reklama

Grilování Blinkena kvůli Afghánistánu: Vzdali jste se Tálibánu, jsme vydáni na milost teroru

Americký ministr zahraničí Antony Blinken musel v pondělí v Kongresu za celou administrativu prezidenta Joea Bidena vysvětlovat, proč na konci srpna američtí vojáci opustili Afghánistán. Republikáni Blinkena zkritizovali za to, že nechal v Kábulu americké spojence napospas Tálibánu. V úterý jej pak čekal stejný úkol v Senátu.

reklama

Ústup amerických vojáků z Afghánistánu inicioval už exprezident Donald Trump, konečné datum odchodu stanovil jeho nástupce Biden. Ani jeden z nich ale nemusel zpackaný ústup vojáků obhajovat před zákonodárci v Kapitolu.

Role obětního beránka se totiž musel zhostit ministr zahraničí Antony Blinken. Šéf resortu musel stažení amerických vojáků z Afghánistánu, které bylo spojené s obrovským chaosem i teroristickými útoky v Kábulu, vysvětlovat hned nadvakrát.

V pondělí na virtuální konferenci hájil své postoje jen před několika lidmi ze Sněmovny reprezentantů, přenos se ale vysílal na obrazovkách po celém Kapitolu. V úterý se postavil členům zahraničního výboru Senátu.

Blinkenovy hlavní argumenty se v pondělí točily kolem myšlenky, že situace v Afghánistánu byla bezvýchodná. „Jestliže 20 let a stovky miliard dolarů investovaných do vybavení a tréninků nestačily, proč by další rok, pět nebo deset let něco změnily?“ hájil se Blinken.

Nechali jste tam naše lidi, vyčítají Blinkenovi

Republikán Michael McCaul, který se také stará o zahraniční záležitosti, se do něj ale opřel s tím, že byl ústup nezodpovědný. „Vzdali jste se Tálibánu a teď jsme vydáni na milost jejich vládě teroru,“ vyčítal ministrovi ve Sněmovně reprezentantů republikán.

Kritika se na Blinkena snášela také kvůli zbrklé evakuaci a faktu, že v Afghánistánu jsou ještě minimálně desítky amerických občanů. Blinken na jejich bezpečném transferu údajně pracuje.

Následně se v Kongresu rozhořely debaty o nastavení mezinárodních vztahů s novou afghánskou vládou. Tálibán Blinken nijak neodsoudil, radikální hnutí se podle něj naopak snaží zabránit tomu, aby se v Afghánistánu usadily teroristické frakce. „Pokud chce Tálibán hledat uznání legitimity a podporu, musí to začít svobodou cestování,“ míní ministr zahraničí.

V závěru také obhajoval termín stažení amerických a potažmo též aliančních vojsk. Podle Blinkena měl Biden svázané ruce ve chvíli, kdy Trump s Tálibánem podepsal mírovou smlouvu. Ministr zahraničí kongresmanům tvrdil, že hrozilo napadení amerických vojáků v případě, že by se datum odchodu vojsk posunulo. „Biden mohl válku ukončit, nebo ji eskalovat,“ uzavřel Blinken ve Sněmovně reprezentantů.

Blinken čelil ostré kritice také během úterního vystoupení v Senátu, a to od republikánů i demokratů. „Stažení amerických vojáků z Afghánistánu bylo fatálním selháním,“ řekl například demokratický senátor Bob Menendez.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci
Volby 2021

Stát musí regulovat bydlení, šlo to i za Husáka. Maláčová a Stropnický opět v akci

Jana Maláčová (ČSSD) a Matěj Stropnický (za ČSSD) vyrazili do boje za levnější bydlení. Cesta podle nich vede přes obnovu daně z převodu nemovitosti, zavedení progresivního zdanění i sankce za neobsazený byt. Svůj plán představili ve videu na sociální síti, kde ostře kritizovali současnou bytovou politiku a plány ostatních politických stran na řešení problému vysokých cen bytů.

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik
Ekonomika

Současná inflace přeje dlužníkům. Spořit se nevyplatí, říká ekonomický analytik

Česko od nového roku čeká vysoké zdražování energií i základních potravin. Ekonomický analytik webu CNN Prima NEWS Petr Musil uvedl, že za to celosvětově mohou jednotlivé vlády i pandemie. „Inflace, která přichází neočekávaně, což je právě ta, kterou máme nyní, přeje dlužníkům. Nevyplatí se spořit. Klidně si něco kupme na menší úvěr,“ uvedl v pořadu 360°.

Bohbot ze Svobodných: Více než 5 procent muslimů v zemi znamená problémy a nebezpečí

Bezpečnostní expert a stínový ministr vnitra trojkoalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků David Bohbot (Svobodní) by měl obavy, pokud by Česká republika v budoucnu přijímala více migrantů muslimského vyznání. „Kdykoliv muslimská komunita v evropských státech překlopí 5 procent, jsou problémy a je nebezpečno,“ řekl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama