Po očkování proti covidu Juraj zkolaboval, přestal ovládat tělo. Odškodného se zřejmě nedočká

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje přes deset tisíc podezření na nežádoucí účinky po očkování proti COVID-19. „Po vpichu vakcíny se mi rozbušilo srdce, až jsem úplně ztratil vědomí,“ popsal pro CNN Prima NEWS svou negativní zkušenost pan Juraj. Vedle toho úřad u jednoho z případů nevylučuje v souvislosti s očkováním dokonce úmrtí. Ti, kteří se po vakcinaci potýkají se zdravotními problémy, se však odškodnění spíše nedočkají. Celkem bylo v Česku použito více než 19 milionů dávek.

Pan Juraj se nechal naočkovat kvůli cestování za prací. Dostal dvě dávky vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech. Zdravotní potíže začal mít už po první injekci. „Zkolaboval jsem. Po jejím vpichu jsem do dvou minut začal pociťovat zvláštní teplo. Rozbušilo se mi srdce, měl jsem zvýšený tep, až jsem úplně ztratil vědomí,“ svěřil se redakci CNN Prima NEWS.

Po asi hodinovém odpočinku odešel domů, ale problémy nepřestaly. Asi dva týdny se cítil jako při těžké chřipce. Po delší úvaze se přesto rozhodl jít i na druhou dávku. „Začal jsem omdlévat, v průběhu dne jsem i dvěstěkrát ztratil vědomí. Mé tělo vypínalo, kompletně jsem ztratil schopnost ho ovládat. Několik minut jsem se nemohl pohnout, nadechnout, polykat. Ztratil jsem paměť,“ pokračoval Juraj.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další epidemie může být za rohem, varuje Červený kříž. Jak se poučit z covidu?

S nežádoucími účinky po vakcinaci se u pacientů ve své ordinaci setkává i kardioložka Jana Gandalovičová. „Výzkumy jednoznačně ukazují na nárůst nežádoucích účinků včetně těch nejzávažnějších, jako je úmrtí nebo život ohrožující onemocnění,“ sdělila redakci CNN Prima NEWS. Ohledně výskytu možných nežádoucích účinků po očkování se ale lékaři neshodují.

„U genetických vakcín je přiznán nežádoucí účinek zánět srdečního svalu (myokarditida). I mírný průběh po půlroce vykazuje na magnetické rezonanci neustálé změny ve smyslu probíhajícího zánětu,“ doplnila kardioložka. Prezident České lékařské komory Milan Kubek má však jiný názor. „Speciálně RNA vakcíny se ukázaly jako nejen účinné, ale také vysoce bezpečné. Nežádoucích účinků je evidováno minimum,“ uvedl.

Podle odborníka na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) jsou šance pro případné odškodnění lidí se zdravotními komplikacemi po očkování téměř nulové. „Existuje sice zákon, který odškodnění umožňuje, ale jeho podmínky jsou takové, že zatím nebylo vyhověno takřka nikomu,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS.

„Lze odškodnit jen ‚zvlášť závažné ublížení na zdraví očkovaného‘ a této intenzity poškození zdraví není u naprosté většiny žadatelů dosaženo,“ sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. SÚKL zatím přijal 12 893 podezření na nežádoucí účinky vakcín. Zároveň za dobu očkování proti covidu eviduje jeden případ, u nějž mohlo dojít k úmrtí v souvislosti s vakcinací.

V Česku bylo k 5. březnu 2023 podáno celkem 18 618 206 dávek očkování proti covidu. Dalších téměř 800 tisíc jich bylo využito u druhé posilující dávky. Na covid podle dat ministerstva zdravotnictví dosud zemřelo 42 465 lidí. Od začátku pandemie se covidem prokazatelně nakazilo 4 614 022 lidí – údaje jsou včetně reinfekcí.

Tagy: