reklama

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

reklama

Třiašedesátiletý Baldwin ve čtvrtek na natáčení filmu Rust v Santa Fe vystřelil z rekvizitní zbraně, která zabila dvaačtyřicetiletou Halynu Hutchinsovou a zranila režiséra filmu Joela Souzu. „Ať už je zbraň nabitá, nebo ne, nikdy se nemíří na jiného člověka,“ řekl deníku The New York Post hollywoodský odborník na střelné zbraně Bryan Carpenter ze společnosti Dark Thirty Film Services.

Z bezpečnostních důvodů se všemi ostrými střelnými zbraněmi používanými při televizních a filmových produkcích obvykle míří na atrapu, nikoli na vybavení, herce nebo štáb, poznamenal Carpenter, jehož firma se sídlem v New Orleans pracovala na natáčení desítek televizních a filmových produkcí. „I když nejsou zbraně nabité, chovejte se k nim, jako by byly,“ dodal.

Kdo nese odpovědnost?

Bývalý filmař a exčlen amerického národního střeleckého týmu Peter Lake svalil vinu na Baldwina. „Alec Baldwin nese odpovědnost na všech úrovních. Vypadá to pro něj velmi špatně. Kapitán Titaniku měl alespoň tolik rozumu, že šel ke dnu s lodí,“ sdělil Lake.

Baldwinovi mělo být řečeno, že je bezpečné používat rekvizitní pistoli několik minut předtím, než vystřelil náboj, který smrtelně zasáhl Hutchinsovou. Žena byla za monitorem kameramana a dívala se mu přes rameno. Režisér Souza stál za nimi.

Asistent režie Dave Halls nevěděl, že ve zbrani je ostrý náboj, a když ji dával Baldwinovi, oznámil, že jde o „chladnou zbraň“, uvádí se v soudních dokumentech. Přesto může Baldwin čelit vážným právním problémům, včetně možného zabití z nedbalosti, vysvětlil Joseph Costa, advokát z losangeleské advokátní kanceláře. „Jako výkonný producent můžete být trestně stíhán. Je to obdoba řízení pod vlivem alkoholu, což znamená, že někdo nemusí mít v úmyslu způsobit velkou škodu, ale způsobí ji,“ vysvětlil Costa.

Právnička z Nového Mexika a bývalá státní a federální prokurátorka Erlinda Johnsonová uvedla, že herci hrozí možná trestní odpovědnost za neúmyslné zabití. „Jediné, co musí stát prokázat, je, že se účastnil zákonného, ale nebezpečného jednání a nejednal s náležitou opatrností. To je to, co musí stát prokázat pro neúmyslné zabití, což je trestný čin čtvrtého stupně s maximální sazbou až 18 měsíců vězení,“ popsala Johnsonová.

Ostrý náboj na place

Baldwin podle ní může tvrdit, že mu někdo sice podal zbraň, „ale bylo jeho povinností, aby se ujistil, že ve zbrani nejsou náboje“. „Někdo zjevně neprovedl náležitou kontrolu. Měli tu zbraň zkontrolovat, aby se ujistili, že v ní nejsou ostré náboje,“ tvrdí Johnsonová.

„Nemyslím si, že z toho bude něco tak hrozného jako obvinění z vraždy, ale pro Baldwina to bude právní noční můra,“ řekla obhájkyně z Los Angeles Denise Bohdanová. Produkci prý dělaly problémy střelné zbraně a celková bezpečnost na place ještě před osudným incidentem.

Podle LA Times se 16. října a týden předtím dvakrát porouchala rekvizitní zbraň a odboráři uvedli, že natáčení trápily bezpečnostní problémy, což je přimělo k odchodu z natáčení v hodinách před čtvrteční tragickou střelbou. Odborníci také tvrdili, že ostrá munice neměla být na place vůbec.

„Nenapadá mě žádný důvod, proč by se kdekoli na place měl nacházet ostrý náboj. Obecně jsou na filmových scénách zakázány. Neexistuje žádné vysvětlení, které by mě napadlo,“ dodal Lake.

Tagy:
střelba zbraně režisér právník experti herec USA zraněný mrtvý kameramanka Alec Baldwin Halyna Hutchinsová Joel Souza ostrý náboj

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama