Premiér Andrej Babiš (ANO) chce důchodcům měsíčně přilepšit až o 500 korun nad rámec zákonné valorizace. ČSSD, která už dříve navrhla přidat na penzích 300 až 400 korun měsíčně, s vyšším růstem souhlasí. Pro jsou i komunisté a část opozice. Informovala o tom MF Dnes.
„Důchody budu chtít maximálně možné při rozumném dočasném zadlužení našich rozpočtů v roce 2020 a 2021, které si můžeme dovolit, protože jsme dluh vůči HDP od roku 2014 významně snižovali,“ uvedl Babiš pro deník. Za „maximálně možné“ považuje zvýšení důchodů o stovky korun nad rámec zákonné valorizace. Ta činí 840 korun měsíčně.
Důchodci by si tak ročně přilepšili až o šest tisíc. S návrhem podle deníku souhlasí i koaliční partner ČSSD. Strana ještě před Babišovým prohlášením navrhovala růst důchodů o 300 nebo 400 korun měsíčně, případně jednorázový příspěvek ve výši 5 000 korun. „Pokud pan premiér navrhuje více, rádi naše seniory podpoříme,“ reagoval šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.
Návrh má také podporu komunistů, kteří Babišovu vládu tolerují. Jedinou podmínkou je, že to umožní státní rozpočet na příští rok. O tom chce KSČM s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) jednat na přelomu srpna a září. Premiér plánuje zvýšení důchodů se Schillerovou a dalšími odborníky probrat už příští týden.
Pro větší růst penzí by byla i část opozice, například SPD, podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ale musí Babiš ukázat, kde potřebné peníze ušetří. Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík zase mluvil o „předvolebních dárečcích“ ANO a ČSSD.
Ještě nedávno přitom premiér uvažoval o zvýšení důchodů průměrně o tisícovku, ale už se započítáním zákonné valorizace. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) ale tento návrh na Facebooku kritizovala, růst se jí zdál vzhledem ke zdražení a koronavirové epidemii a s ním spojenými opatřeními příliš nízký.
Podle Národní rozpočtové rady (NRR) nadstandardní zvýšení důchodů a zrušení superhrubé mzdy, o kterém uvažuje současná vláda, ale ohrožují bez úpravy ostatních parametrů střednědobou i dlouhodobou udržitelnost veřejných financí. Zároveň rada doporučuje, aby byla rozpočtově významná opatření prezentována a přijímána až v situaci, kdy bude připravena střednědobá strategie konsolidace veřejných rozpočtů. Tu by vláda měla předložit Poslanecké sněmovně do 30. září.
Na konci prvního čtvrtletí brali důchodci v Česku průměrně 14 397 korun měsíčně. V lednu penze vzrostly v průměru o 900 korun, zákonná valorizace přitom činila 749 korun.