál postupovat. Jednou z variant je, že na odpůrcích roušek budou v případě ušlého zisku vymáhat odškodné.

Videa z obsazení obchodů jsou populární

Lidé se na akce domlouvají prostřednictvím sociálních sítí. V plánu mají návštěvu i v dalších slovenských městech. Na internetu jsou videa ze zablokování obchodů a zásahu policistů velice populární a viděly je stovky tisíc lidí.

Slovenské obchody čelily v minulosti dezinformacím, kdy obyvatelům chodily e-maily, které tvrdily, že lidé bez očkování nemohou do obchodů vůbec vstoupit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari
Motorismus

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB
Finance

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.