Rusko bojuje s těžkými ztrátami. Rapidně zvyšuje lůžkové kapacity nemocnic

Evropská unie chce v příštích 12 měsících Ukrajině dodat milion kusů dělostřelecké munice. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeloval, aby EU „nedala zlu čas se mobilizovat“. Okupanti mění hlavní cíle bombardování, nyní se více zaměřují na vojenská zařízení. Uvedl to zástupce šéfa ukrajinské rozvědky. Rusové rovněž zvyšují kapacity nemocnic. Ve čtvrtek odrazila armáda obránců více než 79 útoků.

Ukrajinské obranné síly odrazily během čtvrtka více než 79 nepřátelských útoků v pěti sektorech. „Nepřítel zaměřuje své hlavní úsilí na vedení útočných operací na směrech Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marjinka a Šachtarsk. Díky profesionálním a koordinovaným akcím naši obránci odrazili přes 79 nepřátelských útoků,“ podle webu Ukrinform o tom informoval Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranní zprávě.

Vzhledem ke ztrátám, které Rusko denně pociťuje, byl zvýšen počet lůžek v nemocnicích na dočasně obsazeném území Luhanské oblasti. „Konkrétně v Troicku ho zdvojnásobili z 200 na 400,“ informuje Ukrinform.

Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v projevu k summitu stěžoval na průtahy v dodávkách zbraní a varoval EU, aby nedala „zlu čas zmobilizovat se“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání uvedla, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim zahájila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených do Ruska.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jedna salva „přeorá“ pole ruských okupantů. Raketomet Přemysl již zamíří na Ukrajinu

Podle zástupce šéfa ukrajinské obranné rozvědky GUR Vadyma Skibického ruská armáda mění strategii vzdušných úderů. „Ruské hlavní cíle jsou teď logistický systém našich jednotek a místa, kde soustředíme naši techniku v místech nasazení,“ uvedl pro RBK Ukrajina.

Rusům se prý nepodařilo dosáhnout jednoho z jejich velkých cílů, a to zničit ukrajinský energetický systém. S koncem zimy už nemá takový smysl zaměřovat se na něj, proto se cílem stávají primárně vojenská zařízení.

Ve výrobním závodu Avtodizel v ruské Jaroslavli vypukl ve čtvrtek odpoledne masivní požár. Továrna vyrábí motory pro mezikontinentální balistické rakety Topol-M. Podle agentury Interfax hořela dílna, z níž záchranáři museli vysvobodit sedm lidí. Mohlo jít o nehodu, ale i o cílenou sabotáž. Podle informací ruských medií byl požár po třech hodinách uhašen.

Tagy: