Už v pátek ve 14. hodin se otevřou volební místnosti a Česko začne volit 200 poslanců, z nichž poté vzejde budoucí vláda. Zatímco někteří už mají jasno a vědí přesně, koho a jak volit, mnoho lidí se rozhoduje na poslední chvíli. CNN Prima NEWS proto připravila rychlý návod, jak se ve změti volebních stran a hnutí vyznat, kolik tzv. kroužků můžete na lístku udělat nebo třeba i podle čeho se na poslední chvíli definitivně rozhodnout.
V letošních sněmovních kandiduje 22 volebních uskupení a celkem 5 256 osob, které budou bojovat o vaši přízeň. Většině lidí už dorazily do místa trvalého pobytu volební lístky všech uskupení, která v daném kraji kandidují. Na každém lístku může být jiný počet kandidátů, podle toho, kolik jich strana dala dohromady, nebo i podle velikosti kraje.
Maximální počty kandidátů pro jednotlivé kraje jsou dány přílohou zákona, nejvíce, 36, jich mohou strany navrhovat v Praze a Moravskoslezském kraji, nejméně, 14, v kraji Karlovarském. Pokud vám lístky nedorazily, nezoufejte, dostanete je přímo ve volební místnosti.
Mohu si někoho přímo vybrat?
Vybrat si vždy musíte pouze jeden volební lístek, jenž za plentou vložíte do obálky, kterou vám dá volební komise. Pozor: Ne do té, v níž si lístek přinesete z domova. Můžete se ale také rozhodnout, že na vybraném lístku někoho upřednostníte. V takovém případě kandidáty můžete tzv. zakroužkovat.
PŘEHLEDNĚ: Jak volit do Poslanecké sněmovny. Kroužkování i volby v karanténě
Jak volit v parlamentních volbách? Podzimní volby do Poslanecké sněmovny se kvapem blíží, kromě výběru strany ovlivní složení sněmovny také preferenční hlasy. Poradíme vám, jak správně kroužkovat či jak hlasovat mimo své trvalé bydliště i v zahraničí. Existuje také možnost, že průběh voleb do Poslanecké sněmovny v pandemickém roce 2021 ovlivní nařízené karantény či izolace.
V praxi to znamená, že si vyberete až čtyři kandidáty a ty na daném lístku doslova zakroužkujete. Pokud kandidát dostane od voličů své strany více než pět procent preferenčních hlasů v daném kraji, posune se v kandidátní listině výše. Příkladem může být dlouholetý politik Marek Benda z ODS, který ve volbách v roce 2017 kandidoval ze šestého místa, z něhož by se tehdy do Sněmovny nedostal. Nakonec ale získal šest tisíc preferenčních hlasů, poskočil díky tomu na páté místo a v dolní komoře dnes sedí.
Pozor na to, abyste nezakroužkovali více než čtyři kandidáty. Pokud byste jich třeba omylem zakroužkovali pět, nebudou preferenční hlasy platit. Váš hlas ale nepropadne, započítá se pouze hlasovací lístek pro danou stranu, hnutí nebo koalici.
Kroužkování může být variantou pro ty, kteří chtějí volit jednu stranu, jež ale kandiduje v koalici. Například: Pokud chce někdo volit kandidáty STAN v koalici s Piráty, může udělit čtyři preferenční hlasy pouze jim. A naopak: Chcete-li volit Piráty, a ne STAN, můžete na kandidátní listině zakroužkovat čtyři Piráty. To samé platí i pro koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL).
Koho volit?
Jak už jsme uvedli, můžete si vybrat až ze 22 uskupení – ne každé ale sestavilo kandidátku v každém kraji, takže někde jich bude méně.
Vaše hlasy se po výsledcích voleb přetaví v mandáty. Do Sněmovny se dostanou jen strany, které získají nejméně pět procent ze všech platných hlasů. Je proto třeba opravdu dobře si rozmyslet, zda vám záleží na tom, má-li váš favorit šanci pokořit pětiprocentní hranici.
Podle průzkumů ji mají velkou šanci překonat ANO, koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), koalice Pirátů a STAN a SPD. Na hraně pak lavírují ČSSD, Přísaha Roberta Šlachty, KSČM. Kolem dvou procent se pohybuje uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci a ještě Zelení. Soupis všech stran je možné dohledat na stránkách Českého statistického úřadu.
CNN Prima NEWS připravila zhruba 40 otázek pro všechny relevantní strany a jejich odpovědi postupně před volbami zveřejňovala. Můžete si je přečíst, pokud kliknete na názvy stran v předešlém odstavci.
Pokud si ani stále nejste jistí, komu dát hlas, a chtěli byste nějakou rychlou metodu, jak si jednoduše vybrat nějakou z kandidujících stran, doporučujeme vyplnit si volební kalkulačku. Ta sice nedá odpovědi na všechny otázky, ale poskytne základní přehled a na závěr se podle vašich odpovědí zobrazí strany, s nimiž se vaše názory nejvíce shodují.
Volební kalkulačka pro volby 2021: Spočítejte si, která strana si zaslouží váš hlas
Pročítání volebních programů může být zdlouhavá a nudná záležitost. Pokud ale máte zájem se před volbami do Poslanecké sněmovny 2021 rozhodnout podle stranických programů, pomůže vám v tom volební kalkulačka, která vaše názory srovná se všemi kandidujícími stranami a seřadí je pro vás.
Kdy jít volit?
Volby do Poslanecké sněmovny se letos v Česku konají v pátek a v sobotu 8. a 9. října. Volební místnosti se v celém Česku otevřou v pátek ve 14 hodin a otevřené budou až do 22 hodin. V sobotu se pak otevírají v osm ráno a zavírají ve 14 hodin odpoledne.
K volbám si s sebou musíte vzít jen doklad totožnosti. Pokud volíte v jiném místě, než je vaše trvalé bydliště, tak i volební průkaz. Komise vám poté dá volební lístky.
Dění ve volebních místnostech před i v průběhu jejich otevření bude CNN Prima NEWS sledovat on-line.
ON-LINE: Všechny hlasy jsou sečteny. Vítězem sněmovních voleb 2021 je koalice Spolu
Je dobojováno. Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) podle propočtů vyhraje letošní sněmovní volby. Hnutí ANO skončí druhé před koalicí Pirátů se Starosty.
Kdy se dozvím výsledky
První průběžné výsledky bývají zpravidla známé už v sobotu odpoledne. Rychle budou sečtené hlasy z menších obcí s malým počtem voličů. Výsledky z velkých měst trvá ale sečíst daleko déle a může to klidně trvat i do nočních hodin. Vše záleží na volební účasti.
Na základě zkušeností z předchozích let lze ale říct, že kolem 20. hodiny večer už jsou data relevantní, a pokud nebudou rozdíly velké, dá se jasně určit i vítěz. Naopak poslední hlasy jsou klíčové pro strany pohybující se kolem pěti procent. Před čtyřmi lety například sčítání až v posledních minutách rozhodlo o tom, že se do Sněmovny dostala TOP 09, tehdy kandidující samostatně.
Z toho, jak silné mandáty strany ve volbách získají, se poté odvíjí i složení vlády. Podle Ústavy náleží další krok prezidentovi, který by měl pověřit vítěze voleb vyjednáváním o sestavení vlády. Je ale otázkou, zda se ten, kdo bude pověřen, stane i premiérem. Nebo zda bude sestavováním v případě vítězství jedné z koalic pověřen její šéf, byť jeho strana nebude mít nejvíce procent. To vše má v rukou prezident Miloš Zeman.