Šedivý: Finsko a Švédsko v NATO? Putinova zásadní prohra, Rusko je ale bude provokovat

Ambice Finska a Švédska vstoupit do Severoatlantické aliance (NATO) jsou přesným opakem toho, čeho chtěl dosáhnout ruský prezident Vladimir Putin. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Podle něj ale Rusové budou určitě provokovat a můžou proti severským zemím rozjet hybridní válku, případně je „trestat“ v oblasti energetiky.

Putin chtěl válkou na Ukrajině zastrašit okolní státy a západní svět. Podle Šedivého ale nastal přesný opak. Důkazem je podle něj nejen masivní podpora pro Ukrajinu, ale také snaha Švédska a Finska vstoupit do NATO. „V tomto případě je to zásadní prohra a bude ho to hodně bolet,“ zmínil ve vysílání CNN Prima NEWS Šedivý ke konání ruského prezidenta.

Rusko ovšem podle Šedivého bude reagovat. „Rusko bude provokovat, bude neustále deklarovat svoje schopnosti,“ řekl generál ve výslužbě. Připomněl například cvičení ruských vojáků z roku 2013, kdy jednotky Ruské federace simulovaly noční útok na Stockholm, hlavní město Švédska, a přilehlé oblasti.

Tento názor sdílí i další host CNN Prima NEWS, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček. Podle něj může napětí mezi Ruskem a severskými státy, případně NATO, eskalovat. „Na druhou stranu bych řekl, že pokud se podíváme v tom čistě vojenském smyslu slova, tak Rusko si netroufne zaútočit na Finsko nebo Švédsko právě s ohledem na to, že řada západních států již poskytla garance, že kdyby k takovému úderu došlo, tak bude vůči Rusku zasahovat,“ popsal Havlíček.

Kromě toho Šedivý očekává, že Rusko severské státy zkusí „vytrestat“. „Byly zmíněny hybridní hrozby, součástí toho jsou kybernetické útoky a útoky na kritickou infrastrukturu. Myslím, že tohle musí Finsko a Švédsko očekávat ve větší míře než do současné doby,“ řekl Šedivý.

A Havlíček dodal, že Rusko může Finsko se Švédskem za jejich snahu o vstup do NATO „trestat“ například v oblasti energetiky. „Může docházet k výpadkům ropy a plynu do Finska a Švédska.“

Havlíček: Nevybavenost Ukrajinci kompenzovali svou bojovností

Oba experti se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli na tom, že posílání masivních zásilek zbraní pro Ukrajinu je jednoznačně správným směrem, kterým se západní mocnosti vydávají. „Je to takové množství, které vyrovnává nepoměr v počtu zbraní, které mají Rusové a Ukrajinci,“ uvedl Šedivý. Ten doplnil, že postup ruských vojsk na Ukrajině se výrazně zpomalil.

Havlíček připomněl, že Ukrajinci zprvu nerovnoměrnost vybavení či počtů jednotek s Ruskem kompenzovali vysokou morálkou a bojovností.

Putin podle Šedivého zároveň nepočítal s tím, že se západní mocnosti tak silně sjednotí za Ukrajinou a vystoupí jednotně proti Rusku. „Samozřejmě, že musel předpokládat, že mezinárodní společenství bude protestovat. Ale že bude ten postup tak razantní a jednotný, s tím určitě nepočítal,“ řekl ve vysílání generál ve výslužbě.

Tagy:
válka Vladimir Putin Švédsko invaze NATO Finsko Ukrajina energetika Rusko Jiří Šedivý hybridní válka asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček ruská invaze na Ukrajinu Generální štáb Armády České republiky

Hlavní zprávy

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování
Migrace

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?
360°

Bartošek: Proč Babiš nezavolá kamarádovi Orbánovi, ať nám pomůže s romskými uprchlíky?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů
Migrace

Exkluzivní průzkum: Uprchlíci by měli zůstat maximálně do konce války, tvrdí polovina Čechů

Češi pomalu začínají přemýšlet o návratu uprchlíků zpět na Ukrajinu. Podle průzkumu, který pro CNN Prima NEWS provedla agentura STEM/MARK, by téměř polovina respondentů dovolila běžencům u nás zůstat pouze do konce války. A 23 procent dotázaných by je už dnes poslalo zpátky domů. S tím, že by v České republice uprchlíci mohli zůstat na neurčito nebo dokonce natrvalo, souhlasila pětina oslovených.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:38

Zelenskyj apeluje na svět k zabavení ruského majetku

23:56

Rusko označilo šachového velmistra Kasparova za zahraničního agenta

23:34

Půta: Uprchlíci skončili na Hlavním nádraží většinou proto, že odmítli ubytování

22:47

Rusko pravděpodobně odřízne Finsko od plynu, ale nepotřebujeme ho, míní expremiér

V Německu docházejí pivní láhve. Vraťte je do obchodů, vyzývají občany pivovary

Německo se potýká s nedostatkem pivních lahví. Příčinami mají být cenové exploze při jejich výrobě a logistické problémy. Podle německého Spolkového svazu sklářského průmyslu vzrostly ceny energií v porovnání s loňskem o 500 %. Chybějí také řidiči nákladních aut, která láhve rozvážejí. Pivovary proto vyzývají německé milovníky chmelového moku, aby neschovávali prázdné láhve od piva a co nejrychleji je vraceli do prodejen.

Poklady českého lyžování: Ski muzeum v Harrachově nabízí tisíce exponátů

Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Živě
ON-LINE: Azovstal je náš, osvobodili jsme ho od nacistů, tvrdí Rusové

Ruská armáda podle Ukrajinců střílela na školu v Severodoněcku, kde se ukrývalo 200 lidí. List The New York Times zveřejnil nové důkazy o ruských zvěrstvech v Buči. Obránci Azovstalu dostali příkaz zastavit boje, uvedl velitel pluku Azov. Kybernetická agrese proti Rusku selhala, stejně jako nátlak sankcemi, prohlásil Putin. Zelenskyj poděkoval zemím, které podpořily Ukrajinu. Rusové v pátek večer uvedli, že kompletně dobyli ocelárny Azovstal v Mariupolu.

Domácí zpravodajství

ODS luxuje své koaliční partnery stejně jako ANO. A to díky ministrům, říkají komentátoři

V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Myslete i na opičí neštovice. Český ústav nabádá lékaře, aby zvážili příznaky vzácné nemoci

Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.