Češi riskují a ignorují očkování proti chřipce. Covidová vakcína jim život nezachrání

Zájem o vakcínu proti chřipce prudce poklesl, desítky tisíc dávek letos skončily ve spalovnách. Část seniorů se totiž mylně domnívá, že očkování proti covidu je ochrání i proti fatálním následkům chřipky. „Je to úplný nesmysl a vůbec netuším, jak se mohla taková informace rozšířit,“ říká infektolog Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Pandemie infekce COVID-19 nevymýtila klasickou chřipku, jen ji na čas uspala. „Měli jsme velké štěstí, že v průběhu loňské i předloňské podzimní vlny covidu nepřišel i souběh chřipkové epidemie, která by se výrazně šířila. Chřipka nás nechala vydechnout,“ vysvětluje opavský infektolog Petr Kümpel. Podle lékaře k vydechnutí pomohla i přísná epidemická omezení, především povinné nošení roušek.

„O to horší ale může být příští chřipková vlna. K novým variantám chřipkového viru bude vnímavá podstatně větší část populace,“ říká primář.

Nesmysl, který se šíří republikou

Zároveň nastala paradoxní situace, kdy s postupujícím očkováním proti covidu mnozí senioři i mladší lidé podlehli „šeptandě“, že vakcína proti covidu dostatečně chrání i před chřipkou, a to i před těžkými průběhy chřipkové infekce. „Přitom jde o úplně jiný virus, takže očkování proti covidu nemůže v žádném případě nahradit očkování proti chřipce. To je úplný nesmysl! A netuším, jak se takováto informace mohla rozšířit,“ přemítá Kümpel.

Jednou z příčin může být dlouhodobá kampaň dezinformátorů ve virtuálním prostoru, kteří covid označují jen za „chřipečku“. Pandemie covidu je také v médiích často srovnávána s pandemií takzvané španělské chřipky z let 1918 až 1920, která zahubila až pět procent světové populace. Není pak divu, že si část veřejnosti řekne: ‚Chřipka jako chřipka.‘ A začne považovat vakcínu proti covidu i za prevenci proti chřipce. „Nevím, jak se to stalo, ale zřejmě část lidí nějakým dezinformacím opravdu podlehla,“ odhaduje infektolog.

Podceňovat znamená i víc umírat

„Povědomí české společnosti o fatálních následcích chřipky, kterým lze zabránit očkováním, je navíc už mnoho let strašně špatné,“ líčí primář Kümpel.

„Před pandemií se proti chřipce očkovalo jen asi pět procent populace České republiky, přitom v souvislosti s chřipkou umíralo průměrně 1 500 osob za rok. Třeba v Německu a Spojených státech berou chřipku mnohem vážněji a proočkovanost je několikanásobně vyšší,“ porovnává. A tím pádem mají v těchto zemích i méně úmrtí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Evropská komise přitom doporučuje členským státům dosáhnout u chřipky 75procentní proočkovanosti. A populace nad 65 let by měla injekci proti chřipce aplikovat témě plošně. V Jižní Koreji se přitom proti chřipce očkuje 85 procent populace nad 65 let, ve Velké Británii 73 a v USA 68 procent. V České republice je to sotva pětina seniorů.

Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky letos skončily ve spalovnách desítky tisíc vakcín proti chřipce. Loni se proti chřipce naočkovalo až o 20 procent méně českých seniorů než předchozí léta.

Zodpovědně doporučuji očkování

Někde se stala chyba, možná i v osvětě. Ne všichni tuzemští praktičtí lékaři jsou zastánci vakcinace. „To jste trefil hřebíček na hlavičku, protože přístup mnoha praktických lékařů k očkování je takový ambivalentní,“ myslí si opavský infektolog.

„Není to ale žádná novinka. Ačkoliv je chřipka závažným onemocněním, už za socialismu se spíše bagatelizovala a podceňovala. Ale i kdyby bylo riziko úmrtí při nákaze chřipkou jen 0,1 procenta, tak by měl každý z nás udělat vše, aby tomuhle ohrožení zabránil. A nechat se očkovat,“ nabádá primář infekčního oddělení ze Slezské nemocnice. „Bohužel, i tady v Opavě jsme teď zaznamenali obrovský pokles zájmu o vakcíny proti chřipce.

Že si chřipka vzala po dvě sezony dovolenou, neznamená, že na sklonku podzimu či v dalších letech nenapadne českou populaci. „Že dvakrát nezaútočila, to může být podhoubí pro vážnou chřipkovou epidemii s vážnými následky. Z historie víme, že tyto chřipkové vlny zpravidla Česko postihují na konci roku a počátkem roku následujícího. Nové chřipkové vakcíny pro danou sezónu očekáváme koncem září a toto očkování zodpovědně doporučuji,“ znova vyzývá Petr Kümpel.

Obsáhlý rozhovor s primářem infekčního oddělení opavské Slezské nemocnice Petrem Kümpelem si na stránkách CNN Prima NEWS budete moci přečíst v sobotu 25. června.

Tagy: