Hádka o kauzy: Babiš chce doživotní beztrestnost, míní Lacina ze STAN. Co řekl Nacher?

Expremiér Andrej Babiš (ANO) chce kandidovat na prezidenta jen proto, aby si zajistil doživotní imunitu před zákonem. Ve vysílání pořadu 360° to prohlásil poslanec Jan Lacina (STAN). Ten přitom hájil svoji stranu kvůli stále propírané a ostře sledované kauze Dozimetr. Poslanec za ANO Patrik Nacher tepal do hnutí STAN a jejího lídra Víta Rakušana, který je zároveň ministrem vnitra.

„My nechceme, aby pan Rakušan odešel úplně z vlády, aby někdo řekl, že jsme destruktivní opozice. Ale aby šel na jiné místo a nebyl přímo tam, kde by to mohlo zavdat podezření v momentě, kdy se šetření bude vyvíjet tím či oním způsobem,“ řekl za hnutí ANO Nacher. Podle něj by Rakušan měl kvůli kauze Dozimetr, která dopadá zejména na STAN, skončit v čele resortu vnitra.

Zástupci STAN Janu Lacinovi přijde „bizarní“, když jeho hnutí kritizuje právě ANO v čele s expremiérem Andrejem Babišem. Ten je už léta stíhaný v kauze Čapí hnízdo a v září jde k soudu. „Jsme svědky bizarní komunikace. Teď nás hnutí ANO mistruje, že má Vít Rakušan, který je absolutně v pořádku, odejít z hygienických důvodů,“ reagoval Lacina.

Poslanec STAN se diví, že zákonodárci hnutí ANO takto hovoří. „Závidím panu Nacherovi tu odvahu hájit tento postoj, když jsme tady žili čtyři roky s trestně stíhaným premiérem, kterého 12. září čeká soud, a který potřebuje, aby se 13. ledna příštího roku stal prezidentem, a zajistil si tak doživotní beztrestnost. A já jenom doufám, že mu to nevyjde,“ dodal poslanec za hnutí STAN.

Prezidenta podle Ústavy skutečně nelze po dobu výkonu jeho funkce zadržet ani trestně stíhat. Po ukončení funkčního období to však již neplatí. Prezident tedy nemá nic jako doživotní imunitu.

Nacher na Lacinova slova opáčil, že aktuální kauza hnutí STAN je ukázkovým příkladem situace, kdy politik zneužil svoji funkci. Ta Babišova je podle něj něčím jiným. „Srovnáváme to s případem, který by nenastal, kdyby ten člověk nevstoupil do politiky,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Nacher, který se čerstvě stal jedničkou kandidátky hnutí pro komunální volby na pražský magistrát.

Lacina v pořadu 360° mimo jiné připustil, že policejní akce Dozimetr tvrdě doléhá právě na jeho STAN, ale podle něj je to důkaz, že policie funguje nezávisle. Kromě toho zmínil, že jeho partaj na kauzu reagovala „extrémně rychle“. „Za 24 hodin (od vypuknutí, pozn. red.) nebyl Petr Hlubuček v žádné funkci,“ připomněl Lacina osud dnes už bývalého náměstka pražského primátora, kterému bylo navíc hned pozastaveno členství ve STAN, kde byl do té doby členem předsednictva.

Podobně podle něj reagovali i další. Poukázal na fakt, že dosavadní ministr školství Petr Gazdík (STAN) kvůli kontaktu s další postavou kauzy, obviněným podnikatelem Michalem Redlem, skončil ve funkci do pěti dní, ačkoliv sám trestnímu stíhání nečelí. Velkých změn pak doznala kandidátní listina hnutí STAN pro pražské komunální volby, kde z první desítky zůstali pouze dva lidé.

Tagy: