Kryty z minulého století
Také vás napadla otázka, jestli má Česko funkční kryty a kam by se v případě nebezpečí mohli lidé schovat? Štáb CNN Prima NEWS se do některých z nich podíval. Šlo o kryty ještě z minulého století. Podle ministerstva obrany se zhruba před 20 lety převáděly do majetku měst a obcí.
Bývalé podzemní kryty se nachází například pod Baťovým mrakodrapem ve Zlíně. V době nebezpečí v nich sídlilo krajské krizové vedení. „V případě mimořádné události je hejtman Zlínského kraje schopen svolat krizový štáb a stálou pracovní skupinu sem do těchto prostor do desítek minut,“ uvedla mluvčí Zlínského kraje Soňa Ličková.
Ukrajinské zoo pod palbou, zvířecí záchranářku zabily bomby ve vlastním domě
Pokračující ruská agrese dál dopadá na miliony obyvatel Ukrajiny, ať už lidských či zvířecích. Komplikace na hranicích ztěžují převozy i zásobování útulků, zoologické zahrady se potýkají s ostřelováním a nervózními zvířaty.
V prostorech se nachází také nouzový východ, kterým by se mohli lidé v případě nebezpečí dostat do podzemí, které v délce několika kilometrů vede pod celým Zlínem.
Další kryt se nachází nedaleko Slaného. Bunkr i kryt jsou poměrně velké. „Jedná se o poměrně rozsáhlý, masivní železobetonový objekt, jehož celková plocha dosahuje 5500 metrů čtverečných,“ uvedl ředitel Bunkru Drnov Matěj Louda.
„Město Slaný má 15 tisíc obyvatel a samozřejmě úplně všichni se sem do toho krytu nevejdou. Proto máme ještě druhý kryt a další ubytovací zařízení, ale ty už nejsou komplexně vybaveny tak, aby přečkaly jakýkoliv útok,“ popsal starosta města Martin Hrabánek (ODS). V krytu u Slaného je zajištěna také dostatečná zásoba pitné vody, teplé vody a vzduchu. Ten neustále čistí výkonné filtrační zařízení. Vše by prý mělo vydržet zhruba na měsíc života.
Kryty po celém Česku
Desítky protileteckých krytů byly vybudovány během 2. světové války také v Plzni. Právě toto město bylo jedním z nejvíc bombardovaných míst na území protektorátu.
A další kryty se nachází také v Brně. „Co se týká těch protiletadlových krytů, které jsme znali před rokem 1989, tak ty už nefungují. Nicméně v Brně máme dva zbylé. Jeden se jmenuje 10Z a nachází se v ulici Husově, další na Nových Sadech. Ty by pojmuly případně několik stovek lidí,“ informoval mluvčí Magistrátu Brno Filip Poňuchálek.