ZOH: Ledecká v lyžařském super-G dojela pátá. Hokejisté mají první výhru

Čeští hokejisté porazili na olympijském turnaji nevyzpytatelné Švýcary až po nájezdech 2:1, a berou tak dva body. Brankář Šimon Hrubec pochytal ve finální části zápasu všech pět pokusů. Ester Ledecká v pátek obhajovala olympijské zlato ze super-G. Další medaili zatím „obojživelnice“ nezískala, předvedla však skvělou jízdu a skončila pátá. Hokejistky sehrály čtvrtfinálový duel s USA statečně, dokonce se dostaly do vedení. Favorit ale nakonec zápas otočil a vyhrál 4:1. Do akce nastoupili také české biatlonistky, tentokrát ve sprintu. Markétě Davidové se ale nedařilo, skončila až na 41. místě. Nejlepší český výsledek zaznamenala 25. Lucie Charvátová.

Hokejisté začali proti Švýcarsku dobře, rychle se dostali do vedení 1:0. Soupeř ale brzy vyrovnal. Oba góly padly v přesilovkách. Po zbytek zápasu měli Češi lehce navrch, gól už ale nepadl. Nerozhodlo ani prodloužení, a tak se jely nájezdy.

V těch brankář Šimon Hrubec pochytal všech pět švýcarských pokusů. Naopak asi nejzkušenější člen českého výběru – David Krejčí – nic složitého nevymýšlel a z pozice kruhů poslal puk k pravé tyči. Jako jediný úspěšný exekutor tak rozhodl o českém vítezství. Další zápas Čechy čeká už v sobotu, nastoupí proti favorizovanému Rusku.

Ester Ledecká v Pekingu odložila snowboard, na kterém získala v paralelním obřím slalomu zlato, a vyrazila za další obhajobou. Senzační triumf z Pchjongčchangu 2018 v super-G sice nenapodobila, ale předvedla výtečnou jízdu, která jí vynesla páté místo. Na bronz česká hvězda ztratila pouhých 13 setin sekundy.

České hokejistky předvedly s Američankami senzační výkon. I přes střeleckou převahu USA Češky bruslařsky stačily. V druhé třetině šly dokonce na chvíli do vedení. Za necelou minutu však Američanky srovnaly. Stav byl po dvou třetinách 1:1.

Ve třetí třetině si Američanky vytvořily obrovský tlak. Češky během něj dostaly nešťastný gól, který zápas zlomill. Výhru Spojených států 4:1 pečetily hokejistky v modrém do prázdné branky. Největší pochvalu z Češek si zaslouží brankářka Klára Peslarová, která zaznamenala 57 zákroků.

Jel se také sprint žen v biatlonuMarkéta Davidová minula v závodě hned čtyři terče a v cíli byla velmi zklamaná. V konečném účtování obsadila 41. místo. Nejlepší český výsledek zapsala Lucie Charvátová, která minula jen poslední ránu ve stoje a skončila na 25. místě. Jessica Jislová byla 31. a Tereza Voborníková 58.

Všichni čtyři čeští skokané na lyžích postoupili do sobotního závodu na velkém můstku. V kvalifikaci, kterou vyhrál Nor Marius Lindvik, byl z Čechů nejlepší Čestmír Kožíšek na 25. pozici. Filip Sakala, Roman Koudelka a Radek Rýdl se srovnali v tomto pořadí v páté desítce.