Normu Euro 7 je třeba upravit, připustil Kolaja. Obsahuje nesmyslné věci, zdůraznil Kupka

Vyjednávání o normě Euro 7 je na začátku, do jisté míry je však její kritika oprávněná. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to připustil europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). Za nesmyslný považuje termín, od kterého by návrh Evropské komise měl začít platit. Zároveň je však toho názoru, že by se Euro 7 nemělo „potopit“, ale podle připomínek parametricky upravit. Kritikou na normu nešetřil ani ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Vyjednávání ohledně Eura 7 je na začátku. Na normu se snesla velká vlna kritiky, která je do určité míry oprávněná. Platnost od roku 2025 je nesmyslná, automobilky se tak rychle nepřizpůsobí. Jestliže by od roku 2035 nemohly určité technologie – přijaté kvůli normě – prodávat, tak nedává smysl, aby do nich investovaly peníze,“ vysvětloval Kolaja body, s nimiž v návrhu Evropské komise nesouhlasí.

Naopak ministr Kupka Euro 7 bez okolků označil za nesmysl. „A jsem rád, že se nám daří získat podporu v odporu proti této normě. Ukázalo se, že když Česko jako první zformulovalo zásadní výhrady, získává podporu dalších států a zvýrazňují se tak důvody, proč by norma neměla platit. Je nerealistická, obsahuje nesmyslné věci a mnohdy odporuje i fyzikálním zákonům,“ líčil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Největší paskvil z dílny EK za poslední roky, hodnotil Euro 7 Špicar. Proč nemá norma smysl?

Je toho názoru, že Česko „je schopné něco odpovědně v Evropské unii měnit“ – ačkoliv k rozhodnutí o změnách v normě zatím nedošlo. „Uklidňuje mě, že ti, co jsou obvykle radikálnější, a mezi ně se řadí i kolega Kolaja, dávají najevo, že se s normou nesmíří, a jsou na straně zdravého rozumu,“ pokračoval Kupka. Europoslanec odvětil, že „Piráti vždy stáli na straně rozumu“.

„Nemyslím si však, že by se Euro 7 mělo kompletně potopit. Věřím, že převládne názor, že je nutné některé parametry upravit. Například účinnost od roku 2025 je problematická. Jakmile se to upraví, věřím, že norma povede i k menším zdravotním problémům u lidí,“ dodal Kolaja.

Tagy: