Okamura se chlubil finančním darem pro hasiče. Naprosto nemorální, vrátil spolek peníze

Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD hasiče ve Hřensku, chlubil se na začátku týdne šéf SPD Tomio Okamura na sociálních sítích. Hnutí totiž poslalo „na pomoc hasičům s požárem ve Hřensku“ dar v hodnotě 50 tisíc korun. Na konci týdne se však ukázalo, že Spolek přátel Jetřichovic, kterému SPD padesátitisícový příspěvek zaslala, peníze vrátil. Hnutí podle něj totiž nesplnilo dohodu a i přes svůj slib zmíněný dar veřejně propagovalo.

„Medializaci jsme vážně nechtěli. Vše bylo spontánní a okamžité. Oslovili jsme kamarády v naší obci a zorganizovali rychlou akci v podobě nákupu jídla a pití, což jsme předali na správu NP. V tuhle chvíli ne jako spolek, ale jako místní občané se snažíme dále pomáhat, jak můžeme. Věříme, že takto to má být. Bez publicity,“ komentoval spolek své rozhodnutí.

Jetřichovice jsou malou obcí ležící v severních Čechách. Nachází se necelých 15 kilometrů od Hřenska, kde již několik dní přetrvává masivní požár Národního parku České Švýcarsko. Spolek přátel Jetřichovic se tak Hřensku od začátku týdne snaží pomáhat. Mimo jiné se pokouší zajistit ubytování lidem, kteří kvůli požáru museli opustit své domovy.

Hnutí SPD se již na začátku týdne rozhodlo, že spolku pošle finanční dar. Komunikaci koordinoval poslanec Jaroslav Foldyna. „Dopředu jsem mu říkala, že nechceme být s ničím spojovaní. Že si nepřejeme, aby to vyznělo jakýmkoliv politickým způsobem,“ řekla webu Hlídací Pes šéfka spolku Ivana Vyškrabková.

Rovněž připomněla blížící se komunální a senátní volby, které se uskuteční už v září. I proto nechtěla, aby se politici prostřednictvím požáru u Hřenska zviditelňovali. Foldyna prý na její podmínky, že dar bude anonymní, přistoupil. Jenže předseda hnutí Tomio Okamura měl s prezentací věnovaných peněz jiné plány.

Hned v úterý se na svých sociálních sítích darem pochlubil. Neodpustil si při tom ani kritiku zahraniční politiky současné vlády, která podle SPD příliš podporuje Ukrajinu a v důsledku toho údajně zapomíná na vlastní občany. „Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD naše hasiče ve Hřensku,“ prohlásil Okamura.

Co poslat peníze Putinovi?

Následně za to čelil na Twitteru ostré kritice. „Pane Okamuro, vysvětlete, prosím, vašim voličům, že vrtulníky poslané na Ukrajinu by požár v Českém Švýcarsku stejně neuhasily a že České Švýcarsko není ve Švýcarsku. Děkuji,“ vzkázal opozičnímu politikovi jeden z komentujících. „Už to vrátili. Co to třeba poslat Putinovi?“ přidal se další.

K příspěvku Okamury se odmítavě postavila i Vyškrabková. „Aby se někdo zviditelňoval na neštěstí, které tu prožíváme, mi přijde naprosto nemorální,“ sdělila šéfka jetřichovického spolku. Možnosti rýpnout si do SPD využil na sociálních sítích i exministr financí a někdejší předseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Hasiči jsou součástí exekutivy, jejímž vrcholným orgánem je vláda. Je od vás proto hezké, že podporujete v Hřensku vládu, která mimo jiné pomáhá i Ukrajině.“

O vývoji požáru vás průběžně informujeme v on-line článku pod tímto odkazem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:25

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, v ulicích se bojuje, ale ruští vojáci se stahují

23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.