Měly jste mít víc synů, radil ruský kněz matkám padlých vojáků. Sám teď na Ukrajině zemřel

Ukrajinci během své protiofenzivy na východě a jihu země způsobují ztráty mezi ruskými vojáky, ale i prokremelskými propagandisty. Jedním z nich je kněz pravoslavné církve Michail Vasiljev, který byl znám svými kontroverzními a mimořádně cynickými názory. Nedávno například komentoval smutek ruských matek, jejichž synové padli při invazi na Ukrajině, slovy, že kdyby měli více synů, tak by nebyly tak nešťastné, když o nějakého přijdou. Duchovnímu, který vyrazil na Ukrajinu, se podle všeho stal osudným raketový systém HIMARS. A není zdaleka jediným moskevským propagandistou, který zahynul na Ukrajině.

Výprava na Ukrajinu se známému ruskému kněžímu stala osudnou. „Dnes, 6. listopadu 2022, byl arcikněz Michail Vladimirovič Vasiljev, který byl přímo na frontové linii společně s našimi parašutisty, zraněn a následně zemřel kvůli šrapnelu z HIMARS, který dopadl tři metry od něj,“ napsali na ruskou sociální síť Vkontakte příslušníci 76. parašutistické gardové jednotky.

Ruská ortodoxní církev jeho smrt potvrdila s tím, že se v době úmrtí nacházel „v oblasti konání speciální vojenské operace na Ukrajině, zatímco prováděl duchovní služby“. Podle představitelů církve se Vasiljev v minulosti zapojil rovněž do „mírových operací“ v Kosovu, Bosně a Herceovině, v Abcházii (Ruskem uznávaná republika, jinak oficiálně území Gruzie, pozn. red.) či Sýrii.

Vasiljev byl dlouhá léta užitečným nástrojem válečné politiky Kremlu. Není to poprvé, co navštívil bojiště. V letech 2002 až 2004 navštěvoval Čečensko, které Rusové po druhé čečenské válce stále neměli pod kontrolou a probíhaly tam boje s partyzány.

Podle listu The Moscow Times je to minimálně třetí ruský duchovní, který od začátku invaze zemřel na Ukrajině.

Nedávno ruská i ukrajinská média zaujal mimořádně necitlivým výrokem, který směřoval smutnícím ruským matkám padlých vojáků. „Chápu, že každá žena byla Bohem obdařena mít mnoho dětí, tedy ve většině případů. Pokud se žena drží přikázání o množení se a odmítá umělé přípravky vedoucí k zamezení těhotenství, tak většinou mají více než jedno dítě. Tím pádem by neměla cítit takovou bolest a smutek, když se s některým musí rozloučit,“ prohlásil v ruské televizi duchovní.

Jeho smrt již na sociálních sítích komentují mnozí uživatelé. „Je slavný tím, že ženám, které nechtěly posílat své syny do války, říkal, že mají mít více synů,“ zhodnotil například bývalý ukrajinský poslanec a dnes poradce tamního ministerstva vnitra Anton Heraščenko, který je na Twitteru po dobu války mimořádně aktivní. Další uživatel Twitteru napsal, že Vasiljev poputuje „přímo do pekel“.

Propagandista přišel o nohu

Vasiljev není jediným prokremelským nevojákem, kterému se přítomnost na frontové linii těžce nevyplatila. O něco větší štěstí měl válečný reportér a propagandista Semjon Pegov, který na ruských sociálních sítích ve velkém sdílí videa a reportáže přímo z bojiště pod hlavičkou projektu WarGonzo. Ke konci října šlápl podle všeho na protipěchotní minu. Na rozdíl od Vasiljeva přežil, ale přišel při tom o nohu.

Řada jeho videí se ale ocitá pod palbou kritiků, že jsou účelově zmanipulovaná a záběry na nich mnohdy naaranžované. Pegov se na Ukrajině pohybuje od samého začátku ruské invaze, přičemž ve svých videích například označoval Ukrajince za „neonacisty“, podobně jako Kreml a další propagandisté. Posměch pak schytal za video, v němž chtěl ukázat, jak ruský protiletecký systém sestřeluje ukrajinský bezpilotní letoun. Pegov však video zapomněl střihnout, a tak je v něm vidět, jak na jeho začátku dává střelci pokyn, aby začal pálit na prázdnou oblohu.

Vážné zranění utrpěla proruská rektorka chersonské univerzity Tatjana Tomilinovová, když v jejím bytě došlo k explozi. Hovoří se o bombovém útoku. Podle dostupných informací je nyní žena v kritickém stavu. Při výbuchu navíc zemřel jiný člověk.

Tagy: