
Často si na ni stěžujeme, ale pravdou je, že alespoň jednou za čas upoutá pozornost každého z nás. Už staré známé rčení praví, že špatná reklama je taky reklama, a právě o ní byla řeč v pořadu Nový den. Má ekonomická krize dopad na investice do reklam a jak vlastně taková reklama vzniká? O tom všem hovořil marketingový ředitel mediální agentury Redbox Media Jaroslav Hübner.
Postcovidová doba, válka na Ukrajině, to všechno jsou historické milníky, které významně ovlivňují dění napříč celou planetou. A mediální svět nevyjímaje. „Před covidem byla v rámci reklamy konjunktura, mediální investice hlavně do televizní reklamy rostly řádově o jednotky miliard korun. A covid to značně přibrzdil. Ale jak se říká, každá krize generuje nové příležitosti, takže místa, která uvolnili standardní inzerenti, obsadili noví,“ říká Jaroslav Hübner s tím, že covidové období se přežilo a teď je reklama jako taková opět na vzestupu a investice do ní se zvyšují.
Poslechněte si audio stopu rozhovoru:
Návrat zlatých časů
A to i přesto, že žijeme v době, kdy se obecně dá říci, že jedna ekonomická krize střídá druhou.
„Byly tady dílčí fenomény typu drahé energie, drahé ropné produkty a deriváty ropy, drahá doprava z Číny… To všechno mělo samozřejmě velký vliv na investice jednotlivých klientů. Podle informací z trhu si ale myslím, že to nejhorší máme za sebou a že nás čekají už jenom světlé zítřky,“ věří marketingový ředitel mediální agentury Redbox Media s tím, že kdo vytrval a trh neopustil, se teď veze na vlně úspěchu.
A ve které části mediálního prostoru aktuálně reklama funguje nejlépe? Největší vliv na koncového spotřebitele má podle Hübnera televize. A stejně tak nenahraditelné je prý i rozhlasové vysílání.
Influenceři a podcasty – nové šance pro reklamu
Své místo má v současnosti reklama i na internetu. Živí i řadu influencerů na sociálních sítích. Televizi a rádio prý nenahradí, jak by se mnozí mohli domnívat. „Domnívám se, že určitě ne. Klienti uvažují, jak rozšířit své marketingové portfolio, jak být ještě více vidět. Není to jenom trend influencerů. Je to i trend podcastů, které začínají být čím dál zajímavější. Je to trend virálních videí jednotlivých umělců na sociálních sítích, typicky na YouTube. Ale na základě své zkušenosti si troufám tvrdit, že klasická reklama nebude nikdy překonána,“ tvrdí Jaroslav Hübner z mediální agentury Redbox Media.
Redbox Media Zdroj: Redbox media
Už teď se podle něj investice do televizních kampaní opět zvyšují. A jejich pozici prý neohrozí ani zmiňovaní influenceři. „Teď je otázkou doména vhodného plánování, vhodné přiléhavosti daného produktu vůči danému inzerentovi, vůči dané cílové skupině. Samozřejmě záleží na influencerovi a produktu. Jsem přesvědčený o tom, že jako komplement kampaní je to dobré, ale určitě to není nosná část kampaně, na které by to mělo stát,“ má Jaroslav Hübner jasno.
Zásadní roli prý hraje i fakt, že v případě reklam realizovaných za pomoci influencerů hraje roli lidský faktor, který občas může být zrádný.
„Každý lidský faktor generuje možnost chyby a je třeba proto velmi dobře vybírat, aby účinnost reklamy byla velká.“
Miliardový byznys vládne celému světu
V mediálním byznysu se točí velké peníze. Výše investic se ovšem liší podle toho, kde chtějí společnosti investovat. „Ceny ve světě samozřejmě rostou s významností daného trhu. Rozdílná cena je v Americe, kde máme 350 000 000 lidí, a rozdílná cena je v Česku. Ale když to přepočteme na úroveň jednoho obyvatele, tak jsem přesvědčen, že ta cena u nás není příliš vysoká. Ale jsou tady dílčí fenomény typu jednotlivých sportovních událostí, jako například v Americe velmi oblíbený Super Bowl, kde se firmy nezdráhají utrácet řádově miliony dolarů za třicetisekundový reklamní spot,“ udává konkrétní příklad Jaroslav Hübner a pokračuje: „Letos to bylo nějakých 7 milionů amerických dolarů za 30sekundový spot v rámci Super Bowlu. To jsou opravdu velké peníze.“
Ovšem investice se podle marketingového manažera mediální agentury Redbox Media vyplatí. Návratnost je vysoká. „Ty firmy těží z něčeho, čemu se říká ,position‘, to znamená umístění produktů v myslích spotřebitelů.“
A právě positioning je v reklamním prostředí jedno z klíčových témat. „Je to velmi důležité. Samozřejmě souvisí nejen s prací mediálních agentur, abychom zcela přesně a exaktně naplánovali kampaň tak, aby byl spot dobře umístěn. Co se týká cílových skupin, co se týká umístění v reklamních pauzách, to je sofistikovaná záležitost.“
Mediální agentury pak velmi často čelí situacím, v nichž klienti přijdou s konkrétní představou reklamy, která by ovšem v praxi příliš úspěchu nepřinesla. Musí tak se zadavateli reklam řešit novou vizi, jak podotýká Jaroslav Hübner. „Častokrát je to velký boj přesvědčovat investory o správnosti umístění dané reklamy. Ale musíme říct, že takřka všichni jsou uvědomělí a ví, že my jsme odborníci na média a že jim radíme dobře, tak se nechají přesvědčit.“