reklama

V lednu i přes 40 tisíc nově nakažených denně. Naplní se Duškův hororový scénář?

Jen za leden 834 000 nově nakažených a 40 tisíc přírůstků za den. Tak zní nejhorší ze scénářů vývoje pandemie v Česku. Jako každý pátek čísla představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Expertní skupina ministerstva zdravotnictví bude muset řešit, zda při setrvale vysokém skóre protiepidemického systému PES navrhnout vládě přesun do pátého stupně pohotovosti.

reklama

Reprodukční číslo se momentálně drží na hodnotě 1,2. ÚZIS ale vzhledem k vývoji pandemie pracuje také s možnou hodnotou 1,3. Výpočet skóre PES vychází mimo jiné právě z hodnoty reprodukčního čísla. To udává průměrný počet dalších osob, které se nakazí od jednoho pozitivně testovaného.

Na konci listopadu kleslo na 0,8, od té doby ale každý den mírně roste. Ředitel ÚZIS Dušek minulý týden na tiskové konferenci podotkl, že pokud by reprodukční číslo narostlo na hodnoty nad 1,2, čeká nevyhnutelně eskalaci. V takovém případě by podle něj nově nakažených do konce prosince bylo asi 198 000, což platí také podle aktuálních dat.

Už tento týden podle Duška potvrzuje očekávání, která hovořila o průměrně zhruba 6 000 nových případů denně. Za týden tak jejich průměrný počet vzrostl o 30 procent a příští týden to prý bude ještě více. Roste i podíl pozitivních testů ze všech provedených a podíl nakažených seniorů. Díky pravidelnému testování ale klesá počet nakažených v domovech důchodců.

Ohrožená kapacita nemocnic

Rizikový scénář počítá na konci měsíce se 7 000 nakažených, kteří budou potřebovat hospitalizaci. Při kritickém vývoji a reprodukčním čísle 1,3 by mohlo jít až o 14 tisíc pacientů.

Rizikový scénář vývoje do konce roku počítá s 900–1 100 pacienty na JIP v daném dni. Nejčernější očekávání pak mluví dokonce o 2 000 pacientů. Zátěž nemocnic by pak byla horší než na začátku listopadu, kdy Česko zaznamenalo dosud nejvyšší čísla –⁠ 8 300 hospitalizovaných s COVID-19 a z toho 1 200 na odděleních JIP.

40 tisíc denních přírůstků na konci ledna?

Co se týče počtu nových případů, na konci měsíce by jich jenom za prosinec mohlo být skoro 200 tisíc. Pokud by přišlo významnější rozvolňování, mohlo by za leden přibýt až 834 000 nových případů nákazy koronavirem.

„Postupujeme směrem rostoucí dynamiky epidemie a ona poroste dál. Vidíte, jak se naplnila predikce scénáře, když jsme ještě brzdili na začátku prosince. Potom se to přepnulo do stagnující situace minulý týden, kdy už ale ty záchyty byly kolem pěti tisíc. V dalších týdenech počítáme s dalším růstem,“ komentoval Dušek graf.

„Jdeme podle této trajektorie a můžeme ji zlomit dodržováním opatření, antigenním testováním a vychytáváním symptomatických a asymptomatických jedinců z populace. Zatím se bohužel naplňuje tento rizikový scénář. Pokud by to pokračovalo dál ta nevyhnutelně to na přelomu roku bude 10–11 tisíc i více denně diagnostikovaných,“ dodal.

Jím ukázaný graf však ukazuje také překonání hranice 40 tisíc denních přírůstků na konci ledna. To by však nebylo reálné vzhledem k současnému počtu provedených testů. Minulý týden jich bylo za jeden den provedeno maximálně 32 tisíc.

Cílem resortu je teď podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zejména ochránit kapacity zdravotnického systému. „Dochází ke zhoršování stavu v nemocnicích. V části krajů se opět zvyšuje množství nakažených zdravotníků, což kapacitu také snižuje,“ řekl Blatný. Aktuálně je nemocných 5 100 zdravotníků. V průměru teď do nemocnic přichází kvůli zhoršení stavu 300 až 350 pozitivních denně. „Počet nových případů nemusí být takový problém, pokud se nepromítne do nemocnic, dodal.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama