Fiala: Plyn od Putina? Rusko je nepředvídatelné a s Evropou si hraje. To musí skončit

Češi se sice v brzké době nemusí obávat nedostatku plynu, ale přesto je do budoucna potřeba se co nejdříve zbavit závislosti na Rusku, jež se chová nevyzpytatelně. Ve speciálu 360° Soukromí politiků to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Občané by podle něj měli šetřit ve své spotřebě energií.

„Nemusejí se bát, ale netajím se, že ta situace je těžká. Dělali jsme velmi intenzivně řadu i velmi nezvyklých kroků, abychom ten plyn zajistili. Energetická bezpečnost ČR je velmi špatná a předchozí vlády opravdu neudělaly nic. My jsme koupili zásoby plynu, začali naplňovat zásobníky a máme je naplněné z 80 procent, což nikdy historicky v tomto čase nebylo,“ řekl Fiala ve vysílání CNN Prima NEWS. „I kdyby ten plyn přestal proudit z Ruska, jsme schopni tu zimu díky těmto krokům překonat,“ doplnil.

Občané podle něj musí trochu více přemýšlet o energetické šetrnosti. „Plyn by nám měl stačit přes zimní sezonu. Opakovaně jsem říkal, že všichni musíme trochu šetřit. Neznamená to, že nebudeme topit, ale budeme přemýšlet nad tím, zda může být teplota ne 22 stupňů Celsia, ale 21. Ta situace je opravdu extrémně těžká a napjatá. Rusko využívá této situace, jak může. Musíme hledat evropská řešení. Díky tomu jsme schopni si se situací poradit,“ nastínil premiér.

Rusko je však podle něj nevyzpytatelné a dodávky plynu může v budoucnu zastavit. „Režim Vladimíra Putina se chová dost nepředvídatelně a z mnoha hledisek i neracionálně. Rusko to může kdykoliv zastavit a navíc, jak víme z posledních měsíců, Rusko si s tou závislostí Evropy na ruském plynu hraje a pracuje s množstvím dodávek, které do Evropy posílá. To musíme změnit tak, že zajistíme alternativní zdroje. Evropa nemůže být závislá na jednom dodavateli,“ uvedl Fiala.

„Ukázalo se, že sázka na levný ruský plyn je neskutečně drahá a nelze odhlédnout od toho bezpečnostního aspektu. Celá Evropa je odhodlána se zbavit závislosti na ruských energetických zdrojích. Poučení z té situace je, že bychom už nikdy neměli být takhle závislí na jedné zemi,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:32

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

22:29

Podle společného vyšetřování agentur Associated Press a PBS provozovalo Rusko operaci, při níž pomocí zfalšovaných dokumentů ukradlo ukrajinské obilí v hodnotě nejméně 530 milionů dolarů

22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Ukrajinu čeká nejchladnější zima. Pokud Rusové najdou slabiny země, města mohou zamrznout

Ukrajinským ozbrojeným silám se v posledních týdnech velmi daří. Povedla se jim překvapivá protiofenziva na severovýchodě země, Rusy vytlačují i na jiných místech. Objevuje se však nová hrozba. Blíží se zima a Ukrajina musí počítat s tím, že nedokáže zajistit potřebné teplo pro všechny. Na mnoha místech tak místní vlády vyzývají obyvatele, aby se připravili na zimu, jak jen to jde. Nákup teplého oblečení se hojně doporučuje i v hlavním městě Kyjevě. Podstatně horší situace však panuje v obcích, které byly válkou více poškozené. V současnosti se v nich lidé zvládnou zahřát jen u otevřeného ohně.

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.