Kdo chce nahradit Johnsona? Muž pro válečnou dobu, končící rival či nová Thatcherová

Boris Johnson

Johnson oficiálně skončil v čele konzervativců

Sílící tlak neustál. Britský ministerský předseda Boris Johnson ve čtvrtek oznámil svůj konec v čele konzervativců. Učinil tak po sérii rezignací členů svého kabinetu. Premiérem chce zůstat, dokud nebude vybrán jeho nástupce. Nyní je tak na stole otázka, kdo po osobitém, leč kontroverzním Johnsonovi převezme otěže a povede Spojené království.

Vystoupení Borise Johnsona se ve čtvrtek celý den očekávalo. Od rána titulky britských médií hlásaly, že rezignace ministerského předsedy je jen otázkou několika hodin. Nakonec Johnson předstoupil před novináře odpoledne. Tradičně před dveřmi v Downing Street 10, tedy před sídlem britských premiérů.

Byla to ale rezignace jen napůl. Johnson sice oznámil, že končí v čele strany, v křesle premiéra ale má v plánu zůstat až do té doby, než bude vybrán jeho nástupce. To může trvat až do podzimu. Za tento přístup si vysloužil kritiku opozice, skotské předsedkyně vlády Nicoly Sturgeonové, ale i některých vlastních spolustraníků.

Každopádně se v Británii oficiálně rozbíhá proces výběru nového ministerského předsedy. Je takřka jisté, že vzejde z řad Johnsonových spolustraníků. Naděje se dávají celé plejádě kandidátů, tady jsou vizitky těch nejpravděpodobnějších Johnsonových nástupců:

Muž pro válečné období

Největší šance britská média a sázkové kanceláře dávají současnému ministrovi obrany Benu Wallaceovi. Není se čemu divit. Během aktuální ruské invaze na Ukrajinu vystupuje velmi razantně na podporu Ukrajiny a proti Rusku, čímž si vysloužil značné sympatie občanů Spojeného království. Díky svému aktuálnímu působení a vzhledem k současné situaci ve světě se tak nabízí jako ideální člověk pro válečnou dobu.

Rychlé průzkumy agentury YouGov uvádí, že voliči konzervativců by si na postu ministerského předsedy většinově představovali právě Wallace. Zákonodárci pak uvádí, že by oproti sebestřednému Johnsonovi současný ministr obrany představoval naprostý opak.

Na druhou stranu ovšem není jasné, zda by sám Wallace o funkci ministerského předsedy v nynější době stál. Přesto jej média pasují do role hlavního favorita.

Končící rival

Dalším velkým favoritem na post britského ministerského předsedy je Rishi Sunak. Ten doposud zastával pozici ministra financí, přičemž ale patří mezi těch několik členů vlády, kteří Johnsonovi definitivně zlomili vaz. Sunak totiž společně s ministrem zdravotnictví během středy oznámil svoji rezignaci. Důvodem byl nesouhlas s politikou a kroky končícího předsedy vlády.

I jeho britská média a sázkové kanceláře řadí velmi vysoko. Sunak je stále vnímám jako mimořádný politický talent konzervativců. Ve svých 42 letech je stále velmi mladý a může tak mít před sebou desítky let politické kariéry. Už delší dobu mu navíc bylo predikováno, že pokud se někdo stane Johnsonovým nástupcem, bude to právě Sunak.

Oproti Wallaceovi je zjevné, že Sunak by o post ministerského předsedy zájem měl. Britská média informují, že si již zřídil speciální tým, který ho má do čela vlády vynést. Na druhou stranu má i on jisté škraloupy. Coby ministr financí byl v uplynulých měsících kritizován, že jím zavedená opatření na pomoc lidem v nouzi byla velmi pomalá.

Jeho případné dosazení by každopádně představovalo i velký milník – stal by se prvním ministerským předsedou indického původu.

První žena velící britské armádě

Jako značně vysoké hodnotí Britové rovněž šance bývalé ministryně obrany a později obchodu Penny Mordauntové. Ta se první zmiňované funkce ujala v roce 2019 coby první žena v historii.

Armádní minulost ji ostatně provází i mimo kabinet. Léta je členkou záložáků britského námořnictva. Podobně jako Sunak je pak představitelkou nové generace Toryů, tudíž i ona se může opřít o svou image mladé a nové síly.

Ačkoliv zůstala členkou vlády Borise Johnsona, je vnímána jako jedna z političek, které se nebojí svého stranického a vládního lídra kritizovat. Otevřeně ho hubovala za jeho večírky v době pandemie koronaviru, kdy britská vláda nařizovala lidem nesdružovat se.

Napodobitelka Thatcherové

Další v řadě uchazečů je šéfka britské diplomacie Liz Trussová. I ona je v současné době kvůli ruské agresi na Ukrajině velmi viditelná. V rámci klání o premiérské křeslo jsou její šance ovšem hodnoceny spíše pesimisticky.

Trussová se v posledních dnech projevila jako Johnsonova podporovatelka. Ve dnech, kdy jej opustili Sunak či ministr zdravotnictví Sajid Javid, svému lídrovi jasně vyslovila svoji loajalitu, ale nyní jí toto prohlášení může být k ničemu. Britská média spekulují, že Johnsonův pád předvídala, a tak se jen snažila zapůsobit na jeho dosavadní příznivce. Vzhledem k tomu, že mezi konzervativci sílí hlasy o změnu kurzu, se to tak může ukázat jako špatný tah.

Poslední měsíce se Trussová snažila zapůsobit na britské voliče a své spolustraníky poměrně netypickým způsobem, alespoň na britského politika. Začala své sociální sítě zásobit řadou fotek. Zaujme například ta, na které v balistické ochraně jede v tanku. Britské deníky upozorňují, že se snaží vypadat podobně jako proslulá expremiérka Margaret Thatcherová.

Další z nespokojených

Šance má podle všeho také druhý zmiňovaný nespokojený ministr, který se kvůli Johnsonovi rozhodl rezignovat. Dnes již bývalý ministr zdravotnictví Sajid Javid je mezi konzervativci velmi známou postavou. Ostatně o post šéfa strany a potažmo ministerského předsedy se ucházel už v roce 2019, kdy uspěl Johnson.

Vítězi tehdejšího klání se však Javid hodil, a tudíž ho okamžitě instaloval do svého nově vzniklého kabinetu. Napřed jako ministra financí a při pravidelné obměně kabinetu z něj před rokem učinil šéfa resortu zdravotnictví – klíčového ministerstva v době covidové pandemie. Tento post získal navzdory tomu, že se dostal do konfliktu s důležitým poradcem Borise Johnsona Dominicem Cummingsem, který bývá označován za strůjce brexitu, tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie.

I Javid už měl nyní ale Johnsonova chování dost. Jeho rezignace byla oproti Sunakově značně rozhořčená. Nyní se uvidí, zda tímto postojem zaujme členy Konzervativní strany natolik, aby Johnsona nahradil. Ostatně i sám současný ministerský předseda se do své funkce dostal poté, co rezignoval v kabinetu své předchůdkyně Theresy Mayové.

I Javid by podobně jako Sunak coby premiér prolomil jistý milník. Je totiž pákistánského původu.

Rozhořčený válečný veterán

Zcela bez šancí není podle zahraničních médií ani další ze zástupu odpůrců Borise Johnsona v jeho straně – Tom Tugendhat. Jedná se o bývalého důstojníka britské armády se zkušenostmi z Iráku a Afghánistánu, který je v poslední době značným kritikem současného premiéra.

O jeho zanícení a šancích jasně hovoří fakt, že se s ním počítá mezi hlavní uchazeče o nejvyšší politický post, ačkoliv nezastává ani nezastával jakýkoliv vládní post, neseděl ani ve stínovém kabinetu. Na to, aby se stal jedním z favoritů, mu stačí jeho současná rétorika, kterou jeho kolegové hodnotí velmi kladně.

Nicméně, je to právě jeho vládní nezkušenost, která může jeho spolustraníky strašit, když budou vybírat svého nového lídra.

Někdo jiný?

Zmiňována jsou i další jména, u nichž se ovšem předpokládá, že jejich šance nejsou příliš vysoké. Spadá sem například exministr zahraničí a zdravotnictví Jeremy Hunt, který souboj o předsednictví Toryů prohrál v roce 2019 právě s Johnsonem. Hunt byl zastáncem toho, aby Velká Británie v Evropské unii zůstala.

Média zmiňují také Stevea Bakera, který je představitelem protizelené politiky. Je totiž velkým zastáncem průmyslu a otevřeně hlásá, že pokud se stane novým lídrem konzervativců, tak zajistí, že ostrovní království přehodnotí svoji enviromentální politiku a začne více využívat svůj průmysl.

Rezonuje také jméno čerstvě jmenovaného ministra financí Nadhima Zahawiho, který má za sebou zajímavý životní příběh. Jde o uprchlíka, který do Velké Británie přišel z Iráku ještě jako dítě.

Tagy: