Z bazénu v Podolí chtěli vyhodit i princeznu Dianu. Čím provozovatele naštvala?

K létu neodmyslitelně patří koupání, za kterým v Praze můžete vyrazit na stadion v Podolí. Jeho historie se píše zhruba od poloviny minulého století. Hlavní město tenkrát řešilo, kam umístit plavecké centrum s parametry olympijských norem. Nakonec vznikl areál se dvěma venkovními a jedním krytým bazénem.

Unikátní stavba plaveckého areálu vznikala v průběhu sedmi let pod taktovkou dnes již zesnulého architekta Richarda Podzemného. Pro veřejnost byl areál otevřen 28. června roku 1965. „Výstavba proběhla ve dvou etapách. První začala v roce 1959. Během jednoho roku vznikly dva venkovní bazény. A už v roce 1960 zde byly první soutěže. Následně, dalších pět let, trvalo, než se vybudoval areál tak, jak ho známe dnes,“ vzpomíná Jan Bezděk, ředitel Plaveckého stadionu Podolí v pořadu Prima Česko. Podle něj se areál od dob vzniku v podstatě nezměnil.

V Podolí jako doma

„Jediné, co se změnilo, je to, co návštěvník moc nevidí, tedy zázemí celého areálu,“ dodává Bezděk. Vedoucí technického úseku Jaroslav Uher ho doplňuje: „Původní rozvody byly ocelové, dnes už je to komplet v plastu, takže nedochází k prorezavění,“ pronesl v pořadu Prima Česko.

Jsou tací, kteří chodí do Podolí desítky let a pro které je bazén srdeční záležitostí. Trenérka plavání, Jaroslava Passerová zná celý areál od jeho prvopočátků. „Když se otevírala vnitřní hala, tak právě tady jsem coby 13letá čistila dlaždičky,“ vypráví Jaroslava Passerová, mimo jiné bývalá československá reprezentantka v plavání a účastnice letních olympijských her v Mnichově 1972.

„Podolí pro mě znamená takové nestárnutí. Když si jdu ráno zaplavat, mám den úplně jiný než den, který zde nezačnu,“ říká rozhlasový moderátor Roman Víšek. A areál využívají také olympionici. „V Podolí je jeden z mála bazénů u nás, kde se dá trénovat jak venku, tak vevnitř. Bydlím v Praze, tím je to pro mě výhodný. Je to dlouhý bazén, který nám vytrvalcům sedí líp, než krátký,“ konstatuje Matěj Kozubek, dálkový plavec a účastník letních olympijských her v Tokiu v roce 2021.

Z bazénu málem vyhodili princeznu Dianu

A zajímá vás, kolik kilometrů týdně naplavou ti, kteří se plavání věnují na závodní úrovni? I to v Podolí vědí. „Za trénink plavci uplavou šest a půl až sedm kilometrů. Takže za den je to dvanáct až čtrnáct kilometrů. To je 60 až 65 kilometrů za týden,“ počítá Passerová. A rovnou vzpomíná na návštěvu světoznámé aristokratky princezny Diany. Tu prý z bazénu málem vyhodili. „Plavali jsme na vnitřním bazénu a princezna Diana vlezla mezi děti. Tak jsme ji chtěli z dráhy vyhodit. A najednou se za námi objevila ochranka a řekla nám, kdo to je. Byli jsme překvapení.“

Plavecký stadion byl v době svého otevření jedinečným zařízením. A toto postavení si uchovává dodnes. Celý areál je od roku 2020 památkově chráněn. Kromě tří dnů v roce je otevřen každý den. Máte-li chuť zažít zdejší magickou atmosféru, přijďte si zaplavat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět
Migrace

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

00:13

Finsko výrazně omezí vstup Rusů na své území

OBRAZEM: Demisi, volaly davy lidí. Hymnu zpíval Ortel, vypustili holubici míru

V Praze se konala druhá protivládní demonstrace uskupení Česká republika na 1. místě. Podle policie na ni dorazily „nižší desítky tisíc“ účastníků. Pořadatelé požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Dění na Václavském náměstí pořadatelé přenášeli živě na obrazovky i v dalších městech po České republice.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.