Fischer: Putin mluví jako Hitler. Rusové vidí nepřítele i v nás, musíme to brát vážně

Pavel Fischer

360° (422)

Když ruský prezident Vladimir Putin říká, že chce vyřešit ukrajinskou otázku, mluví skoro stejně jako Adolf Hitler, který se zaměřil na Židy. V ohrožení není pouze Ukrajina, ale také Česká republika, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS senátor Pavel Fischer. Politolog a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák si ale nemyslí, že by bylo Rusko schopno ohrozit Evropu.

Ruská armáda oznámila, že cílem druhé fáze agrese proti Ukrajině je obsazení jihu země a vytvoření spojnice mezi separatistickým Podněstřím. „Znamená to velkou snahu obsadit i území, ve kterém ruské jednotky zatím nemají vůbec žádnou oporu. Jde o pokus o odříznutí Ukrajiny od Černého moře, což je skandál. Vidíme snahu rozšířit okupaci podél Černého moře až k místům, kde leží Moldavsko nebo Rumunsko,“ popsal Fischer. „Myslím, že krok, že Rusko bude mít ambici obsadit severní pobřeží Černého moře, byl trochu na spadnutí. Byl to jeden ze scénářů,“ doplnil ho Drulák.

„Vzkazy, které Evropa poslední dobou od Ruska dostává, jsou velmi zneklidňující. Rusko začalo agresi v rozporu s Chartou OSN. Začalo útočit na hlavní město. Když se to nepovedlo, představilo jiné cíle. Dnes mluví o obsazení jihu, což na začátku vůbec nebylo v ruském sdělení vidět. Naproti tomu jsme slyšeli, že Putin potřebuje vyřešit ukrajinskou otázku. Tady mluví skoro jako Hitler, který chtěl řešit židovskou otázku. Zároveň slyšíme tvrdší slova ruské propagandy,“ vysvětlil Fischer.

Rusko ohrožuje i Česko

Podle Fischera se v posledních výrocích Ruska z tohoto týdne hovoří o tom, že „Ukrajinou to neskončí a je potřeba denacifikovat Evropu“. „Tady bych řekl: ‚Tak pozor. Je potřeba, abychom to vzali jako velmi vážně varování. Nejedná se jen o Ukrajinu, ale i o nás,‘“ upozornil Fischer.

Drulák si ale myslí něco jiného. „Myslím si, že Evropa hrozbu bere velmi vážně. Zavedla nejpřísnější sankce, které kdy v historii byly nasazeny. Nemyslím si, že by se dalo jít o moc dál. Na rozdíl od pana senátora Fischera nevidím možnost, že by Rusko skutečně v tuto chvíli či v nejbližší budoucnosti bylo připraveno pokračovat do Evropy. To, že o tom někdo v Rusku spekuluje, je jedna věc. Nemyslím si ale, že by toto bylo cílem současného ruského vedení. Navíc na to Rusko ani nemá kapacity,“ oponoval Drulák.

„Musíme brát Rusko vážně nejen podle toho, na co má. V předvečer rozsáhlého útoku na Ukrajinu celá řada evropských lídrů tvrdila, že žádná válka nebude, protože Putin není šílenec. Rusové mají pocit, že jsou obklopeni nepřáteli, že jsou v ohrožení. Nepřítele vidí mimo jiné také v nás. Na ruském seznamu nepřátelských zemí je i Česká republika,“ dodal Fischer.

Tagy: