Inflace dosáhne šesti procent. Na nic nečekejte a investujte, radí odborníci

Ministerstvo financí před několika dny přehodnotilo svůj odhad růstu cen pro příští rok. Namísto 3,5 procenta očekává rovnou šestiprocentní zvýšení. Odborníci proto radí našetřené peníze investovat, aby neztrácely svou hodnotu.

Češi během pandemie rekordně naspořili. Na jejich účtech leží více než 400 miliard. Až se inflace dostane na šest procent, reálně budou mít méně o 24 miliard. „Lidé se svými úsporami musí začít něco dělat,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Třeba využít termínované účty, které díky rostoucím úrokovým sazbám budou opět atraktivní.„Zabývejme se i možností investovat do nějaké pravidelné měsíční částky,“ doplnila. Mohou také zvolit i jistotu s minimálním rizikem, kterou představují protiinflační dluhopisy. Zájem o ně v České republice je. „Od roku 2019 čeští občané nakoupili protiinflačí dluhopisy za 33 miliardy korun. Za poslední tři měsíce to bylo pět miliard korun, což je rekord,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

„Existuje také možnost investovat i do jiných aktiv, ale většinou je to doprovázeno nárůstem rizika. Pro lidi, kteří mohou peníze rychle potřebovat, se může ukázat, že to riziko je poměrně velké,“ upozornil bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Vyhlídky přitom nevypadají růžově. „Připravme se na to, že inflace teď bude přes sedm procent. Dobrá zpráva je, že to musíme přetrpět jen rok. Koncem příštího roku už bude nižší,“ informoval člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. Podle České národní banky se inflace dostane pod tři procenta až v roce 2023.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox
sledujeme živě
19:28

Zdeněk Hřib: Prioritou je řešit program a půdorys koalice

19:16

Na pražském magistrátu zatím nedošlo ke shodě o možné koalici.

19:07

Kandidátka do Senátu Kovářová: Na vesnici všichni vědí, že jsou jenom dvě pohlaví, v hospodě jsou povoleny všechny názory

18:18

Koalice už vznikly v Havířově či Přerově, brzy bude zřejmě jasno ve Zlíně

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Domácí zpravodajství

Rakušan vybral nového ředitele rozvědky. Měl by jím být její exnáměstek Posolda

Novým ředitelem civilní rozvědky by se mohl stát bývalý náměstek pro operativní činnost Vladimír Posolda, informoval Deník N. Podle webu by ho měl na pondělním jednání vlády představit ministrům vicepremiér Vít Rakušan (STAN), kterému se souhlasem vlády náleží šéfa Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) jmenovat. Funkce ředitele rozvědky není obsazena od konce srpna, kdy rezignoval Petr Mlejnek.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.