CNN exkluzivně v táboře pro manželky a děti bojovníků ISIS
Islámský stát (ISIS) se po vojenských porážkách v Sýrii a Iráku přetransformoval na decentralizovanou organizaci. I nadále ale představuje globální hrozbu. Ačkoli ztratil kontrolu nad rozsáhlými územími, zůstává aktivní v mnoha zemích a stále inspiruje radikalizované jednotlivce k teroristickým útokům po celém světě.
Zhruba před deseti lety ovládl Islámský stát (ISIS) velkou část Sýrie a severního Iráku a vyhlásil chalífát. Svůj vliv poté rozšiřoval do dalších oblastí, včetně severní Afriky, Sahelu a části Asie. Mezi lety 2017 a 2019 ale ztratil své pozice díky vojenským operacím vedeným koalicí států a kurdskými silami v Sýrii a Iráku. Poté se transformoval na decentralizovanou organizaci s pobočkami v několika regionech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Syrská vláda zavádí do škol přísné islámské právo. Jen neškodná revize, tvrdí Damašek
Zorganizoval několik smrtících teroristických útoků v evropských městech. V listopadu 2015 například jeho stoupenci provedli útok na koncertní klub Bataclan v Paříži. V březnu 2016 zaútočili na letiště Zaventem a stanici metra Maelbeek v Bruselu a v červenci 2016 najel útočník nákladním vozem do davu lidí na Promenade des Anglais v Nice. Jako teroristická skupina zůstává aktivní ve více než tuctu zemí a v posledních letech inspirovala a podporovala jednotlivce a buňky v Evropě a Rusku.
Jak píše web CNN ve své analýze, ISIS zdaleka neumírá, i když se nyní jedná spíše o volně propojenou síť než o samozvaný chalífát ovládající rozsáhlá města. Nejvýraznějším činem, k němuž se v roce 2024 přihlásil, byl březnový ničivý útok na moskevské nákupní centrum, který si vyžádal nejméně 150 obětí a více než 500 zraněných.
Američtí představitelé se navíc obávají, že nestabilita v Sýrii po pádu režimu Bašára al-Asada může umožnit expanzi ISIS z jeho odlehlých pouštních bašt. Obavu, že jednotlivci inspirovaní ISIS budou podnikat útoky, byť s nízkou technickou úrovní – například bodnými a sečnými zbraněmi, střelbu a najíždění vozidly do davů –, vyjádřily i západní bezpečnostní služby.
Takové plány je totiž obtížné odhalit. Útoky vozidly ve jménu ISIS v posledních několika letech – včetně útoků v Nice, Barceloně, Berlíně a New Yorku – zabily více než 100 lidí. Po útoku v New Orleans z minulého týdne asistentka zvláštního agenta FBI Alethea Duncanová uvedla, že na závěsu přívěsu vozidla podezřelého byla umístěna vlajka ISIS. Vyšetřovatelé nyní pátrají po osobách, které mohly spolupracovat s podezřelým – 42letým armádním veteránem Shamsudem-Dinem Jabbarem z Texasu – na plánování nebo provedení útoku. „Nedomníváme se, že by za to byl odpovědný pouze Jabbar,“ řekla na tiskové konferenci Duncanová. Americký prezident Joe Biden ve středu také uvedl, že mu FBI sdělila, že řidič pouhé hodiny před útokem zveřejnil na sociálních sítích videa, která naznačují, že se inspiroval Islámským státem.
Hrozba osamělého vlka
Islámský stát a Al-Káida opakovaně vyzývaly své příznivce, aby prováděli útoky „na vlastní pěst“. Příkladem může být atentát na bostonském maratonu v roce 2013, kdy útočníci použili k výrobě výbušných zařízení návod, který zveřejnila Al-Káida na internetu.
Podle Rity Katzové, výkonné ředitelky nevládní organizace SITE Intelligence, která sleduje teroristické skupiny, události na Blízkém východě vedly k radikalizaci jednotlivců, kteří se rozhodli provést násilné útoky. Katzová upozorňuje, že od zahájení izraelského útoku na Gazu v říjnu 2023 došlo k oživení spiknutí „osamělých vlků“ ve jménu ISIS. Příklady zahrnují hromadné pobodání na festivalu v německém Solingenu, spiknutí při koncertech Taylor Swift ve Vídni a pobodání ortodoxního Žida v Curychu. V posledním případě patnáctiletý chlapec, švýcarský státní příslušník tuniského původu, na videu přísahal věrnost ISIS a tvrdil, že „reaguje na výzvu Islámského státu, aby jeho vojáci útočili na Židy a křesťany a jejich zločinecké spojence“.
Islámský stát se snažil využít situace v Gaze během několika dní po útocích Hamásu ze 7. října. V lednu loňského roku vyzval mluvčí ISIS Abú Hudhajfah al-Ansárí muslimy, aby „lovili svou kořist – židy, křesťany a jejich spojence – v ulicích Ameriky, Evropy a celého světa“. A stejně jako v předchozích letech ISIS vyzval své stoupence, aby „zaměřili své akce na snadné cíle před těmi obtížnými, na civilní cíle před vojenskými a na náboženské cíle, jako jsou synagogy a kostely, před čímkoli jiným“.
Globální obraz
Po březnovém útoku v Moskvě Katzová uvedla, že „globální podpora Islámského státu spočívá v nemalé míře na jeho obrazu schopné organizace a tento ničivý masakr v Rusku to jen podpoří.“ Nejsilnější odnož Islámského státu – IS Chorásán (ISIS-K) – má globální ambice a propracovanou online přítomnost v několika jazycích, včetně angličtiny. Skutečnost, že po útoku v Moskvě byli obviněni tádžičtí státní příslušníci, naznačuje, že za ním stojí ISIS-K. Američtí představitelé rovněž uvedli, že existují důkazy, že útok provedla ISIS-K.
Odnož ISIS-K se sídlem v Afghánistánu posílila po stažení USA z této země v roce 2021, přičemž využila také radikalizované obyvatelstvo ve střední Asii. Šéf amerického Centrálního velitelství Erik Kurilla na počátku roku 2024 uvedl, že ISIS-K „si zachovává schopnost a vůli zaútočit na zájmy USA a Západu bez jakéhokoli varování“.
Nejznámějším útokem ISIS-K byl sebevražedný bombový útok na kábulském letišti v roce 2021, při němž zahynulo téměř 200 lidí, včetně 13 amerických vojáků střežících letiště. Od té doby však rozšířila svou působnost. Amira Jadoonová, která o této skupině napsala knihu, uvedla, že v posledních třech letech ISIS-K „získala na ambicióznosti a agresivitě ve svém úsilí získat věhlas a význam v celé jižní a střední Asii“.
ISIS-K se rovněž pokusila zaútočit na západní Evropu a Spojené státy a také na Rusko. V červenci 2023 bylo v Německu zatčeno sedm mužů podezřelých z plánování útoků a z kontaktů s příslušníky ISIS-K. Všichni podezřelí pocházeli ze střední Asie. V březnu loňského roku byli v Německu zadrženi dva afghánští občané, kteří byli obviněni z plánování útoku na švédský parlament jako odvetu za sérii pálení koránu v zemi.
Edmund Fitton-Brown, bývalý koordinátor OSN pro sankce a vyhodnocování hrozeb týkajících se ISIS a al-Káidy, loni pro CNN uvedl, že ISIS-K „se napojila na středoasijskou diasporu, především v Rusku a Turecku a do jisté míry i v Německu“. Dodal, že Islámský stát rovněž těžil z „okolního hněvu“ radikalizovaných jedinců kvůli vysokému počtu obětí v Gaze a z propuštění některých bývalých džihádistů z evropských věznic po odpykání trestu.
Jadoonová podotkla, že tito jedinci vnímají ISIS-K jako „inspirující a rostoucí sílu“. Podle ní by to mohlo vést k pokusům jednotlivců vycestovat do konfliktových zón, aby se přidali k této skupině, nebo aby jménem ISIS-K provedli útoky ve svých domovských zemích.
Spojené státy se navíc obávají, že pokud v Sýrii vznikne bezpečnostní vakuum, Islámský stát se přeskupí a rozšíří. Analytici z neziskového Soufanova centra spočítali, že počet útoků ISIS v Sýrii se v roce 2024 oproti předchozímu roku ztrojnásobil a pohyboval se kolem 700. „Zlepšila se také jejich sofistikovanost, zvýšila se jejich smrtící síla a došlo k jejich většímu geografickému rozptýlení,“ uvedli.
„ISIS se snaží překonat konkurenční džihádisty tím, že provádí odvážnější útoky, aby odlišil svou značku, přetáhl své konkurenty a získal zdroje od potenciálních příznivců,“ uvedl loni v srpnu novinář a odborník na Blízký východ Pavel Novotný.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pád Asada je pro Putina problém. Při vyjednávání s Ukrajinou ale může přitvrdit, píše CNN