Kromě covidu přijde i velká chřipková epidemie, varují lékaři. Letos může být silnější

Počet nakažených covidem od pondělí roste, na obzoru se ovšem rýsuje další velký problém. Lékaři letos očekávají silnější epidemii chřipky než v předchozích letech. Na tiskové konferenci zdůraznili důležitost vakcinace proti oběma virovým onemocněním. U rizikových pacientů s oslabenou imunitou doporučují přeočkování novou vakcínou proti omikronu, běžné populaci by měly prozatím stačit dosavadní tři dávky.

„Jsou určité indicie, že letos by mohla být epidemie chřipky silnější. Ukazuje se, že v tomto severní polokoule kopíruje to, co se stalo na jižní. A tam byla epidemie chřipky větší,“ uvedl Bohumil Seifert z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP).

Během posledních dvou pandemických let bylo šíření chřipky silně potlačeno koronavirem i razantními změnami chování ve společnosti. Napomohlo tomu častější mytí rukou, všudypřítomné dezinfekce i nošení roušek či respirátorů. Ačkoliv si populace vytvářela za uplynulé dva roky relativně silnou ochranu proti covidu, opětovný návrat chřipky by mohl být o to silnější.

Pravidelně se proti chřipce nechává očkovat zhruba pět až sedm procent populace a pětina seniorů. Přitom i nákaza chřipkou a následné komplikace ve formě zápalu plic či infekce pneumokokem mohou být až smrtelné.

Pro lidi nad 65 let a některé chronicky nemocné je vakcína proti chřipce hrazena každý rok z veřejného zdravotního pojištění, mladším na ni zdravotní pojišťovny přispívají.

Chřipce by ale měla předcházet podzimní vlna covidu, proto doporučují rizikovým skupinám nejprve začít posilovací dávkou vakcíny proti koronaviru, případně proti variantě omikron. Vakcinologové již dříve uvedli, že je možné si nechat obě očkování podat i najednou. Lidé s chatrnějším zdravím by tak měli být chránění proti těžkému průběhu nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci.

„Druhou posilující dávku důrazně doporučujeme osobám starším 60 let a těm, kteří mají zvýšené riziko,“ zdůraznil Seifert. I v ordinacích praktických lékařů je dostupná vakcína upravená na variantu omikron BA.1, na některých dalších očkovacích místech od úterý i proti variantám BA.4 a BA.5.

Podzim zvládneme, jsme mírní optimisti, říkají lékaři

Praktici podávají od konce léta zájemcům z řad rizikových pacientů čtvrtou dávku očkování proti covidu, zájem ale nebyl tak velký. „Většinou jde o pacienty v pokročilém věku, kteří trpí dalšími chronickými chorobami a jejich imunita je celkově nižší než u běžné populace. Jinak stále přicházejí pacienti s žádostmi o druhou posilovací dávku očkování. Teď na podzim očekávám, že jich bude přibývat,“ podotkl Seifert.

„Je pravděpodobné, že virová zátěž bude s přicházejícím podzimem narůstat a s ní i počty lidí s nemocí COVID-19. Věříme ale, že díky kombinaci promořenosti a relativní proočkovanosti české společnosti nás letos nečeká tak náročný podzim jako loni. Všichni jsme o něco zkušenější, jak lékaři, tak pacienti – proto jsem mírný optimista,“ sdělil novinářům svůj pohled.

Počty pozitivních testů na koronavirus po menší letní vlně znovu rostou od konce srpna, v pondělí jich bylo více než 3 700. Kromě jednoho červencového dne jich bylo víc naposledy v dubnu.

Odborníci nástup další vlny očekávají na přelomu října a listopadu. Případů chřipky obvykle začíná přibývat před koncem roku, maximum epidemie je obvykle mezi lednem a březnem.

Kromě vakcíny pomůžou i anticovidové léky

Rizikovým pacientům, například s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, obézním nebo s vážnými nemocemi srdce, jater, ledvin či plic nebo léčeným kvůli rakovině, mohou lékaři před zhoršením jejich stavu předepsat speciální antivirotika.

„Dosud tedy molnupiravir a každým dnem očekáváme, že bude dostupný i paxlovid. Díky tomu věřím, že případnou podzimní vlnu bychom měli zvládnout lépe než v minulých letech,“ pokračoval Seifert.

Lék paxlovid si pacient či jeho blízký mohou zatím vyzvednout jen v nemocniční lékárně, ministerstvo ale připravuje změnu, aby byl k objednání do všech lékáren. Seifert také připomněl, že stále platí pro nakažené s pozitivním testem povinná sedmidenní izolace a pro jeho nejbližší kontakty karanténa.

Tagy:
zdraví zdravotnictví podzim očkování chřipka epidemie lékaři vakcína koronavirus COVID-19 praktický lékař Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně omikron Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
16:52

Itálie ode dneška bez ruského plynu

16:12

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že vojska z Lymanu pouze přesunuje na výhodnější pozice

15:46

Řekněte jim, že je lepší být v našem zajetí než v ruské armádě, komentuje ukrajinská armáda nepřítelovu mobilizaci

15:07

U vjezdu do Lymanu vlaje ukrajinská vlajka vztyčená ukrajinskými vojáky

Čekání je u konce. Krejčíková má po delší době na dosah titul, zvládla dlouhý thriller

Barbora Krejčíková si po téměř devíti měsících zahraje o titul na WTA Tour. Šestadvacetiletá tenistka otočila v estonském Tallinnu více než tříhodinový duel proti druhé nasazené Švýcarce Belindě Bencicové a po vítězství 6:7, 7:6 a 6:2 je dál ve hře o první triumf v sezoně. V nedělním finále vyzve domácí Anett Kontaveitovou, nebo její krajanku Kaiu Kanepiovou.

Nejsem připraven zabíjet. Ruský rapper raději spáchal sebevraždu, než aby válčil

Sedmadvacetiletý ruský rapper Walkie spáchal sebevraždu, aby nemusel na frontu. Umělec – vlastním jménem Ivan Vitalijevič Petunin – se tím vzepřel mobilizaci vyhlášené prezidentem Vladimirem Putinem. Jeho tělo našla policie poblíž výškové budovy v Krasnodaru. Předtím na sociálních sítích zveřejnil vzkaz na rozloučenou, ve kterém veřejnosti sdělil, že nemá právo nikoho zabíjet pro jakékoliv ideály.

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Záběry z boje: Dron rozmetal oddíl Rusů. Nechoďte po zoraných polích, vzkázali Ukrajinci

Ukrajinská brigáda Sil teritoriální obrany (TDF) u Dněpru poslala ruským okupantům třaskavý vzkaz. Ve spolupráci s členy speciálních operací (SOF) rozmetali za pomoci granátu svrženého z dronu skupinku ruských vojáků, kteří postupovali válečnou zónou přes jedno z tamních polí. Záběry nepřátelských ozbrojenců, značně otřesených výbuchem, sdílely TDF na svém oficiálním Twitterovém účtu. Zároveň si neodpustili na jejich adresu škodolibě zavtipkovat.

Meghan rozzuřila titulka s její fotkou. Rasismus, obvinila časopis kvůli známé písni

Vévodkyně Meghan vzbudila řadu kontroverzí. Vůbec nejcitlivější bylo nařčení královské rodiny z rasismu. A nyní se opět zdá, že je toto téma pro bývalou herečku opravdu zásadní. Nová kniha s názvem Courtiers odhaluje, že manželka prince Harryho měla být pohoršena i další skutečností. Obálka časopisu Vanity Fair z roku 2017 byla podle ní rasistická, informují zahraniční weby.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.