Hádka Schillerové a Síkely: Legislativní proces znáte asi jako angličtinu, vzkázal ministr

Spor vlády a opozice o podobu již schválené novely energetického zákona vyústil v další přestřelku na sociálních sítích. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová zkritizovala kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) za to, že v případě úsporného tarifu zatím neprozradil podrobnosti a neschválil prováděcí nařízení do konce července. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) bývalou šéfku resortu financí upozornil, že něco takového legislativní proces ani neumožňuje, dokud novela nevyjde ve sbírce zákonů. Hádka se neobešla bez osobních útoků.

„Žádali jsme ve Sněmovně Fialovu vládu, aby schválila prováděcí nařízení k energetickému zákonu do konce července. Vládní poslanci to odmítli. A tak zatímco se ministři koupou, lidé stále neví, jak to bude s onou slibovanou pomocí. Informace se stále mění a jistého není nic,“ uvedla Alena Schillerová na Twitteru.

Netrvalo dlouho a Jozef Síkela na její kritiku zareagoval: „Vy máte legislativní proces nastudovaný asi tak jako angličtinu, že? I já už vím, že prováděcí nařízení může vláda schválit až poté, co novela vyjde ve sbírce. To se v červenci nestalo. Jestli jste se za čtyři roky ve vládě nenaučila ani to, nedivím se, že ničemu nerozumíte.“

Za svoji odpověď sklidil ministr na Twitteru mnoho pochvalných reakcí. „Zásah, potopeno,“ napsal stručně jeden z uživatelů. „Jozef Síkela opět zdárně knockoutoval,“ přidal se další. Schillerová se později hájila, že by Síkela mohl mít ono prováděcí nařízení alespoň dopředu připravené a později ho jen schválit.

„To by ale bankéř a ministr za korupční STAN musel přemýšlet dopředu. Zase to vysvětluje, proč mu všechno tak dlouho trvá,“ dodala. Opozičnímu hnutí ANO se na schválené novele energetického zákona nelíbí, že stále nejsou známé podrobnosti o přesné podobě takzvaného úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za energie.

Podle Síkely na zmíněný tarif letos půjde čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun, a to na elektřinu i plyn. „Zbytek vláda alokovala na příští rok,“ vysvětlil ministr ve vysílání CNN Prima NEWS. O konečné podobě příspěvku pro jednotlivé domácnosti kabinet rozhodne v druhé polovině srpna. Úsporného tarifu se domácnosti dočkají 1. října.

Podepsaná novela zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. Až pak vláda přijme nařízení (předmět sporu Schillerové a Síkely, pozn. red.), ve kterém stanoví podrobnosti, například právě výši příspěvku. „Nikdy jsme neřekli, že 100 procent z 66 miliard vyplatíme dopředu. Opozice vše nazývá chaosem, přitom chaos je ona sama,“ hájil dál postup vlády Síkela.

Kdo vymyslel dluhopisy?

Nejde zdaleka o první spor, který spolu Schillerová a Síkela v uplynulých měsících vedli. Leckomu utkvěla v paměti například hádka o dluhopisy z lednové schůze Sněmovny, během níž nová vláda žádala o důvěru. Síkela během svého vůbec prvního projevu u řečnického pultíku zkritizoval některé poslance z ANO, kteří označili dluhopisy za „produkt Aleny Schillerové“.

„Chci upozornit, že historie dluhopisů je dlouhá. První náznaky používání dluhopisových cenných papírů se objevují již v době alexandrijské. Tedy 300 let před naším letopočtem,“ řekl Síkela, čímž výrazně pobavil své kolegy z vládní pětikoalice. V závěru nešetřil ani samotnou exministryni financí, která předtím tvrdila, že v minulosti „našla peníze“ ve státním rozpočtu.

„Peníze se možná najdou někde v lese nebo na zastávce autobusu. Vy jste žádné peníze nenašli, vy jste si je půjčili a zadlužili jste tento stát ještě víc. Zadlužili jste naše děti, takže prosím pěkně, dodržujme technické pojmy,“ dodal šéf resortu průmyslu a obchodu opět za potlesku dalších poslanců.

Schillerová ve své reakci uznala, že Síkelův projev byl zábavný: „Udělal jste nám takový historický exkurz a zaglosoval jste to. Výborné, na pobavení skvělé.“ Poté mu však vyčetla, že programové prohlášení vlády prý nový kabinet „vystavěl na podvozku koaliční smlouvy“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval
Domácí

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:44

Představitel Pentagonu: Ukrajina se zdá být na dobré cestě k dosažení svých bojových cílů.

19:32

Společnost pro výzkum veřejného mínění Rating Group sídlící v Kyjevě uvedla, že v bleskovém průzkumu mezi dvěma tisíci respondenty se 83 procent z nich vyslovilo pro vstup Ukrajiny do NATO

18:50

Finská premiérka Sanna Marinová podpořila návrh postavit na hranicích s Ruskem plot

18:45

Rusové provedli raketový útok na zdravotnické zařízení v Kupjansku v Charkovské oblasti

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.