Kocáb k raketě v Polsku: Oddechl jsem si, ale nevěřím Rusům. Pavlova reakce? Správná

Prohlášení Rusů nemá žádnou validitu, zdůraznil v pořadu Nový den skladatel Michael Kocáb, který sehrál výraznou roli i v průběhu sametové revoluce. Informacím z Kremlu sice nevěří, oddechl si ale, že raketu, která dopadla na území Polska, zřejmě nevystřelili Rusové. Občanský aktivista a hudebník ocenil zdrženlivý přístup bývalého generála Petra Pavla v době, kdy se na veřejnost šířily první zprávy o původu vystřelené rakety.

„Oddechl jsem si, že raketa zřejmě nebyla ruská, ale určitě jim nic nevěřím. Ruská prohlášení nemají žádnou validitu,“ reagoval na vyšetřování útoku v Polsku hudebník Kocáb, který si zároveň myslí, že je vše vina Rusů.

„Kdyby nelítaly rakety, tak se nemusejí Ukrajinci bránit. Vina je jednoznačně na Rusku. Je ale dobře, že to nebyl cílený útok,“ dodal. Prvotní informace o původu rakety, která v Polsku zabila dva lidi, totiž naznačovaly, že byla vystřelena z Ruska.

Správně si počkal

Nyní vše nasvědčuje tomu, že je to ukrajinská raketa. Finální verdikt ale ještě nepadl, okolnosti vyšetřuje polská strana, zapojit by se chtěla i Ukrajina. Jedním z těch, kdo byl opatrný s rychlými soudy, byl bývalý generál Petr Pavel.

Jeho rozvážnost ocenil i Kocáb. „Říkal jsem, že reakce Pavla je správná, zachoval klid. Jakkoli je to špatná záležitost, umíme si představit, že při takto rozsáhlé vojenské operaci se může stát cokoli,“ dodal.

Také americký prezident Joe Biden si dal se závěry načas. „Chování USA hodnotím pozitivně – dělají maximum, zásobují Ukrajinu zbraněmi. Biden ale ví, že pokud bude zažehnut konflikt mezi Ruskem a Západem, hrozí třetí světová válka,“ uzavřel hudebník s tím, že v souvislosti s Ruskem je situace absolutně černobílá.

Tagy: