Přestože čísla nově nakažených nemocí COVID-19 během září postupně rostou, podle odborníků se není třeba příliš obávat loňského scénáře epidemie. Čísla hospitalizovaných jsou totiž nyní násobně nižší než před rokem. Důvodem je prý proočkovanost a promořenost obyvatelstva. V nemocnicích pak převládají z více než 80 procent neočkovaní pacienti.
Vzhledem k tomu, že problémem epidemie jsou především vážné případy, je důležitější sledovat počty hospitalizovaných. V nemocnicích nyní s covidem leží 201 pacientů, z toho 38 ve vážném stavu. Celkové množství aktuálně nakažených se pohybuje kolem hranice pěti tisíc lidí. V posledních týdnech počet pacientů, u kterých je nutná nemocniční péče, roste. Před týdnem bylo hospitalizovaných zhruba o 30 méně, v těžkém stavu pak 27 pacientů.
Dánsko jako reklama na očkování. V zemi se daří návrat do doby před covidem
Očkování nás vrátí k normálnímu životu. Tak zní hlavní heslo propagace vakcinace proti covidu takřka po celém světě. V minulém týdnu jsem se dokonale přesvědčil, že se nejedná pouze o reklamní slogan, ale o skutečnou realitu života, a to v nepříliš vzdáleném Dánsku. Ve skandinávském státě jsou sice čísla nakažených stále vysoká, ale Dánové se přesto rozhodli, že už přestanou covid řešit. Jako první v Evropě. Severská země totiž patří mezi nejvíce proočkované na starém kontinentě, takže se obyvatelé nemusí obávat závažného průběhu nemoci.
Přesto jsou čísla výrazně nižší než před rokem, kdy Česko směřovalo k podzimnímu lockdownu. Počet lidí, kteří byli 28. září 2020 s koronavirem v nemocnici, byl podle údajů ministerstva 825. Ve vážném stavu jich leželo 187.
Podle odborníků souvisí letošní nižší čísla s očkováním a promořením českého obyvatelstva. „Máme skutečně výrazně méně hospitalizovaných jedinců. Stávající vlna by nás tedy nemusela postihnout nijak dramaticky,“ uvedl pro CNN Prima NEWS bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Riziko pro neočkované seniory
Obavy z vývoje však dlouhodobě vyslovuje prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Zatím naštěstí dochází k šíření nemoci především mezi neočkovanými mladšími lidmi. Obáváme se ale, co se stane, až se covid přenese do skupiny neočkovaných seniorů, těch je stále přibližně půl milionu. Chtěl bych všechny vyzvat, aby nečekali, až si je covid najde,“ řekl již dříve Kubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.
Před několika týdny predikoval tisíc nových případů denně na konci září. Přípouští, že na tom Česká republika tak zle není. „Epidemie roste pomaleji, než jsem sám předpovídal. Před třemi týdny jsem tipoval, že bude na konci měsíce tisíc nových případů denně,“ uvedl Kubek pro CNN Prima NEWS. Zároveň však dodal, že k nižšímu číslu možná přispěl fakt, že se přestaly testovat děti ve školách.
Zároveň připomněl skutečnost, že Češi zjevně stráví podzim i zimu s respirátory, jelikož jsme se nedokázali proočkovat takovým způsobem jako některé západní státy, které dnes již mohou veškerá opatření rušit.
Převládají neočkovaní pacienti
Podle ministerstva zdravotnictví není očkováno 83 procent hospitalizovaných pacientů s nemocí COVID-19. „Největší virová nálož je u mladých lidí. Všichni, kteří jsou pozitivní nebo skončí v nemocnici, z 80 % nejsou naočkovaní. Z dat je to jasně vidět, takže prosím mladou generaci, aby se naočkovala,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém tradičním vysílání na internetu Čau lidi.
Podobný trend je také jinde ve světě. „Lidé, kteří skončí s covidem v nemocnici, ve velkém (přes 84 %) nejsou očkovaní. Ti, kteří jsou v nemocnici s covidem, i když byli očkovaní, jsou starší nebo s chronickým onemocněním,“ píše například slovenské ministerstvo zdravotnictví.