reklama

V lednu i přes 40 tisíc nově nakažených denně. Naplní se Duškův hororový scénář?

Jen za leden 834 000 nově nakažených a 40 tisíc přírůstků za den. Tak zní nejhorší ze scénářů vývoje pandemie v Česku. Jako každý pátek čísla představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude muset řešit, zda při setrvale vysokém skóre protiepidemického systému PES navrhnout vládě přesun do pátého stupně pohotovosti.

reklama

Reprodukční číslo se momentálně drží na hodnotě 1,2. ÚZIS ale vzhledem k vývoji pandemie pracuje také s možnou hodnotou 1,3. Výpočet skóre PES vychází mimo jiné právě z hodnoty reprodukčního čísla. To udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného.

Na konci listopadu kleslo na 0,8, od té doby ale každý den mírně roste. Ředitel ÚZIS Dušek minulý týden na tiskové konferenci podotkl, že pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, čeká nevyhnutelně eskalaci. V takovém případě by podle něj nově nakažených do konce prosince bylo asi 198 000, což platí také podle aktuálních dat.

Už tento týden podle Duška potvrzuje očekávání, která hovořila o průměrně zhruba 6 000 nových případů denně. Za týden tak jejich průměrný počet vzrostl o 30 procent a příští týden to prý bude ještě více. Roste i podíl pozitivních testů ze všech provedených a podíl nakažených seniorů. Díky pravidelnému testování ale klesá počet nakažených v domovech důchodců.

Ohrožená kapacita nemocnic

Rizikový scénář počítá na konci měsíce se 7 000 nakažených, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Při kritickém vývoji a reprodukčním čísle 1,3 by mohlo jít až o 14 tisíc pacientů.

Rizikový scénář vývoje do konce roku počítá s 900–1 100 pacienty na JIP v daném dni. Nejčernější očekávání pak mluví dokonce o 2 000 pacientů. Zátěž nemocnic by pak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19 a z toho 1 200 na odděleních JIP.

40 tisíc denních přírůstků na konci ledna?

Co se týče počtu nových případů, na konci měsíce by jich jenom za prosinec mohlo být skoro 200 tisíc. Pokud by přišlo významnější rozvolňování, mohlo by za leden přibýt až 834 000 nových případů nákazy koronavirem.

„Postupujeme směrem rostoucí dynamiky epidemie a ona poroste dál. Vidíte, jak se naplnila predikce scénáře, když jsme ještě brzdili na začátku prosince. Potom se to přepnulo do stagnující situace minulý týden, kdy už ale ty záchyty byly kolem pěti tisíc. V dalších týdenech počítáme s dalším růstem,“ komentoval Dušek graf.

„Jdeme podle této trajektorie a můžeme ji zlomit dodržováním opatření, antigenním testováním a vychytáváním symptomatických a asymptomatických jedinců z populace. Zatím se bohužel naplňuje tento rizikový scénář. Pokud by to pokračovalo dál ta nevyhnutelně to na přelomu roku bude 10–11 tisíc i více denně diagnostikovaných,“ dodal.

Jím ukázaný graf však ukazuje také překonání hranice 40 tisíc denních přírůstků na konci ledna. To by však nebylo reálné vzhledem k současnému počtu provedených testů. Minulý týden jich bylo za jeden den provedeno maximálně 32 tisíc.

Cílem resortu je teď podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zejména ochránit kapacity zdravotnického systému. „Dochází ke zhoršování stavu v nemocnicích. V části krajů se opět zvyšuje množství nakažených zdravotníků, což kapacitu také snižuje,“ řekl Blatný. Aktuálně je nemocných 5 100 zdravotníků. V průměru teď do nemocnic přichází kvůli zhoršení stavu 300 až 350 pozitivních denně. „Počet nových případů nemusí být takový problém, pokud se nepromítne do nemocnic, dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal
Andrej Babiš

Babiš v případě aktivace článku 66 může zastavit své trestní stíhání. Mečiar to udělal

Pokud by byl prezident Miloš Zeman zbaven svých pravomocí a ty by se rozdělily mezi premiéra a předsedu či předsedkyni Sněmovny, Andrej Babiš by mohl rozhodnout o zastavení svého vlastního trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. V minulosti se o to pokusil třeba slovenský premiér Vladimír Mečiar, a přestože to soud nakonec zrušil, získal tím odklad vyšetřování o více než deset let.

Konec v Červeném trpaslíkovi mě mrzel. Pak jsem ho nesledoval, přiznal představitel Hollyho

Je součástí jednoho z nejpopulárnějších sitcomů historie, který se od konce 80. let natáčí dodnes. Britský komediální sci-fi Červený trpaslík se vepsal do srdcí fanoušků po celém světě a velkou měrou k tomu přispěl i herec Norman Lovett. Ten v kultovním seriálu ztvárnil postavu lodního počítače Hollyho, který o sobě tvrdí, že má IQ 6 000, reálně se však příliš neprojevovalo. Lovett se účastnil letošního ročníku pražského Comic-Conu a při té příležitosti poskytl rozhovor CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Nacher: Máme 72 poslanců, dostat stejně lidí ve vedení Sněmovny jako Piráti je absurdní

Přestože má hnutí ANO 72 poslanců, nabízí mu ve vedení Sněmovny stejný počet lidí jako Pirátům se čtyřmi poslanci. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to kritizoval poslanec Patrik Nacher z hnutí ANO. Reagoval tak na nápad, že by ANO mohlo podstoupit SPD jednu ze dvou pozic místopředsedy. Během diskuse s dalšími politiky se také řešilo postavení SPD ve Sněmovně.

Vašáková: Situaci v ČR určují neočkovaní. Lidé věří věcem, které nemají hlavu ani patu

Lidé více slyší na dezinformace a mnohdy věří věcem, které racionálně nedávají hlavu ani patu. Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové upozornila, že COVID-19 je v tuto chvíli neléčitelná nemoc, proto je prevence zásadní.

Reportáž z hospod. Velká část personálu odmítá očkování, prý není třeba

Je to paradox, který nikdo neřeší. Zatímco hlavní hygienička chce neočkovaným zkomplikovat návštěvy restaurací, kaváren či klubů, personál očkován být nemusí. A jak dokazuje následující reportáž, například v Ostravě většinou ani není. „Očkovat se nenechám, vakcíně nevěřím, je moc narychlo vyvinutá,“ říká číšnice Martina Mezey z Caffe Trieste v Ostravě. Právě v tomhle městě přitom žije šéfka hygieniků Pavla Svrčinová, která vytrvale propaguje očkování.

Výborný: Restrikcemi lidi k očkování nepřimějeme. Chce to pozitivní motivaci od praktiků

Pokud se bude vláda snažit motivovat lidi k očkování skrze restrikce, ničeho dobrého se nedobereme, řekl šéf lidoveckého klubu poslanců Marek Výborný. Určitý prostor vidí u praktických lékařů, kteří by pozitivní formou mohli motivovat dosud nevakcinované. Dosluhující kabinet Andreje Babiše (ANO) nemá připravenou žádnou strategii, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyznamenávání by se mělo odložit, řekl Babiš. Odmítl, že by se předávání zhostil Mynář

Předávání státních vyznamenání 28. října by se mělo odložit, pokud toho nebude schopen prezident Miloš Zeman. Redakci CNN Prima NEWS to řekl premiér Andrej Babiš (ANO), který ve středu také podepsal seznam oceněných. Možnost, že by se vyznamenávání ujal hradní kancléř Vratislav Mynář, předseda vlády odmítl. Pražský hrad se má k podobě ceremoniálu vyjádřit do konce týdne.

Trestní stíhání, čínský dopis pro Kuberu či nepovolená zabijačka. Kdo je Vratislav Mynář?

Trestní stíhání kvůli dotaci na penzion, výhružný dopis pro Jaroslava Kuberu či chybějící bezpečnostní prověrka. To jsou jen příklady kontroverzí spojených s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. Tomu teď navíc přibylo „na účet“ také zatajování zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Ten podle lékařů z vojenské nemocnice není schopen vykonávat pracovní povinnosti a Mynář to věděl. Přesto o tom neinformoval ani nejvyšší ústavní činitele, ani veřejnost.

reklama