Přesně za tři měsíce začne první kolo prezidentských voleb. O Pražský hrad se ucházejí jak političtí, tak občanští kandidáti. Někteří z nich už oznámili, že mají dostatek podpisů pro svou řádnou kandidaturu. Další zájemci o post hlavy státu mají ještě necelý měsíc na to, aby dosáhli cílové mety. Podívejte se na přehled redakce CNN Prima NEWS, která se zeptala prezidentských kandidátů, v jaké fázi se nachází jejich sběr podpisů.
Aby se zájemci o Hrad mohli zúčastnit lednových prezidentských voleb, musí do 8. listopadu odevzdat kandidátní listinu s podpisy. Výsledný počet a další technické náležitosti následně zkontroluje ministerstvo vnitra. Celkem se kandidátům nabízí tři různé cesty, kterými se mohou vydat – posbírat 50 tisíc podpisů od českých občanů, 20 podpisů od poslanců nebo 10 podpisů od senátorů.
Jistá kandidatura i s rezervou
Tomáš Březina
Výrazná postava českého stavebního průmyslu a někdejší politik Tomáš Březina má několik petičních stánků stále v provozu, sběr podpisů ale pomalu ukončuje – má jich totiž dostatek i s velkou rezervou. Metu 50 tisíců hlasů pokořil Březina již v polovině června.
„Na ministerstvo vnitra budeme odevzdávat okolo 80 tisíc podpisů, což je i číslo, kterým v tuto chvíli disponujeme,“ potvrdil CNN Prima NEWS za Březinův prezidentský tým Jaroslav Navrátil.
Danuše Nerudová
Bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity a nejvýraznější ženská kandidátka Danuše Nerudová si ještě ve středu nechávala pro sebe, kolik doposud nashromáždila podpisů. O konkrétním počtu podporovatelů mlčel i její tým, ten na dotaz redakce nereagoval. Ve čtvrtek už ale vyšlo najevo, že podpisů má Nerudová již dostatek – shromáždila jich přes 80 tisíc.
Její tým nyní všechny podpisové archy prochází a vyškrtává nečitelné, nekompletní nebo zjevně chybně vyplněné řádky, aby na ministerstvo vnitra předal petici s co nejmenším počtem neplatných podpisů. „Hodí se dodat, že jsem odmítla také několik nabídek na dodání podpisů pay-per-signature, nikdo tedy nedostal za svůj podpis zaplaceno,“ uvedla Nerudová.
Petr Pavel
Bývalý vysoký představitel NATO a Armády ČR Petr Pavel už má na kontě okolo 60 tisíc podpisů. Podporu ze strany občanů bude jeho tým sbírat i nadále. „Budeme objíždět česká města až do konce října. Chceme mít jistotu, že získáme dostatek podpisů i v případě, že ministerstvo vnitra narazí v odevzdaných peticích na nějaké nedostatky. Proto směřujeme alespoň k počtu 70 tisíc podpisů,“ sdělila redakci tisková mluvčí Eva Hromádková.
Podotkla, že jeden den kontaktní kampaně po ČR vygeneruje přibližně tisíc podpisů. Bývalý náčelník generálního štábu tak má svou prezidentskou kandidaturu jistou.
Alena Vitásková
Hotovo hlásí rovněž bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Podpisy sbírá dále, třebaže už dosáhla zákonem určeného limitu na konci července. Na ministerstvo vnitra chce přijít s dostatečnou rezervou na kandidátní listině. „K 30. září máme 65 tisíc podpisů pod petičními archy,“ napsala Vitásková redakci v SMS.
Pavel Fischer
Jistou účast v prezidentských volbách má senátor a bývalý diplomat Pavel Fischer. Ten již jednou bojoval o prezidentské křeslo, nakonec skončil na třetím místě. Letos sesbíral dostatek podpisů od zákonodárců horní komory, podpořil ho také šéf Senátu Miloš Vystrčil. Premiér Petr Fiala (ODS) zmínil Fischera mezi osobnostmi vhodnými pro funkci prezidenta vedle Petra Pavla a Danuše Nerudové.
Evropské volby
Jaroslav Bašta
Naopak dostatek podpisů od zákonodárců dolní komory má bývalý člen ČSSD, současný poslanec a nominant opozičního hnutí SPD Jaroslav Bašta. Ten se může opřít o podporu svých stranických kolegů v Poslanecké sněmovně.
Na hraně zákonného limitu
Karel Diviš
Podnikatel v technologiích Karel Diviš stojí těsně před cílovou linkou. Redakci prozradil, že má k 12. říjnu lehce přes 45 tisíc podpisů, chce si ale vytvořit dostatečně velkou rezervu. „Dřívější zkušenosti ukazují, že nasbírat přesně 50 tisíc většinou nestačí. Některé podpisy se neuznávají kvůli technickým nedostatkům. Aby měl kandidát určitou jistotu, že se voleb opravdu zúčastní, měl by mít tak 55 až 60 tisíc. V principu se k té metě nicméně blížíme,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Karel Janeček
Tempo zrychluje také matematik a miliardář Karel Janeček. Podpisy začal sbírat aktivně až v září, nyní má na kontě přes 30 tisíc jmen na petičních arších. „Není to ovšem vypovídající číslo, jelikož ještě nemáme u sebe podpisy z dalších sběrných míst. Nicméně tempo nasvědčuje tomu, že vše stihneme do termínu,“ upřesnila tisková mluvčí Nikol Klevcovová.
Tomáš Zima
Na Pražský hrad se chce dostat i Tomáš Zima, bývalý rektor Univerzity Karlovy a šéf konzilia, které dohlíží na péči o prezidenta Miloše Zemana. Redakci CNN Prima NEWS napsal, že se mu podařilo shromáždit okolo 37 tisíců podpisů. „Též jednám se zákonodárci o podpoře,“ doplnil ve svém vyjádření.
Ivo Mareš
Mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické a někdejší farář, novinář nebo ředitel komunikační společnosti Ivo Mareš má v současnosti necelých 30 tisíc podpisů. Vyjádřil obavy, že do 8. listopadu zřejmě nedosáhne na zákonem stanovený limit pro kandidaturu.
„Aktuálně zvažujeme další postup: zda požádat o podporu zákonodárce, nebo sbírat podpisy občanů do posledního dne. A pokud jich nebude dost, poděkovat veřejnosti za důvěru a kampaň ukončit,“ sdělila za Marešův prezidentský tým Nicole Baronová.
Počet podpisů? Neznáme, neřekneme
Hynek Blaško
Kvůli své kandidatuře na prezidenta se europoslanec Hynek Blaško rozešel ve zlém s hnutím SPD Tomia Okamury, které nominovalo do boje o Pražský hrad poslance Jaroslava Baštu. Nyní proto musí nasbírat 50 tisíc podpisů, aby se prezidentských voleb mohl vůbec zúčastnit. „Informace tohoto druhu zatím neposkytuji,“ reagoval stručně na dotaz redakce CNN Prima NEWS, kolik má na kontě podpisů.
Marek Hilšer
Druhou šanci na prezidentský post se pokusí proměnit senátor Marek Hilšer. Ve volbách v roce 2018 skončil na pátém místě. Ačkoliv je členem horní komory, rozhodl se jít cestou občanského kandidáta na Hrad. Přesný počet nasbíraných podpisů ale webu CNN Prima NEWS nesdělil. Pouze uvedl, že další podrobnosti zřejmě zveřejní 15. října.
Již dříve také sdělil, že pokud by od občanů nestihl získat potřebný počet, požádá o podpisy deset senátorů.
Josef Skála
Komunisté se v uplynulém měsíci zúčastnili hned několika protivládních demonstrací, kde se snažili sehnat podpisy pro svého nominanta Josefa Skálu od protestujících i kolemjdoucích. Bývalý předseda již neparlamentní KSČM počet podporovatelů na podpisovém archu v tuto chvíli tají, dotaz redakce CNN Prima NEWS nijak nekomentoval.
Josef Středula
Odborový předák Josef Středula měl skrze dobrovolníky sbírat podpisy i na nedávné odborářské demonstraci. Přesný počet jmen na peticích je tak prozatím velkým otazníkem.
„Máme nasbíráno v řádu desítek tisíc podpisů a sbíráme dále. Ještě nemáme cílovou metu,“ uvedl neurčitě za Středulův tým Jan Štoll.
Cyril Svoboda
Poněkud překvapivě se 12. října někteří senátoři seznámili s kandidátní listinou exministra a bývalého šéfa lidovců Cyrila Svobody. Ten se měl ucházet o podporu zástupců horní komory, podle informací CNN Prima NEWS mu někteří svůj hlas přislíbili. Svoboda ovšem svou údajnou kandidaturu na prezidenta nechtěl pro redakci nijak okomentovat. O den později oznámil, že sběr podpisů zarazil.
Čeká se na kandidáta opozičního hnutí ANO
Další kandidáti, kteří se uchází o podporu občanů ČR, jsou Radek Hyklan, Lumír Láska, Libor Michálek, Denisa Rohanová, Miloš Knor, Milan Rokytka či Ivan Smetana. Ani u těchto jmen ovšem není jasné, kolik podpisů se jim podařilo shromáždit. Dále se čeká na prezidentského kandidáta z řad hnutí ANO. Kromě expremiéra Andreje Babiše (ANO) se spekuluje také o dalších zástupcích opozičního hnutí, jako je exministryně Alena Schillerová či exministr Martin Stropnický.