Senátní volby i letos nabízejí řadu soubojů známých osobností. Do politického klání v jednotlivých obvodech vstupují kandidáti, kteří mají zkušenosti s vysokou politikou. O senátorský post usiluje několik bývalých ministrů.
Jedním z uchazečů o Senát je exministr kultury, dlouholetý poslanec ČSSD a bývalý herec Vítězslav Jandák. Na Pelhřimovsku však sociální demokracie svým kandidátem jmenovala bývalého dlouholetého předsedu horní komory Parlamentu Milana Štěcha. Jandák, v současnosti člen Rady Českého rozhlasu, proto přijal nabídku hnutí ANO. V květnu pro server Novinky.cz řekl, že členství v ČSSD má pozastavené a za ANO kandiduje coby nestraník. „Jsou to fajn a slušní lidé. Na hnutí ANO se mi líbí, že má tah na branku,“ řekl tehdy webu Jandák s tím, že se navíc jedná o vlastenecké hnutí.
Pro Jandáka se jedná o spolupráci již s několikátou stranou. Nejvíc je sice spjat s ČSSD, za niž byl dlouho v Poslanecké sněmovně a navíc byl jejím ministrem. Členství však dříve měl i v ODS, KDU-ČSL či Republikánské unii. Skok k jinému politickému uskupení však označuje za normální. „Jako člověk máte na výběr, a když se strana vydá jiným směrem, než vy jste přesvědčen, tak máte právo odejít jinam,“ dodal Jandák v rozhovoru pro Novinky.cz.
Těžké váhy v boji o Senát. Funkci chce získat Němcová, Žantovský či Šabatová
I v letošních volbách do Senátu, které proběhnou 2. a 3. října, se vyrojila celá řada známých a výrazných osobností, které chtějí funkci senátora získat. O přesun z Poslanecké sněmovny do horní komory Parlamentu se pokouší mimo jiné Miroslava Němcová (ODS), o návrat do politiky pak usilují bývalý mluvčí Václava Havla Michael Žantovský či exministr kultury Vítězslav Jandák. Uspět chce také například bývalá ombudsmanka Anna Šabatová či bývalý šéf TV Nova Vladimír Železný.
Za stranu, v níž působil ve vládě, nekandiduje ani exministr dopravy Antonín Prachař. Ten byl v čele resortu za hnutí ANO od ledna do listopadu 2014 ještě za vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Vládní hnutí opustil o dva roky později a následně kandidoval ve spolupráci se Starosty a nezávislými (STAN), za něž byl zvolen do zastupitelstva Přerova. V nynějších senátních volbách však kandiduje coby nestraník.
Souboj o Kladno
Z bývalých ministrů o Senát usilují také poslanec Petr Bendl (ODS) s ředitelem Fakultní nemocnice v Motole Miloslavem Ludvíkem (ČSSD). Bendl, který kandiduje na Kladensku, působil nejprve v roce 2009 několik měsíců jako ministr dopravy, v letech 2011 až 2013 pak šéfoval resortu zemědělství. „Znám kladenský region, byl jsem tady starostou a byl jsem tady osm let hejtmanem, a proto jsou mi problémy kladenského regionu známé,“ představuje se potenciálním voličům Bendl na svém facebookovém profilu.
V příštích týdnech navštívím všechna města a obce ve volebním obvodu! Data a časy setkání v událostech na facebooku nebo na http://bit.ly/PetrBendljede
Posted by Petr Bendl on Monday, September 7, 2020
Ludvík se stal ministrem zdravotnictví v roce 2016 po odchodu Svatopluka Němečka (ČSSD), přičemž ve vládě vydržel až do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny. V minulosti byl navíc dlouholetým zastupitelem na magistrátu hl. m. Prahy. Zajímavé je, že v Praze 5 nyní do Senátu kandiduje i s podporou hnutí ANO, nejen své mateřské sociální demokracie.
Senátorskou funkci pak obhajuje exministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier (ČSSD). Známý politik, který v minulosti rovněž kandidoval na prezidenta, se pokusí znovu zvítězit právě na Kladně, kde mezi jeho protivníky bude výše zmíněný Petr Bendl.
Bratrovražedný souboj. Davida Smoljaka vyzve v senátních volbách sourozenec Filip
Blížící se senátní a krajské volby nabídnou i řadu pozoruhodných střetů. O křeslo v horní komoře Parlamentu se i letos uchází plejáda známých tváří a někde dojde k souboji mezi neobvyklými rivaly. Jeden takový se čeká v obvodě pro Prahu 9. Zde totiž obhajuje senátorskou funkci David Smoljak (STAN), ale porazit jej chce mimo jiné jeho mladší bratr Filip.
Uspěje tentokrát Šmarda?
O Senát usiluje také starosta Nového města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Ten se sice ministrem nestal, ale několik měsíců jeho partaj usilovala o to, aby nahradil v čele resortu kultury Antonína Staňka (ČSSD). Šmarda však vadil prezidentovi Miloši Zemanovi a posléze i Andreji Babišovi (ANO). Po několika měsících uchazeč ČSSD ustoupil a ministrem kultury se stal jeho stranický kolega Lubomír Zaorálek.
V horní komoře Parlamentu aktuálně působí pouze tři senátoři, kteří v minulosti prošli vládou. Kromě Dienstbiera se konkrétně jedná o Jiřího Cieńciału (nestraník) a Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Prvně jmenovaný byl ministrem průmyslu a obchodu v úřednické vládě Jiřího Rusnoka. Čunek, který je nyní také hejtmanem Zlínského kraje, byl v čele resortu pro místní rozvoj ještě ve druhé vládě Mirka Topolánka, jejímž byl prvním místopředsedou.
Do Senátu chce i Němcová či Železný
Lavice Poslanecké sněmovny se za ty senátní pokusí vyměnit také několik nynějších poslanců. Například ODS do voleb vyslala jednu ze svých nejvýraznějších tváří Miroslavu Němcovou, jejíž kandidaturu na Praze 1 podporuje také TOP 09 a STAN.
Ve Sněmovně potkáte komerčního fašistu nebo fanynku Ortelu, říká Jiří Padevět
Na sociálních sítích vtipně glosuje bizarní postavičky české politické scény a jejich zvolání do veřejného prostoru. Zabývá se temnými stránkami naší nedávné historie a upozorňuje, že ve společnosti stále přežívá podhoubí, z něhož by mohlo znovu vzejít něco nepěkného. A rozhodl se, že už nechce být jen glosátorem dění, nýbrž tím, kdo směřování České republiky může ovlivnit. „Pokud budu někam kandidovat, bude to zcela jistě za STAN, jehož jsem registrovaným příznivcem,“ říká badatel a ředitel nakladatelství Academia Jiří Padevět.
Hned trojici poslanců do senátních voleb zkouší vyslat jak hnutí ANO, tak KSČM. Za ANO se pokusí v Brně uspět Karel Rais a na Znojemsku Jiří Mašek. Se zajímavým krokem pak přišel Petr Vrána. Ten již v červenci složil poslanecký mandát, aby se dle svých slov mohl připravit na boj o Senát.
Stejný počet nynějších poslanců pro Senát uvolnili i komunisté. Na Kladensku se do vypjatého souboje vloží předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá, na Znojemsku o Senát zabojuje šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik. V obvodě Frýdek-Místek komunisté nasazují Daniela Pawlase.
Senátní volby coby možnost návratu do vysoké politiky se chystá využít řada bývalých politiků. Poslanecký mandát totiž v minulosti zastávali také Jaroslav Klaška (KDU-ČSL), Bohuslav Chalupa (PRO Zdraví), Pavol Lukša (DV 2016), Josef Švarcbek (KSČM), Karel Kratochvíle, Antonín Seďa (oba ČSSD), Václav Krása (Trikolora) a Pavel Staněk (ODS). Samostatnou kapitolou je pak kandidatura bývalého šéfa TV Nova a někdejšího europoslance Vladimíra Železného, který reprezentuje Trikoloru.