Foldyna: Je tragické, co si dovolujete. Totalita je v Číně, oponoval Hayato Okamura

Dlouhé jednání Sněmovny o pandemickém zákonu mohlo podle Hayata Okamury (KDU-ČSL) ohrozit zdraví některých poslanců. Jaroslav Foldyna, člen SPD, jehož předseda Tomio Okamura měl během jednání šestihodinový projev, v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS řekl, že hnutí využívá jednacího řádu a obstruuje, jelikož koalice není schopná udělat kompromis. Pandemickým zákonem se prý chystá kastrovat svoboda.

Sněmovna při hlasování o novele pandemického zákona přehlasovala senátní veto. Jednání trvající 37 hodin doprovázely obstrukce zejména ze strany hnutí SPD, jehož předseda Tomio Okamura mluvil šest hodin v kuse. „Lituji kolegů, kteří jsou z regionů a mají tam svoje rodiny, nebo na tom nejsou nejlíp zdravotně, že museli být dvě noci vzhůru. Pokládám to z hlediska zdraví lidí na hraně. Parlament je místem debaty, ale vše má svou míru. Tohle lidskou míru, kterou určuje zdravý rozum, překročilo,“ uvedl v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS Hayato Okamura (KDÚ-ČSL).

Podle poslance SPD Jaroslava Foldyny ale Okamura jen využívá jednacího řádu a obstruuje, protože koalice není schopná kompromisu. „Okamura nepřekračuje žádné hranice zdravého rozumu. I menšina má svá práva a v demokracii se mohou prosazovat formou obstrukce,“ řekl Foldyna s tím, že to patří k práci poslance a o zdraví nejde. „Pandemický zákon má vykastrovat svobodu a my jsme tu kastraci zastavili,“ dodal Foldyna.

V souvislosti s pandemickým zákonem kritici hovoří i o zavádění totality. Podle člena hnutí STAN Petra Letochy, dalšího hosta pořadu, je to hloupost. S tím souhlasí i Hayato Okamura. „Máme demokracii, totalita je v Číně či v Rusku,“ řekl Hayato Okamura s tím, že to, co dělá SPD s jeho bratrem Tomiem a Foldynou, je proti demokracii.

Jako protidemokratický vidí přístup Tomia Okamury i Letocha. „Obstrukce jsou legitimním nástrojem opozice, ale pakliže si předseda klubu SPD vezme přednostní právo na začátku jednání s cílem, že bude mluvit až do jeho konce, tak co je demokratického na tom, že nepustí nikoho ani ze svých kolegů ke slovu?“ ptal se Letocha. Obstrukce Tomia Okamury vyšly podle Letochy na více než pět a půl milionu korun.

„Jestli bychom začali přepočítávat demokracii na koruny, tak zrušme parlament, to bude nejlevnější. Vám se to bude líbit, vy nám budete poroučet, to je tragické, co vy si to dovolujete. Okamura měl ve všem pravdu. Pro vás je demokracie pět milionů korun,“ rozčílil se Foldyna, podle kterého je Okamura samuraj, který přesně věděl, o čem mluví. „Pojďme na nové volby a uvidíme, kdo měl pravdu,“ dodal Foldyna.

V obstrukcích prý chce SPD pokračovat. „Chystáme se prosazovat politiku, za kterou nás voličská veřejnost poslala do parlamentu. Neustoupíme ani o milimetr,“ řekl Foldyna. Je přesvědčen, že v příštích volbách bude ústavní většina z jiných stran než je stávající koalice.

Letocha k tomu řekl, že podle interních informací klesají preference právě opozičním stranám. „Lidé obstrukce zaznamenávají, ale nelíbí se jim to, protože si uvědomují, že je to mrhání času,“ pronesl.

Tagy:
zdraví demokracie Tomio Okamura koalice Starostové a nezávislí Jaroslav Foldyna Svoboda a přímá demokracie Hayato Okamura Poslanecká sněmovna ČR

Hlavní zprávy

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD
Politika

Volby by podle průzkumu vyhrálo hnutí ANO s 29 procenty. Do Sněmovny by pronikla i ČSSD

Sněmovní volby by v srpnu vyhrálo ANO s 29 procenty hlasů před ODS se 16 procenty a SPD se 14 procenty, ukázal model Medianu. Piráti by získali 11,5 procenta a ČSSD pět procent. Další strany by pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nepřekročily, a to včetně nyní sněmovních uskupení STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura Median. Průzkum dále ukázal, že roste ochota lidí zúčastnit se voleb.

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku
Soudy

Babišův syn pod drobnohledem. Soud chce v kauze Čapí hnízdo přezkoumat jeho psychiku

Soud v kauze Čapí hnízdo přibere znalce z oboru psychologie a psychiatrie ke zkoumání duševního stavu Andreje Babiše mladšího, syna obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Soudce Jan Šott vyhověl návrhu obhajoby. Posudek by měli znalci zpracovat do 30. listopadu. Kromě bývalého premiéra Babiše čelí obžalobě i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba obžalovaní vinu odmítají.

Infobox
sledujeme živě
11:56

Volby by v srpnu vyhrálo ANO před ODS, posílila podpora třetí SPD

11:40

V Kyjově vyhrála volby opět Sedmadvacítka nezávislých starosty Lukla

11:14

Vítězné ANO v J. Hradci zatím výrazně nepokročilo v jednání o koalici

10:56

Ve Šlapanicích bude pokračovat hnutí Čisté Šlapanice, získalo většinu křesel

Senát je dobře placené odkladiště neúspěšných politiků. Zbytečná instituce, zdůraznil Zeman

Senát je elegantní a dobře placené odkladiště neúspěšných politiků, řekl prezident Miloš Zeman na konto horní komory parlamentu. V nedělní povolební Partii Terezie Tománkové se opřel nejen do šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který ve svém obvodu postoupil do druhého kola hlasování, ale také do svých někdejších prezidentských protikandidátů. O horní komoře prezident rovněž řekl, že je to „zbytečná až škodlivá instituce“.

Putin naráží na tvrdý odpor. Dagestánci nechtějí narukovat do války a mlátí policisty

Vyhlášená částečná mobilizace v Rusku vyvolala velkou vlnu nevole napříč celou federací. V řadě měst, ať už na Sibiři nebo v západních vyspělých městech jako Moskva či Petrohrad, vypukly demonstrace, které bezpečnostní složky prezidenta Vladimira Putina tvrdě potíraly. Daleko horší situace je však v kavkazském Dagestánu. Místní protesty a násilný odpor je totiž mnohem ostřejší, než se kterým se Rusové setkali jinde. Při střetech s policisty byly zraněny desítky lidí a už se rozjela i série zatýkání.

Živě
ON-LINE: Volební jednání pokračují. Soud se zabývá obviněnou kandidátkou do Senátu Nagyovou

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Ředitel NP České Švýcarsko končí. Nezvládl krizové řízení, vysvětlila odvolání ministryně

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) odvolala ke 30. září ředitele Správy národního parku České Švýcarsko Pavla Bendu. Podle ní nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení. Informaci sdělila mluvčí ministerstva Beata Berníková. V Českém Švýcarsku před dvěma měsíci vypukl nejrozsáhlejší lesní požár v zemi. Tisíce hasičů bojovaly s plameny 20 dní. Ministerstvo vypíše na místo ředitele výběrové řízení.

Jaroš ke kritické noci Soukalové v Alpách: Pomáhají ruská kamna, prostě musíte přežít

Celkem 20 hodin nebylo o bývalé biatlonistce a nyní moderátorce CNN Prima NEWS Gabriele Soukalové slyšet. Ztratila se při středeční vyjížďce na kole v italských Alpách a musela nevybavená strávit noc uprostřed přírody v mrazivých teplotách. Bohaté zkušenosti s drsnými podmínkami má český horolezec Radek Jaroš, který promluvil o tom, co dělat, když se někdo ztratí podobně jako trojnásobná olympijská medailistka.

Důvěra v českou ekonomiku se propadá. U spotřebitelů dosáhla historicky nejnižší úrovně

Důvěra v ekonomiku ČR v září dál klesla, meziměsíčně se snížila o čtyři body na hodnotu 90,1. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé, u kterých se důvěra v české hospodářství propadla na nejnižší hodnotu od počátku zjišťování v lednu 2003, a to na 72,7 bodu. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka je nižší i v meziročním srovnání.

Domácí zpravodajství

Komunální politika je jako swingers party, říká expert. V Praze ale harakiri od Spolu nečeká

Přestože komunální volby obvykle probíhají jako „politická swingers party“, kde se na stranickou příslušnost příliš nehledí, v Praze toto nehrozí, jelikož vedení vládních stran nedopustí koalici Spolu s hnutím ANO, která by mohla být pro koalici zdrcující. V pořadu 360° to řekl politický expert Petros Michopulos. Také podle komentátorky Lenky Zlámalové se nakonec lídr pražského Spolu Bohuslav Svoboda (ODS) a pirátský kapitán Zdeněk Hřib (Piráti) dokážou přenést přes vyostřenou předvolební kampaň. Politika je podle ní divadlo.

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.