Omikron je frajer až na půdu. Dočkáme se něčeho, co jsme ještě neviděli, tvrdí Flegr

V situaci, ve které se nacházíme, by se nic rozvolňovat nemělo, sdělil v pořadu Co Čech, to politik! biolog Jaroslav Flegr. Kvůli nové variantě koronaviru by vláda měla využít čas a naopak zpřísnit. Omikron je totiž podle něj „frajer“, kterého není radno podceňovat.

„Za současné situace, kdy tu máme za 14 dnů velký vrchol omikronu, bych nic nerozvolňoval. Naopak, co můžeme utáhnout, bych utahoval. Snažil bych se naočkovat co nejvíce lidí, jinak se dočkáme něčeho, co jsme ještě neviděli,“ zahlásil v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS biolog Jaroslav Flegr.

Přiznal však, že informace, které byly na začátku dostupné, ho zprvu naplnily optimismem. „Říkal jsem si, že by mohl pandemii ukončit, ale další data ukázaly, že to tak nebude. Omikron je frajer až na půdu, je to zřejmě nejnakažlivější nemoc, kterou známe,“ varoval Flegr.

I když se varianta jeví, že není doprovázena tak těžkým průběhem nemoci, neznamená to, že nebude zatěžovat nemocnice. Navíc omikron zcela mění pravidla hry. „S omikronem tu nemáme nikoho promořeného a proočkovaného. To platilo na deltu. Omikron získanou imunitu ignoruje,“ uvedl Flegr s tím, že nynější vakcíny poskytnou ochranu z 18 až 20 procent.

Léky, které máme, nezabírají

Prognózami, které zveřejňuje na sociálních sítích, nechce strašit, ale jen přimět vládu k přípravě. „Když budou vyděšení i ti nahoře, tak budou dělat chyby. Máme čas se připravit, ve hře je několik možností. Každý naočkovaný ušetří strašně moc peněz. Vláda by se také měla pokusit sehnat nové léky, které zatím nemáme,“ sdělil. Monoklonální protilátky prý už na omikron nezabírají. Podle Flegra jsou ale účinné léky od společnosti Pfizer.

Jedná se o experimentální lék, který však ještě není plně schválen. Na základě výzkumu provedeného na 2 250 lidech firma oznámila, že její antivirotikum snižuje ve skupině ohrožených potřebu hospitalizace a riziko úmrtí na COVID-19 až o 89 procent. Platí to, je-li přípravek podán krátce po objevení prvních symptomů.

Flegr také ve vysílání apeloval, aby se lidé nescházeli o Vánocích s příbuznými. „Doporučil bych si s nimi zavolat. Je to sice málo, ale to setkání by také mohlo být poslední v životě. Pak si to budou navždy vyčítat,“ hrozil.

Naopak podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je důležitá psychika, a proto by setkání dovolil. „Psychická pohoda obrovsky pomáhá, lidé jsou pak odolnější a jestli je nakažlivost omikronu pravdivá, tak se mu nikdo nevyhne,“ reagoval Ludvík.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila plamenometný systém, tanky i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.