Kužílek: Dění kolem Zemana je podvod na veřejnost. Hrad z jeho zdraví udělal tajemství

Hradní kancelář kolem prezidenta vytvořila paralelní realitu. Je to podvod na veřejnost. Myslí si to poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek. „Jde o ústavně-právně velmi nebezpečnou situaci,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Hradní kancelář vytvořila dojem, že zdraví prezidenta je nějaká tajná věc. Pochybuji, že Andrej Babiš dnes hovořil s prezidentem. Pan prezident není schopen udělat práci. Je to podvod na veřejnost ze strany Kanceláře hradu,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí a bývalý politik.

„Jsem přinucen více a více dokumentovat paragrafy právních předpisů, podle kterých máme právo na informace, které bych odvozoval od článku 66 Ústavy. A Ústřední vojenská nemocnice nám to má sdělovat taky,“ pokračoval Kužílek. Jestli je Miloš Zeman schopen vykonávat funkci prezidenta, prý lékaři posoudit dovedou. „Všichni jsme viděli na vlastní oči, že když je někdo v bezvědomí, nemůže. Stav se ale může měnit,“ dodal také bývalý politik.

Zbaví Zemana pravomocí?

Hrad podle Kužílka do hry kolem prezidenta Miloše Zemana vtahuje vojenskou nemocnici a vytváří paralelní realitu. Veřejnost by prý ale měla mít takové informace, které vyplývají z článku 66 Ústavy. Právě ten může být pro další vývoj klíčový. Umožňuje totiž poslancům a senátorům zbavit prezidenta republiky pravomocí, a to v případě, že není schopen vykonávat svůj úřad. Zeman by ale v úřadu zůstal. Pokud by se k tomuto kroku zákonodárci rozhodli, stačí, aby se shodla prostá většina poslanců a prostá většina senátorů.

„Vzhledem k tomu, v jaké kondici se prezident zdá být a v jakém období se nacházíme, se jeví důležité se tím zabývat,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ústavní právník Jan Kysela. Podle něho sice nebývá zvykem, aby Sněmovna ještě ve starém složení zasedala, ale současná situace to může změnit.

„Nová Sněmovna by pak mohla zasedat až po svém svolání, což může být kdykoli po 21. říjnu,“ řekl Kysela. Pokud by novou Sněmovnu ale nebyl prezident schopen svolat, pak by mohla začít „kolem 7. a 8. listopadu“. Ústava totiž hovoří o možnosti, že by se Poslanecká sněmovna mohla svolat „automaticky“, pokud ji není schopen do 30 dnů od voleb svolat právě prezident republiky.

Role Ústavního soudu

Takovou variantu už připustil jeden z poslanců koalice Spolu Michal Kučera. „Samozřejmě chceme s panem prezidentem Zemanem nejprve jednat, pak uvidíme. Pokud nebude konat v souladu s Ústavou a nabydeme dojmu, že není schopen svůj úřad vykonávat, pravděpodobně budeme muset podniknout kroky i tohoto typu,“ řekl Kučera CNN Prima NEWS.

Hlava státu ale není Parlamentu v takovém případě vydána na milost a nemilost. Pokud by totiž byl Miloš Zeman přesvědčen, že je dokonale způsobilý svou funkci vykonávat, může se obrátit na Ústavní soud. Ten by vedl řízení o usnesení Sněmovny a Senátu a zjišťoval by, nakolik existují nebo neexistují závažné důvody bránící prezidentovi ve výkonu funkce.

Tagy:
prezident Andrej Babiš Miloš Zeman podvod CNN Prima NEWS Pražský hrad Jan Kysela Ústřední vojenská nemocnice Hrad 360° Oldřich Kužílek Michal Kučera Poslanecká sněmovna ČR

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.