Covid bude brzy možné detekovat pomocí očního testu. AdOM Advanced Optical Technologies a Sheba Medical Center v izraelském Tel Hashomeru oznámily zahájení společné studie zaměřené na detekci viru pomocí měření tzv. slzného filmu.
Cílem studie je zjistit, zda přístroj Tear Film Imager (TFI) dokáže „účinně diagnostikovat a stanovit COVID-19 rychlým, cenově dostupným a neinvazivním měřením očního slzného filmu“. Slzný film je tenká vrstva tekutiny pokrývající povrch oka, která zodpovídá za komfort povrchu oka, ochranu a zdraví epitelu. Tvoří také hladký lomný povrch pro vidění.
Počet nakažených roste, jaká je situace ve vaší obci? Podívejte se na interaktivní mapu
Varianta koronaviru omikron je hlavní příčinou rekordních přírůstků nově pozitivně testovaných. Někteří odborníci opakovaně tvrdí, že výrazně nakažlivější mutaci „se nikdo nevyhne“. Jaká je situace ve vaší obci? Podívejte se na přehlednou interaktivní mapu a tabulku.
Přístroj TFI je neinvazivní lékařské zařízení určené k současnému měření mucinů – proteinů, které hydratují slzné kanálky – a lipidových podvrstev oka, které zabraňují jeho vysychání. Diagnostické zařízení pracuje s rozlišením do hloubky několika nanometrů a lékaři mohou díky němu podrobně posoudit stav dílčích vrstev slzného filmu během pouhých 40 sekund.
Výsledky podobné jako u PCR testů
Přístroj také dokáže zjistit, kdy je v oku přítomna „virová vrstva“ a dokáže ji kvantifikovat. Jak již bylo dříve pozorováno v koncepční studii ve Wolfsonově lékařském centru, dokázal u pacientů správně identifikovat koronavirus ve stejné míře jako PCR test.
„Svět naléhavě potřebuje nové diagnostické nástroje, které pomohou neinvazivně, rychle a efektivně posoudit a diagnostikovat agresivní viry,“ uvedl technický ředitel společnosti AdOM Raanan Gefen. „Různé varianty SARS i agresivní varianty chřipky ohrožují světovou populaci. Pokud se prokáže vysoká korelace s PCR, mohlo by to změnit pravidla hry. Přístroj TFI by pak mohl být používán k diagnostice na mnoha místech, jako jsou letiště, sportovní arény a podniky, které chtějí mít k dispozici jednoduchý a neinvazivní test ke zjištění stavu vstupujících davů,“ dodal Gefen.
Nová studie rozšíří koncepční studii a bude sledovat použití TFI ve srovnání s diagnostickým testem PCR ve větším měřítku. Výzkum, jehož dokončení se očekává za 30 dní, bude sledovat 500 pacientů.