Politologové: Rath se zkusí do veřejného života vrátit. S ČSSD asi nepůjde

Bývalý ministr zdravotnictví a exhejtman Středočeského kraje David Rath se po propuštění z vězení pokusí o návrat do veřejného života. Ve vysílání CNN Prima NEWS se na tom shodli politologové Lukáš Jelínek a Jan Kubáček. Podle nich však nepomůže své bývalé straně ČSSD, ale místo toho bude chtít budovat svoji značku.

Jelínek i Kubáček bývalého vrcholného politika označili za ambiciózního a cílevědomého člověka. Oba se přitom shodují, že se pokusí o návrat do veřejného života. Je ovšem otázkou v jaké formě. „Myslím si, že bude hodně logicky, pragmaticky a úspěšně promlouvat jako lékař. Ačkoliv k nám dříve promlouval jako představitel ČSSD, tak si dobře uvědomoval, že bílý plášť funguje,“ poznamenal Kubáček.

Oba politologové mají za to, že by Rath mohl promlouvat právě v oblasti zdravotnictví, ve kterém působil již před svým vstupem do politiky. Podle nich to potvrzuje i fakt, že s žádostí o Rathovo podmínečné propuštění přišel Svaz pacientů České republiky. K této organizace má podle Kubáčka bývalý ministr zdravotnictví blízko.

Jelínek rovněž očekává, že se Rath bude v nadcházející době i nadále prezentovat jakožto oběť systému. Kromě toho se podle něj může vrátit do politického života. Nemyslí si však, že by navázal na své působení v ČSSD. „Spolupracovat může například se Suverenitou nebo jinou kontroverzní stranou, nebo si vytvoří novou vlastní,“ zmínil Jelínek.

Podobně to vidí i Kubáček. „Dovedu si představit, že už nebude investovat do značky sociální demokracie, ale do značky Davida Ratha,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog s tím, že se bude určitě prezentovat v tématech spjatými s lékařstvím a péčí o pacienty. „Bude se znovu pokoušet vybudovat svůj brand a pak teprve bude komercionalizovat terén,“ doplnil Kubáček. Ačkoliv mu prý jde vývoj na ruku, tak návrat mu může trvat roky.

Kubáček kromě toho zmínil, že by se do politického života mohl pokusit vrátit coby zastupitel v Hostivicích, kde žil. „Podle mě zkusí v budoucnu komunální volby, zároveň se bude profilovat zdravotnicky a bude oživovat témata z dob vlády Jiřího Paroubka,“ uvedl odborník.

Škromach: Rath je odstrašující příklad

Jelínek i Kubáček se shodují také na tom, že Rath byl svého času jedním z nejvýraznějších politiků na české scéně. Kubáček ho popisuje jako člověka, který cíleně vyhledával konflikt, protože věděl, že přivolá pozornost. „Raději hodit pyrotechniku či granát, než být řadovým, týmovým nebo kompromisním hráčem,“ zhodnotil Rathův styl Kubáček.

Podle druhého Jelínka byl v tomhle značně podobný Jiřímu Paroubkovi. „Chápali politiku i marketingově jako hru či divadlo,“ zmínil. Rath byl však podle něj lepší rétor než Paroubek a tudíž ho expremiér občas rád využil v debatách na plénu Poslanecké sněmovny.

Bývalý první místopředseda vlády Zdeněk Škromach (ČSSD) s Rathem bojoval a na jeho politickou kariéru má jiný názor. „Měl perfektní vystupování. Neodolal tomu, co je past na každého politika. Stal se odstrašujícím případem. Bohužel ten jeho konec politické kariéry je konečný,“ má jasno Škromach.

Miliony v krabici od vína

Rath byl v úterý propuštěn z věznice v Brně, kde si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O propuštění rozhodl ještě během úterního rána v neveřejném jednání Krajský soud v Brně.

O Rathově podmíněném propuštění rozhodl loni v listopadu městský soud, ale státní zástupkyně se proti tomu odvolala. Proto někdejší výrazný politik ČSSD musel čekat do dnešního rozhodnutí Krajského soudu.

Ratha policie zadržela v květnu roku 2012 se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Pražský vrchní soud později uznal Rathovu vinu v případu ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. V této takzvané první větvi kauzy Rath dostal sedmiletý trest vězení a také desetimilionový peněžitý trest a zákaz činnosti, a to za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU. Z částky zatím zaplatil zhruba polovinu. Rozsudek v této větvi korupční kauzy kolem Ratha loni potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání.

Ve druhé větvi kauzy prodloužil Krajský soud v Praze Rathovi nepravomocně trest ještě o rok. Trestné činnosti kolem zdravotnických zakázek v kraji se podle senátu dopustilo i dalších osm obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební firmy Metrostav. Druhou větví se teprve bude zabývat odvolací vrchní soud, a to v dubnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda
Zlínský kraj

Sonda do zlínského podsvětí: Gazdík, Polčák a Redl? Jejich spolupráce byla veřejná šuškanda

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) moc dobře věděl, kdo obviněný podnikatel a lobbista v kauze Dozimetr Michal Redl je, přesto s ním udržoval kontakt. Europoslanec ze stejného hnutí Stanislav Polčák měl jejich „akce“ dokonce táhnout. O jejich spolupráci se vědělo, byla to „veřejná šuškanda“. Několik politiků ze Zlínského kraje CNN Prima NEWS popsalo, jak se o „zlínském podsvětí“ v regionu mluvilo.

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus
Zahraničí

Tragická střelba v norském gay baru: Dva lidé zemřeli, policie případ šetří jako terorismus

 • Aktualizováno
 • Dva lidé zemřeli a asi 10 dalších osob utrpělo zranění při střelbě v nočním klubu v Oslu. Tamní stanice NRK a další místní média podle Reuters informovaly, že útok se odehrál v baru London Pub, který je oblíbený mezi příslušníky komunity LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Podezřelého ze střelby policie zadržela, případ je vyšetřován jako teroristický čin.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  09:49

  Ruské vrchní velení od začátku června nejspíše odvolalo několik generálů

  09:22

  Senát v Kanadě schválil opatření pro konfiskaci ruského majetku

  08:54

  Reuters: Na Jadranu chybějí kvůli válce a sankcím turisté z Ukrajiny a Ruska

  08:20

  Rusové ostřelovali vojenské zařízení Javorivu blízko polské hranice

  OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

  Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

  Neschovávat se, říznout do vedení a udržet talenty doma. Jaké úkoly stojí před Hadamczikem?

  V úterý poprvé usedne na trůn v tuzemském hokejovém království, které mu nyní patří. Čerstvě zvolený prezident svazu Alois Hadamczik má před sebou dvouleté funkční období. Není kouzelníkem, navíc 24 měsíců je na uplatnění magie málo. Přesto existují cesty, kterými lze udělat český hokej lepším. Jaké splnitelné úkoly podle expertů Milana Antoše a Marka Sýkory před bývalým reprezentačním koučem stojí?

  Sledujte Partii s Kovářovou ze STAN a Vondráčkem z ANO: Ustojí Starostové krizi?

  Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zažívá velkou krizi. Jaký dopad to bude mít na vládu premiéra Petra Fialy (ODS) a řešení současných ekonomických a politických problémů? V Partii Terezie Tománkové na Primě a CNN Prima NEWS o tom budou diskutovat místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a místopředseda opozičního hnutí ANO Radek Vondráček. V druhé hodině pořadu bude následovat velká politická diskuze.

  Kvůli vzácnému syndromu porodila Nikola miminko do dlaně. Viktorka vážila 820 gramů

  HELLP syndrom představuje velmi vážnou komplikaci v těhotenství, která se může v ojedinělých případech objevit. Jedinou léčbou je porod. HELLP syndrom se projevil u čtyřiadvacetileté Nikoly z Hradce Králové na začátku třetího trimestru. Nejprve si myslela, že jde o běžnou virózu. Diagnóza byla ale velmi vážná a Nikola musela porodit ve 29. týdnu těhotenství. Její holčička vážila v tu chvíli pouhých 820 gramů.

  Revoluční verdikt soudu: Potratové kliniky v USA už zavírají. Slavný den, slaví duchovní

  V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší soud v pátek zrušil právo amerických žen na přerušení těhotenství, dané verdiktem z roku 1973. Asi polovina z 50 amerických států pravděpodobně po přelomovém výroku nejvyšší americké soudní instance zavede nová omezení nebo zákazy potratů, uvedla britská stanice BBC. V některých státech přitom začal zákaz interrupcí již platit.

  Koštoval: Babiš obraně vůbec nerozumí. Vláda by měla Ukrajině darovat další techniku

  Podle bývalého náměstka ministerstva obrany pro vyzbrojování a diplomata Daniela Koštovala by česká vláda měla nakoupit zbraně za desítky miliard a darovat je Ukrajině. V pořadu 360° reagoval i na výrok Andreje Babiše (ANO), že by Česko nemělo patřit ke špičce zemí v dodávkách zbraní. „Andrej Babiš obraně a bezpečnosti vůbec nerozumí. Svým výrokem je úplně mimo,“ vzkázal.

  Vévodkyně Kate, jak ji neznáte. Po představení prvního portrétu s Williamem se odvázala

  Vévodkyně Kate a princ William opět ukázali, že ačkoliv patří ke šlechtě, rádi se pobaví jako „obyčejní“ lidé. Během návštěvy města Newmarket si vesele kopali do míče, jedli čokoládu a popíjeli pivo. V kopané čtyřicetileté vévodkyni nezabránily ani boty na klínku. Nežinýroval se ani její manžel. Královský pár ve čtvrtek navštívil také cambridgeské Fitzwilliamovo muzeum, kde byl veřejnosti představen jejich první společný portrét.

  Domácí zpravodajství

  Ministrem školství má být Vladimír Balaš, shodli se Starostové. V pondělí se setká s Fialou

  Ministrem školství po Petru Gazdíkovi (STAN) se od července zřejmě stane poslanec STAN a ústavní právník Vladimír Balaš. Hnutí STAN v pátek po zasedání svého celostátního výboru oficiálně oznámilo, že navrhne Balaše do čela ministerstva školství. Se svým kandidátem už lídři Starostů seznámili Piráty, s nimiž kandidovali v loňským sněmovních volbách, a poté i premiéra Petra Fialu (ODS). V pondělí se Fiala s Balašem osobně sejde, uvedli STAN v tiskové zprávě.