Rychle do bunkru. Kam s prezidenty Česka, USA nebo Francie, když je kolem radiace?

Kvůli válce na Ukrajině roste poptávka po bunkrech a opevněných úkrytech. Čelní představitelé států ale na riziko jaderného útoku nebo ekologické katastrofy myslí už dlouho dopředu, prakticky každá hlava státu má připravené místo, kam může v nouzi utéct. Výjimkou teoreticky není ani český prezident.

Česká hlava státu sice oficiálně nemá žádné místo, kam by se mohla uchýlit v případě nukleární války, jeden vhodný bunkr se ale přece v blízkosti prezidentova pracoviště nachází. Během studené války totiž u nás komunisté začali ve strachu z dalšího globálního konfliktu hloubit tunely pod nádvořím Pražského hradu, kde se dodnes nachází bunkr s kapacitou až 150 lidí.

Objekt má nyní pod palcem Správa Pražského hradu a slouží jako sklad. Široké veřejnosti ale přístupný není a dostane se do něj jen hrstka vybraných osob.

Americká pevnost

Podstatně známější je bunkr, který mohou v nouzi využít prezidenti USA. Podzemní skrýš se oficiálně nazývá Prezidentské operační středisko pro mimořádné události, jde o soustavu chodeb a bunkrů, které se rozkládají pod východním křídlem Bílého domu. Z tamní kanceláře může prezident USA bez problému řídit zbytek země i případnou válečnou operaci.

Bunkr stojí pod Bílým domem už od druhé světové války. Doposud byl ale pravděpodobně využitý jen dvakrát. Poprvé během teroristických útoků 11. září 2001, kdy do bunkru uprchli nejbližší spolupracovníci a příbuzní prezidenta George W. Bushe. Šéfa USA tehdy útok zastihl na Floridě.

Podruhé bunkr využil exprezident Donald Trump, a to 29. května 2020. Do podzemí se republikán uchýlil nejspíše ze strachu z celostátních protestů, které zachvátily zemi po smrti Afroameričana George Floyda, kterého zaklekl a udusil policista.

Američtí prezidenti mají v případě nouze rovněž k dispozici svůj letoun Air Force One, jde o speciálně upravený Boeing 747-200B, který dokáže uletět takovou vzdálenost, která je rovna zhruba třetině rovníkového obvodu naší planety.

Úkryt pro ruské a francouzské vládce

Mediálně propíraným byl v posledních dnech také úkryt ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten má v případě nouze k dispozici údajně hned několik tajných lokací, mezi nimi bunkr na Sibiři (dost možná celé podzemní město), chatu i paláce.

Také další z mocných politiků planety – prezident Francie – má v případě nouze kam utéct. Podobně jako americkému prezidentovi stačí Emmanuelu Macronovi jen seběhnou do podzemí. Pod Elysejským palácem je totiž bunkr, odkud může celá francouzská vláda řídit zemi. Místo se oficiálně nazývá Velitelské stanoviště Jupiter.

Největší jaderný bunkr na světě v Česku? Boháči v něm mají přežít 10 let apokalypsy

Málokdo tuší, že největší jaderný bunkr světa – kde mohou vyvolení v luxusu přečkat klidně i 10leté následky nukleární války – údajně vzniká v Česku. Konkrétně nedaleko Českého Brodu. S tím, jak se na poli mezinárodní diplomacie šermuje i s tak citlivými tématy jako atomové zbraně, roste o bunkry zájem. A právě toho českého si všimla i zahraniční média. Má to ale háček.

Kam s královskou rodinou?

Zvláštní pozornost se pak v minulosti samozřejmě věnovala otázce, kam v případě nebezpečí „uklidit“ britskou královskou rodinu a premiéra. Z dostupných informací je zjevné, že je plán záchrany šlechticů velmi pečlivě připravený, existuje o něm však jen málo záznamů.

Je pravděpodobné, že královská rodina v nouzi opustí Londýn a uchýlí se na bezpečné místo do jednoho z bunkrů. Různí členové rodiny budou pravděpodobně směřovat na různá místa. Královna pravděpodobně do Skotska. Soustava bunkrů se ale nachází i přímo v Londýně, tam by se nejspíš  uchýlil britský premiér.

Svého času měl vlastní bunkr i hrad Windsor, populární letní letovisko královny Alžběty II. i jejího zesnulého manžela prince Philipa. Úkryt ale zničil v roce 1992 požár.

Tagy: