Popálené ruce, vytrhané nehty a elektrické šoky. Ukrajinci popsali mučení ruskými vojáky

Kruté řádění ruských vojáků údajně zaznamenaly ukrajinské úřady. Ty evidují více než 50 tisíc údajných válečných zločinů. Podle nich bylo téměř osm tisíc z nich spácháno v Chersonské oblasti, která byla od března do listopadu okupována ruskými vojsky. Zaznamenáno bylo také nezákonné zadržování občanů a jejich mučení. Oběti popsaly, že jim ruští vojáci popálili ruce, vytrhali nehty či je bili do obličeje.

Chersonská oblast byla od března do listopadu okupována ruskými vojáky. Ukrajinské úřady nyní vyšetřují válečné zločiny, které tam byly údajně spáchány. Podle kyjevských vyšetřovatelů bylo během okupace Moskvou uneseno více než tisíc občanů.

Čtyřiačtyřicetiletá účetní Oksana Minenková, která žije v Chersonu, uvedla, že byla opakovaně zadržována a mučena ruskými okupačními silami. Během několika výslechů jí ruští vojáci prý ponořili ruce do vařící vody, vytrhali nehty a pažbami pušek ji bili do obličeje tak silně, že poté potřebovala plastickou operaci. „Jedna bolest přerůstala v druhou,“ řekla Minenková, když začátkem prosince mluvila v improvizovaném středisku humanitární pomoci s viditelnými jizvami kolem očí po operaci. „Byla jsem živá mrtvola,“ dodala.

Mezi další metody mučení okupačními vojáky Vladimira Putina patřily podle svědectví, která shromažďují orgány činné v trestním řízení, elektrické šoky, bití a různé formy dušení, uvádí web Daily Mail. Zadržení lidé měli v přeplněných celách bez hygienického zařízení trávit až dva měsíce.

Pětatřicetiletý muž z Chersonu uvedl, že ho Rusové během pětidenního zadržení v srpnu zbili, donutili ho svléknout se a dávali mu elektrické šoky do genitálií a uší. Když proud zasáhne, „je to, jako když vám do hlavy vletí koule, a vy omdlíte,“ řekl muž, který si přál být identifikován pouze křestním jménem Andrij.

Sedmačtyřicetiletá Liudmyla Šumková uvedla, že ona a její třiapadesátiletá sestra byly drženy v zajetí téměř 50 dnů v cele, kde bylo jen malé okénko na světlo a jen jedno jídlo denně. Prý nebyla fyzicky mučena, ale spoluvězni ano. Zvláště krutého mučení se podle ní dostávalo mužům. „Křičeli, bylo to neustále, každý den. Mohlo to trvat dvě až tři hodiny,“ popsala Šumková.

Mučení bylo systematické

Tisková agentura Reuters uvedla, že jednotlivá svědectví, která Minenková a další obyvatelé Chersonu sdíleli, nelze nezávisle potvrdit. Odpovídají prý ale tomu, jak podmínky a zacházení během zadržování popisují ukrajinské úřady a mezinárodní odborníci na lidská práva.

Podle hlavního prokurátora pro válečné zločiny v Chersonské oblasti Andrije Kovalenka bylo mučení „prováděno systematicky a vyčerpávajícím způsobem“ s cílem získat informace o ukrajinské armádě a podezřelých kolaborantech nebo potrestat osoby, které kritizovaly ruskou okupaci.

Rozsah údajných trestných činů v Chersonské oblasti je podle Ukrajiny mnohem větší než v okolí Kyjeva. Úřady identifikovaly poblíž Chersonu deset míst, která ruské síly využívaly k nezákonnému zadržování. Mučeno nebo fyzicky napadeno tam bylo asi 200 lidí a dalších 400 lidí bylo nezákonně zadrženo. Tato čísla podle ukrajinských úřadů zřejmě ještě porostou, protože vyšetřování stále pokračuje.

Moskva však popírá, že by se dopouštěla válečných zločinů. Organizace spojených národů (OSN) v listopadu uvedla, že našla důkazy o mučení válečných zajatců oběma stranami s tím, že ruské týrání bylo „poměrně systematické“. Kyjev sdělil, že vyšetří jakékoli údajné válečné zločiny ze strany svých ozbrojených sil.

Tagy: