Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve čtvrtek promluví k Radě bezpečnosti OSN. K té naposledy pronášel český zástupce projev před téměř třiceti lety. Podle Lipavského je to znamení, že se Česko vrací na mapu světa.
Ústředním tématem projevu bude ruská agrese proti Ukrajině. Ve středu šéf české diplomacie přednese projev též v rozpravě na Valném shromáždění OSN.
„To, že budu vystupovat v Radě bezpečnosti OSN, je velkým úspěchem české diplomacie pod mým vedením. V Radě bezpečnosti vystupuje český zástupce po 30 letech od doby, kdy jsme byli členem. Naše vláda vrací Česko na světovou mapu. Naši spojenci vnímají, že se vracíme k odkazu Václava Havla a k našim tradičním hodnotám,“ uvedl ve vyjádření Lipavský.
V České televizi šéf diplomacie řekl, že bude mluvit o aktuální bezpečnostní situaci, o tom, že je nepřijatelné, aby Rusko rozhodlo o anexi další části Ukrajiny, nebo o návrhu na zřízení mezinárodního tribunálu v otázce agrese Ruska proti Ukrajině.
Lipavský cestou na Valné shromáždění OSN navázal na loňskou účast svého předchůdce Jakuba Kulhánka (ČSSD). V předchozích letech promluvil za Českou republiku tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO).
RB OSN má 15 členů, z nichž je pět stálých (Čína, Francie, Rusko, USA, Velká Británie), zbývajících deset nestálých členů volí Valné shromáždění OSN na dvouleté funkční období. Česká republika byla nestálým členem RB OSN v letech 1994 až 1995. V té době v RB OSN vystoupil velvyslanec Karel Kovanda.
Podle jednacího řádu je možné na návrh člena RB OSN přizvat k jednání i nečlenské státy. Děje se tak například v případě, že se jedná o tématu, které se zvláště dotýká zájmů daného nečlenského státu. Rada může také přizvat k jednání zemi, která upozornila na situaci či spor, který by mohl vést k mezinárodnímu konfliktu. Rada může přizvat k jednání zástupce státu, který je součástí projednávaného sporu.
O návrhu na přizvání nečlenského státu se v RB OSN hlasuje. Samotný předkládající stát hlasovacím právem nedisponuje.