Co se stalo s obránci Mariupolu v ruském zajetí? O vojácích týdny nikdo neslyšel

Matky, otcové a manželky ukrajinských vojáků, kteří bránili Mariupol, jsou strachy bez sebe. Po obráncích Azovstalu se totiž po pádu ukrajinského města slehla zem. Mnozí příbuzní si volali s vojáky naposledy v dubnu. Podle kusých informací je ale možné, že ukrajinští bojovníci jsou stále naživu.

Ukrajinský Mariupol oficiálně padl 20. května, kdy velitel obrany přikázal posledním vojákům, aby přestali bránit město. Od té doby je kdysi významné ukrajinské město pod nadvládou Rusů. Kam se poděly stovky obránců, které do poslední chvíle bránily ocelárny Azovstal, nikdo netuší.

Rodiny přeživších se ztracené vojáky snaží kontaktovat prakticky každý den. Matky i manželky umírají strachy při pomyšlení, co se teď s ukrajinskými muži děje. „Poslední dobou nemám o manželovi žádné zprávy. Naposledy jsem s ním mluvila 13. dubna, poté mi ještě jeho spolubojovníci posílali zprávy, že je stále naživu,“ sdělila pro CNN Anna Ivlevaová, jejíž manžel Anton byl vážně raněn při obléhání Mariupolu.

Příbuzní ztracených vojáků si připouští, že obránci zřejmě skončili v ruském zajetí. Jejich rodiny přesto věří, že jsou pořádku. „My všichni – rodiny, ženy a matky těch mariňáků – jsme se semkli a jsme v kontaktu 24 hodin denně. Pokaždé si vyměňujeme jakékoli dostupné informace, jsme jako rodina,“ popsala Ivlevaová.

Muži z batalionu Azov

Dosud není úplně jasné, kolik ukrajinských vojáků z Mariupolu skončilo v zajetí. Ruská armáda tvrdí, že se jí vzdaly až dva tisíce tamních obránců. Ukrajinské město bránili především členové batalionu Azov, který Rusové považují za nacistický. V jeho existenci Moskva nalezla záminku pro údajně potřebnou „denacifikaci“ Ukrajiny a tedy i pro invazi a válku.

Pro Rusy jsou tak členové Azovu cennými zajatci a je pravděpodobné, že je zneužijí i k propagandě. Členům Azovu také hrozí mučení. Na pátrání po Ukrajincích se v oblasti podílí i Mezinárodní červený kříž. Organizace se snaží kontaktovat příbuzné vojáků a při jakékoli dostupné informaci se je snaží utěšovat informací, že jejich blízcí jsou stále naživu.

Hovor ze zajetí

Na zprávy o svém muži, který bránil Azovstal, čeká také Tetiana. Ta pro CNN řekla, že se vojákovi podařilo ženu kontaktovat z neznámého čísla. Ukrajinec měl manželce říct, že je v pořádku, ale v ruském zajetí v oblasti Doněcku.

„Jeho hlas byl klidný a jistý. Řekl, že podmínky zajetí jsou vcelku v pořádku. Prý doufá, že bude mít časem možnost dostávat nějaké zásilky,“ popsala Tetiana hovor. Tehdy mluvila s manželem asi deset minut, muž ji ale slíbil, že se pokusí zavolat znovu.

Od té doby ale Tetiana marně čeká na to, až její telefon zazvoní. „To je všechno, žádné další hovory, žádné další zprávy,“ uzavřela zdrcená žena.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:23

Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny

10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.