Alžbětě II. se žádný nástupce nevyrovná. Extajemník Diany řekl, v čem je královna jedinečná

Alžběta II. letos oslaví 70. výročí vlády, britskou královnou stala 6. února 1952 v den smrti svého otce Jiřího VI. Bývalý osobní tajemník princezny Diany Patrick Jephson popsal důležité okamžiky jejího života a důvody, proč je tak oblíbeným monarchou.

Když otec Alžběty II. zemřel, bylo současné britské panovnici pouhých 25 let. „I když to byl den oslav počátku nové vlády, neměli bychom nikdy zapomínat, že pro královnu jde také o den bolesti a smutku,“ napsal pro web Daily Mail Patrick Jephson.

Jephson poprvé královnu spatřil v okně limuzíny v jednom skotském městě. „Byly to dva zážitky v jednom: Viděli jsme královnu a přišli jsme o dvě hodiny matematiky,“ řekl Jephson s tím, že později slyšel ředitele školy, jak zážitek vzrušeně popisuje ve sborovně. „Už tehdy jsem si o Jejím Veličenstvu odnesl důležitou lekci: Pouhý letmý pocit její přítomnosti dokázal s morálkou udělat divy,“ sdělil bývalý tajemník princezny Diany.

Nelson Mandela jako nezvaný host

Jephson například vzpomíná na rok 1991, kdy královna elegantně odvrátila možné diplomatické fiasko. Tehdy se v zimbabwském hlavním městě Harare konalo zasedání předsedů vlád královnou milovaného Společenství národů. „Hosté přijeli v řadě limuzín a připojili se ke královně na recepci před večeří. Pak se ale stalo něco nemyslitelného. Ke dveřím Státního domu se přiblížil nezvaný host, vůdce Afrického národního kongresu a nedávno propuštěný vězeň z Robben Islandu, sám Nelson Mandela,“ popsal Jephson.

Pod dozorem světového tisku mohl být jakýkoli náznak překvapení nebo zaváhání považován za urážku. „Královna se však nenechala zahanbit a přivítala dalšího hosta, zatímco její úředníci rychle přeorganizovali zasedací pořádek na večeři. Pragmatismus se snoubil se zdvořilostí a víc než jen s trochou chladnokrevnosti. Jak jsem se dozvěděl, patří to k charakteristickým vlastnostem královny,“ vylíčil chování královny Jephson.

Problémy královna řeší jednoduše

O praktickém přístupu královny se Jephson prý nejvíce přesvědčil, když doprovázel prince Charlese na bohoslužbě ke Dni památky (Den válečných veteránů, pozn. red.) v Hongkongu, který byl tehdy ještě britskou kolonií. „Hongkongský tým očekával, že guvernér jako zástupce královny položí věnec jako první, ale my jsme tvrdili, že vzhledem k tomu, že je přítomen královnin dědic, měl by mít přednost on,“ uvedl Jephson s tím, že se o tom vedla velká debata. „Nakonec někoho napadlo kontaktovat královnu osobně, aby se k této záležitosti vyjádřila. Rozhodnutí přišlo obratem: guvernér jde první,“ popsal řešení problému Jephson.

Bývalý tajemník princezny Diany dále napsal, že je třeba si uvědomit, že královnin netuctový přístup k problémům a k životu vůbec je pravým opakem toho, jak se předpokládá, že monarchové uvažují. V některých palácových úřadech podle něj existuje pokušení příliš komplikovat jednoduché záležitosti. Naproti tomu královniny priority jsou jasné: rozpoznat, co je třeba, a pak se do toho pustit, aniž by bylo třeba někoho přemlouvat, dělat histriónské scény nebo se rozčilovat. „Když k této filozofii přidáme oko, kterému neunikne žádný detail, a legendární palácovou zpravodajskou síť, získáme klíč k mimořádně efektivní monarchii,“ vylíčil Jephson.

Žádný nástupce se jí nevyrovná

Ke královně se prý hodí přídavná jména jako vtipná, pragmatická, skromná, přímá a nenapínavá. „Neudělují se lehce, ale jsou zasloužená za léta oddané služby, která jsou základem pověsti, jíž by se mohlo vyrovnat jen málo volených představitelů,“ sdělil Jephson. „Tím, že ctí dokonalost, službu a povinnost, povzbuzuje nás ostatní, abychom s tím, co máme, pracovali více a lépe. Královna dala příklad, kterému se možná už nikdy nikdo nevyrovná, pouze ho budou příští generace následovat, jak nejlépe dovedou,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

21:26

Podnikatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk svým příznivcům na Twitteru nabídl anketu, v níž vyjádřil svůj postoj k otázce anektovaného Krymu Ruskem

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.