Izrael mění své plány a ustupuje od původního záměru hromadně deportovat migranty z Afriky, kteří na území židovského státu přišli nelegálně. Může za to nová dohoda vlády s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Dnes to oznámila kancelář premiéra Benjamina Netanjahua.
Dohoda počítá s tím, že více než 16 tisíc žadatelů o azyl zamíří do „západních zemí“. Agentura Reuters s odkazem na vystoupení izraelského premiéra v televizi jmenuje Kanadu, Itálii a Německo. Zbytek, přibližně 18 tisíc lidí, dostane povolení k pobytu v Izraeli. To je výrazná změna oproti původnímu plánu izraelské vlády, která chtěla nelegální migranty deportovat zpět do Afriky. I přesto si premiér Netanjahu novou dohodu, která by měla platit příštích pět let, pochvaluje.
„Tato dohoda umožní přemístění více migrantů z Izraele, než by bylo možné podle původního plánu. A navíc vše bude probíhat pod záštitou OSN a mezinárodního společenství,“ prohlásil Netanjahu podle BBC.
Izraelský premiér se tak tímto krokem zbavil mezinárodního i domácího tlaku. Deportace afrických migrantů totiž kritizovala jak část mezinárodního společenství, tak i část židovské komunity včetně přeživších holocaustu a opozičních politiků. Kontroverze vyvolalo především lednové konání izraelských úřadů, které migrantům nabízely peníze a letenku zdarma, pokud se rozhodnou dobrovolně opustit Izrael. V opačném případě jim bylo vyhrožováno nucenou deportací bez jakékoliv náhrady.
Spokojená je také parlamentní opozice. „Gratuluji všem aktivistům, kteří bojovali až do konce a nevzdali se,“ uvedl Avi Gabay, šéf největší opoziční frakce Sionistický tábor. Za úspěch dohodu označil také poslanec Michal Rozin, jeden z vůdců kampaně proti deportacím.
Mezi nelegálními migranty z Afriky na izraelském území dominují Eritrejci a lidé z válkou zmítaného Súdánu. Izrael ale většinu utečenců z Afriky považuje za ekonomické migranty a odmítá jim udělit azyl. Většina z nich se do židovského státu dostala před několika lety z Egypta. Izraelci tak na pouštní hranici postavili nový plot, který nedovolené překračování hranice silně omezil.