Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

„Za posledních 10 let v Česku klesl počet lidí hlásících se k římskokatolické církvi o třetinu, tedy o 340 tisíc. To není špatná zpráva,“ napsal Zábranský na Twitter. Svůj příspěvek později ještě dovysvětlil. Vadí mu prý někteří církevní hodnostáři.

„Jde mi hlavně o lidi typu kardinál (Dominik) Duka či Petr Piťha, jejichž veřejné působení ve mně opravdu pozitivní emoce vůči římskokatolické církvi nevyvolává. Vím, a jsem za to upřímně velmi rád, že jejich názory nesdílejí všichni její představitelé,“ doplnil pro CNN Prima NEWS pražský radní.

Czendlik zprvu uvedl, že na politickou půdu nerad vstupuje, ale Zábranského slova okomentoval. „Možná nám tento politik závidí,“ poznamenal kněz s vysvětlením, že se ke katolické církvi stále hlásí přes 700 tisíc lidí, a tudíž by si Zábranský mohl přát, aby stejný počet lidí podporoval právě Piráty.

Důvodem pro Zábranského slova by podle Czendlika mohla být snaha zlákat levicovější voliče. „Jak komunisté vypadli z Parlamentu, tak se (Zábranský) možná snaží získat lidi, kteří jsou proti církvi a náboženství,“ dovysvětlil svoji úvahu lanškrounský děkan.

Zábranský couvnul

Zábranský ve čtvrtek večer zmíněný příspěvek smazal. „Hodně lidí ho očividně považovalo za projev netolerance vůči katolíkům, což nebylo mým záměrem. Nemám problém s věřícími, ač mezi ně nepatřím,“ napsal později Zábranský.

Za příspěvek se omluvil, ale zároveň doplnil, že je i nadále kritický k některým aktivitám církve. Například k bagatelizaci sexuálního zneužívání dětí kněžími či výpady vůči LGBT komunitě. Stejně tak zmiňuje i nominaci ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT a „kamarádíčkování se“ s prezidentem Milošem Zemanem ze strany kardinála Dominika Duky.

„Právě tyto aktivity mě vedly k sepsání původního tweetu. Vnímám ale, že není fér dávat je za vinu všem katolíkům, protože vím, že zdaleka ne všichni se s nimi ztotožňují (ač se přiznám, že bych vůči nim očekával větší odpor zevnitř církve). I proto jsem svůj tweet smazal,“ napsal později pražský radní pro bytovou poitiku.

Czendlik: Příliš okázalá víra je impotentní

Czendlik v pořadu 360° přiznal, že katolická církev dělá mnoho věcí špatně. Vnímá to prý i u sebe. „Když jsem nastupoval před 30 lety do Lanškrouna, tak jsem si nedával za cíl, abych měl plný kostel. To je určitou přidanou hodnotou,“ dodal jedním dechem kněz.

Větší počet Čechů hlásících se k římskokatolické církvi by ho sice potěšil, ale osobně považuje víru za intimní věc. „Když je intimní, tak je i plodná. Pokud je příliš okázalá, tak je impotentní,“ doplnil Czendlik.

Lanškrounský kněz si zároveň pochvaloval, že i když podle výsledků sčítání lidu katolíků ubylo, tak více lidí oproti předešlým výsledkům reagovalo na otázku náboženského vyznání. „To znamená, že víra není této společnosti úplně lhostejná,“ zmínil Czendlik.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

13:21

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.