Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.
Do pozice kreativní ředitelky byla 44letá Wallaceová jmenována z toho důvodu, aby pomohla změnit pověst a vnímání firmy. Ta je známá tím, že v ní pracují především muži. Navíc i finanční ohodnocení žen a mužů, kteří pro agenturu pracují, má být extrémně rozdílné, informuje MailOnline. Z posledních zveřejněných údajů má společnost nejnerovnější platovou strukturu v reklamním průmyslu. Wallaceová tak po svém jmenování uspořádala konferenci, kterou nazvala „Krize: Matka všech změn.“
Obavy použili proti nim
„Všichni se shodneme na tom, že pověst, kterou JWT kdysi získala – jako společnost plná bílých, britských, privilegovaných mužů – musí být vymazána,“ uvedla Wallaceová, která se představila jako homosexuálka. Bayfield a Jenner následně nahlas vyjádřili obavy o svá pracovní místa. Vedení agentury jejich obavy mělo následně využít jako „výzvu“ pro splnění nového cíle – vytvořit rovnoprávné prostředí pro ženy i muže – a spolu s dalšími třemi kolegy je propustilo.
Diskriminujete postižené a romské děti, vláda nic nedělá, tvrdí výbor Rady Evropy
Evropský výbor pro sociální práva Rady Evropy kritizuje Českou republiku „za rozsáhlé a diskriminační“ umísťování dětí s postižením a romských dětí v kojeneckých ústavech, respektive centrech určených pro děti nízkého věku. Problém se podle Anny Hofschneiderové z nevládního Fóra pro lidská práva týká řádově stovek dětí mladších tří let, které převážně pocházejí z chudých rodin.
Po propuštění Bayfield a Jenner podali na společnost žalobu. „Cílil jsem se, jako bych měl na zádech terč. Rozhodně jsem byl pro to, aby se řešily otázky o rozmanitosti zaměstnanců, ale nemyslím si, že společnost postupovala správným způsobem,“ míní Bayfield. Ten se po propuštění obrátil na právníka. „Říkal jsem si, že kdybych byl 24letá černoška, tak by vše bylo v pořádku. A kdybych byl ještě lesbička, tak by to bylo ještě lepší,“ vzpomínal.
Soud rozhodl o tom, že byli oba muži nespravedlivě propuštěni a diskriminováni na základě pohlaví. V souvislosti s tím připustil i obtěžování. Odmítl však diskriminaci na základě věku, rasy a sexuální orientace.
Výhrou boj nekončí
Soudce konstatoval, že společnost může najímat zaměstnance z nedostatečně zastoupených komunit, ale nemůže někoho propustit kvůli pohlaví. Dvojice, která má na kontě několik úspěšných televizních reklam, má nyní nárok na odškodné. Společnost Wunderman Thompson však oznámila, že se proti rozsudku odvolá.
Homosexuálové a transgenderové osoby mají právo ochrany před diskriminací, rozhodl soud v USA
Nejvyšší soud USA dnes podpořil práva sexuálních menšin, když rozhodl, že zlomový zákon ze 60. let zakazující diskriminaci na pracovišti chrání také homosexuály a transgender osoby.
„Část mého já se cítí provinile, že zákony, které byly zavedeny pro ochranu menšin na pracovišti, ochránily pár heterosexuálních britských mužů středního věku. Je ale správné, že soudce rozhodl v náš prospěch, protože naše propuštění nebylo správné,“ sdělil po výhře Bayfield. Mluvčí Jennera následně s nadějí dodal, že rozsudek soudu snad povzbudí více lidí, aby se postavili neoprávněnému propuštění.
I přes vítězství v soudním sporu mají oba muži v oboru reklamy problémy. Bayfield po propuštění v reklamním odvětví práci hledá – dokonce se rozhodl z Velké Británie s rodinou odstěhovat a zkouší štěstí v Austrálii. Naopak Jenner po několika pokusech od svého oboru upustil. „V našem odvětví jsme teď vnímání jako udavači,“ dodal Jenner.
Zbylí tři propuštění zaměstnanci se podle Bayfielda se společností dohodli na mimosoudním vyrovnání.