Praní Kimových peněz s českou stopou. Miliony z KLDR prošly tuzemskými účty

Ze Severní Koreje, přes Česko a další země, do Singapuru. I takovou cestou podle FBI proudily transakce spojené s praním špinavých peněz. Mladá fronta DNES zjistila, že tímto způsobem přes tuzemsko putovalo nejméně šest milionů korun.

Praní severokorejských peněz s českou stopou. K takovému zjištění došla redakce MF Dnes, která má přístup k materiálům vyšetřovatelů. Ti se zabývají právě transakcemi, které z KLDR putovaly přes Českou republiku.

Vše odstartovalo začátkem roku, kdy americký soud ve Washingtonu rozhodl, že 1,8 milionu dolarů (zhruba 43 milionů korun), které zabavila FBI, propadne státu. Finance pocházely z firem, na které byly uvaleny sankce kvůli obchodování s KLDR. Z Česka pak mělo na konta společnosti registrované v Singapuru odejít v přepočtu šest milionů korun.

Vyšetřovatelé v materiálech neuvádějí, jak se peníze do tuzemska dostaly. Jsou však toho názoru, že se jedná o prostředky, které zůstaly na kontě společnosti, kterou Severní Korea taktéž používala k praní špinavých peněz. Navíc jsou Severokorejci v Česku stále aktivní. Zejména jim však jde o pašování nelegálního zboží.

Promyšlené schéma

Případ, kdy KLDR využívala nejen tuzemsko k praní špinavých peněz, není ojedinělý. Před třemi lety její hackeři zaútočili na maltskou Bank of Valletta a ukradli v přepočtu zhruba 320 milionů korun. Jednalo se o jeden z největších hackerských útoků na bankovní ústav v Evropě.

Jak však vyšetřovatelé z USA uvádějí, případ s převody částek skrze třetí země jsou pouze malou skládačkou z promyšleného schématu praní špinavých peněz ze Severní Koreje. Sami Američané odhalili, že jejich finančním systémem prošlo v této souvislosti v přepočtu minimálně 60 milionů korun.

Tagy:
FBI Severní Korea praní Singapur Kim Čong-un finance peníze účet Česko vyšetřovatel Washington, D.C. Mladá fronta DNES Bank of Valletta

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.