Agrofert neprodá a zisk z něj nemá. Babiš sklidil kritiku za rozhovor o kandidatuře na Hrad

Pokud by v lednové prezidentské volbě uspěl bývalý premiér Andrej Babiš, na Pražském hradě by vedle prezidentské standarty zazářil také neonový reklamní nápis Agrofert. Tak reagovala senátorka ODS Miroslava Němcová na rozhovor, který šéf hnutí ANO poskytl deníku Právo.

„Ten nemohu prodat, protože je ve svěřenských fondech,“ odpověděl Andrej Babiš na otázku deníku Právo, zda by prodal holding Agrofert, který má v souladu se zákonem „zaparkovaný“ ve svěřenském fondu a který si z něho může vyzvednout, pokud se rozhodne odejít z politiky.

Babiš rovněž, a opakovaně, odmítl, že by měl na Agrofert i jeho dceřiné firmy jakýkoli vliv. A dokonce řekl, že z Agrofertu nemá profit. „Jaký profit? V životě jsem si nebral dividendu,“ řekl dále Andrej Babiš Právu.

Klaus starší poradcem pro Rusko

Reakce na interview na sebe nenechaly dlouho čekat. „Kdyby se AB stal prezidentem, Agrofert neprodá. Takže nad Hradem vedle prezidentské standarty bude zářit neon Agrofertu. Pořád to samé. Stát jako firma. Jeho firma. Kancléř Havlíček, mluvčí Vildumetzová, poradce pro Rusko VK starší,“ napsala na Twitter senátorka Občanské demokratické strany Miroslava Němcová.

Ke kritice se přidal také bývalý předseda TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek. „Prezident je součást exekutivy. S vládou nemá soutěžit, má se s ní doplňovat. Hrad nemá být alternativní vládní centrum. Tuhle ústavní konstrukci zjevně Andrej Babiš nezná. Prezidentem by neměl být člověk, který má zmatenou představu o náplni toho úřadu,“ uvedl na téže sociální síti.

A z čeho žijete, pane Babiši?

Do Babiše se rovněž pustil novinář Jaroslav Kmenta. Ten dokonce na Twitteru zveřejnil dvě reakce, první vzkaz poslal Babišovým voličům: „Na několika místech lže. Dělá si z vás srandu. Považuje vás za hlupáky, kteří mu skočí na lep. Chce vás jen využít k tomu, abyste mu dali hlas. Na vás se stejně vykašle.“

Druhou reakci pak připojil pro Babišovy nevoliče. „Klasika. Agent StB se snaží vysvětlit, že nespolupracoval s StB. Jen jim něco hlásil,“ napsal Kmenta na Twitter.

Andrej Babiš mimo jiné v rozhovoru pro Právo uvedl, že není ani vlastníkem vily na riviéře, v jejímž bazénu je vyfocený při koupání, nebo že svůj poslanecký plat celý posílá matkám samoživitelkám. Na otázku, z čeho tedy žije, odpověděl: „Zapomněl jste asi na pseudoaféru dluhopisů, kdy mě Sobotka vyhodil z vlády. Tehdy jsem jako jediný politik ukázal svá daňová přiznání od roku 1996 do roku 2016 a zdroj svých příjmů. Tehdy jsem měl peníze, které jsem půjčil Agrofertu, a ten mi je teď vyplácí. Mám peníze, které jsem vydělal před vstupem do politiky. Ve střetu zájmů nejsem, a pokud se stanu prezidentem, což je málo pravděpodobné, tak také nebudu ve střetu zájmů.“

Tagy: